آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب آخرت آداب اجتماعی ـ تشییع جنازه آداب و رسوم مسلمانان آزادی آفرینش آموزش دین ائمه اطهار و معصومین ادعیه و مناجات ـ صحیفه سجادیه ادیان و مذاهب ـ آئین جین ادیان و مذاهب ـ آئین سیک ادیان و مذاهب ـ اسلام ادیان و مذاهب ـ بهاییت ادیان و مذاهب ـ بودا ادیان و مذاهب ـ زرتشت ادیان و مذاهب ـ مسیحیت ادیان و مذاهب ـ هندو ادیان و مذاهب ـ وهابیت ادیان و مذاهب ـ کشورها ادیان و مذاهب ـ یهودیت اعمال و مناسک حج اعمال و مناسک حج ـ روز عرفه الهامات غیبی ـ وحی الهیات امامت ـ بیعت اماکن مذهبی امر به معروف‌ و نهی‌از منکر اولیاءالله ایدئولوژی بازگشت از گناه ـ توبه تاریخ اسلام جهاد اسلامی جهاد ـ پاسدار حدیث خداشناسی خداوند ـ رحمت خدواند خداوند ـ صفات خداوند خدواند ـ بندگی داستان‌های مذهبی دنیا دین دین شناسی دین ـ اعتقادات و گرایش‌ها دین ـ حقوق دین ـ دینداری دین و اقتصاد دین و جامعه دین و حكومت دین و سیاست دین و فرهنگ دین و مذهب ـ تحقیق و پژوهش دین و هنر زن در اسلام زیارت سرگذشتنامه‌ها سوگواری مذهبی ـ مداحی سوگواری‌های مذهبی ـ عزاداری شخصیت‌ها شخصیت‌ها ـ شهداء شخصیت‌ها و بزرگان دین شکاف دینی شیطان عبادات عبادات ـ اعتکاف عبادات ـ دعا عبادت ـ نماز عدل الهی عصر ظهور عقل و دین علم تفسیر و اصول آن علم و دین علم و دین ـ باستاشناسی علوم غریبه ـ معجزه فرق و مذاهب اسلامی ـ بابیه فرق و مذاهب اسلامی ـ حنفیه فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب اسلامی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ شافعی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع فعالیت‌های مذهبی ـ روستاها فقه و اصول فلسفه ظهور فلسفه و نطریات دین ـ روشنفكری دینی فلسفه و نظریات دین فلسفه و نظریات دین ـ سنت و مدرنیته مباحث خاص ـ مهدویت مدارس و حوزه‌های علمی مذهب و جهانی شدن مرگ معرفی ‌آثار و مکاتب مفهوم خداوند مناسبت‌ها مناسبت‌ها ـ بعثت مناسبت‌ها ـ روزهای‌خاص مناسبت‌ها ـ عید سعید غدیر مناسبت‌ها ـ عید سعید فطر مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان مناسبت‌ها ـ ماه رجب مناسبت‌ها ـ ماه رمضان مناسبت‌ها ـ ماه شعبان مناسبت‌ها ـ محرم و صفر مناسبت‌ها ـ میلاد مسیح مناسبت‌ها ـ وفات و شهادت مناسبت‌ها ـ ولادت‌ها نقد دین نهج‌البلاغه ولایت فقیه ولایت و امامت پوشش پوشش ـ حجاب کتاب مقدس ـ انجیل کتاب مقدس ـ قرآن کتب مقدس گفتگو بین ادیان گناه اخلاق تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات عرف

هنگام خواندن کتاب تورات (تنخ) مشکل میتوان باور کرد که با زنانی نظیر سارا، ریوقا، راحِل و دِبُورا مواجه هستیم که با ما فاصلهٔ زمانی سه یا چهار هزار سال دارند ولی صفات بشری آنها چنان است که انگار امروز در بین ما هستند.

قرن نوزدهم، مانند قرن هجدهم، با افول عمومی دین در آمریكا آغاز شد. شور و شوق «بیداری عظیم» فروكش كرده بود؛ دین موضوعی صرفاً دلخواهی شده بود، و مردم از شهرها بیرون می رفتند و در سرحدات جدید سكنا می گزیدند.

مومن به هنگام مرگ وحشت دارد، ولی مامور قبض روح به او دلداری داده می گوید : چرا می ترسی؟ من از پدر به تو مهربانتر هستم ،چشمانت راباز کن ،در این هنگام مومن با چهره ملکوتی رسول خدا وائمه اطهار روبرو می شود.

