آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب آخرت آداب اجتماعی ـ تشییع جنازه آداب و رسوم مسلمانان آزادی آفرینش آموزش دین ائمه اطهار و معصومین ادعیه و مناجات ـ صحیفه سجادیه ادیان و مذاهب ـ آئین جین ادیان و مذاهب ـ آئین سیک ادیان و مذاهب ـ اسلام ادیان و مذاهب ـ بهاییت ادیان و مذاهب ـ بودا ادیان و مذاهب ـ زرتشت ادیان و مذاهب ـ مسیحیت ادیان و مذاهب ـ هندو ادیان و مذاهب ـ وهابیت ادیان و مذاهب ـ کشورها ادیان و مذاهب ـ یهودیت اعمال و مناسک حج اعمال و مناسک حج ـ روز عرفه الهامات غیبی ـ وحی الهیات امامت ـ بیعت اماکن مذهبی امر به معروف‌ و نهی‌از منکر اولیاءالله ایدئولوژی بازگشت از گناه ـ توبه تاریخ اسلام جهاد اسلامی جهاد ـ پاسدار حدیث خداشناسی خداوند ـ رحمت خدواند خداوند ـ صفات خداوند خدواند ـ بندگی داستان‌های مذهبی دنیا دین دین شناسی دین ـ اعتقادات و گرایش‌ها دین ـ حقوق دین ـ دینداری دین و اقتصاد دین و جامعه دین و حكومت دین و سیاست دین و فرهنگ دین و مذهب ـ تحقیق و پژوهش دین و هنر زن در اسلام زیارت سرگذشتنامه‌ها سوگواری مذهبی ـ مداحی سوگواری‌های مذهبی ـ عزاداری شخصیت‌ها شخصیت‌ها ـ شهداء شخصیت‌ها و بزرگان دین شکاف دینی شیطان عبادات عبادات ـ اعتکاف عبادات ـ دعا عبادت