جوانان را در دنیایی از خیالات و اوهام شاعرانه گرفتار می سازند و به وقت استیصال و سر خوردگی لحظه ای كه جوان به هر چیزی چنگ می زند تا خود را از مهلكه نجات دهد ، مذهب جعلی ای كه سران یهودی از پیش طراحی كرده اند در اختیار او می گزارند .

پس از گشودن جبهه‌های اندلس و سیسیل و به وقوع پیوستن جنگ‌های صلیبی، حالت خمودی و بی‌توجهی به علوم برجهان اسلام سایه‌ افكند. در مقابل، غربیان كه سرزمین‌هایشان بدست مسلمین تسخیر شده بود، دنیای اسلام را باتمدنی شكوفا در پیش روی خود گشوده یافتند و توانستند از امكانات آن، به پیشرفتهای علمی و تكنولوژیكی دست یابند.

طبق پژوهش یاكوب برنایی، محقق یهودی، در این زمان یهودیان استانبول یك سازمان منسجم مالی ایجاد كرده و مبالغ هنگفتی را به دولت و دولتمردان عثمانی وام می‌دادند و بهره آن را دریافت می‌كردند. جامعه یهودی بیت‌المقدس بخش مهمی از این شبكه مالی بود.

اقتضای حكمت خداوند متعال بر درگیری دائمی و جنگ همیشگی بین حق و باطل قرار گرفته است، تا آن هنگام كه خداوند زمین و اهل آن را به صالحان]واگذار نماید؛ تا پاكان را از ناپاكان متمایز سازد. این جنگ از زمان حضور آدم (ع) در بهشت، كه در آن از هر چه اراده می‌نمود به همراه همسرش «حوا» میل می‌كرد، آغاز گردید.

اگر كتاب مقدس سنگ زاویه و شالوده یهودیت باشد، تلمود ستون اصلی آن خواهد بود كه از فراز بنیادها سربرآورده، كل بنا و عمارت معنوی و عقلانی یهودیت را پشتیبانی می‏كند. هیچ كتابی نمی‏توان یافت كه به‏اندازه تلمود، برنظریه و عمل زندگی یهودی، شكل‏دهی به محتوا و مضامین معنوی آن و ایفای نقش راهنمای رفتار، تأثیر داشته باشد.

انجیل برنابا به یكی از شاگردان خاص عیسی مسیح(ع)‌ منسوب می‌شود و پیرامون آن بحث‌های بسیاری موجود است، كه نارضایتی خود مسیحیان را نیز ایجاد كرده است؛ چون این انجیل با انجیل‌های چهارگانه دیگر فرق می‌كند. این انجیل به ظهور مهد اسلام اشاره می‌كند و دعوی الوهیت مسیح وارد می‌كند و تأكید می‌نماید،‌ مسیح از به صلیب كشیده شدن نجات می‌یابد.

در شب‌های اول و دوم پسح، مراسم خاصی در خانه و با حضور اعضای خانواده برگزار می‌شود که شامل قرائت دعای مخصوص یائین (شراب مقدس)، خوردن مصا (نان فطیر) و سبزی تلخ و تعریف وقایع خروج از مصر و خواندن متونی در ستایش خداست

بهائیت، مذهب مدرنیسم ایرانی است كه توسط دولت مدرن اروپایی، یعنی آنگلوساكسون‌ها، یا به طور دقیق‌تر انگستان به وجود آمده است. پس بهائیت یك مذهب مجعول غربی در مشرق است و گستره فرهنگی غرب در حال اوج، در شرق و ایران است، پس این مذهب حیثیت فرهنگی غربی‌ها نیز هست.

یهودیان مانند اعراب و آشوریان ، از نژاد سامی هستند. زبان ، ادبیات ، فرهنگ ، آداب ، رسوم و اعتقادات این اقوام چنان به یكدیگر نزدیك است كه دانشمندان معتقد شده اند اصل آنها به یك جا می رسد و برای بررسی و تحقیق در زمینه فرهنگ سایر اقوام سامی انداخت . مثلا اگر به بررسی ادبیات عرب مشغول باشیم ، با مطالعه و تحقیق در زبانهای عبری ، سریانی و حبشی در كار خود موفقیت بیشتری كسب خواهیم كرد.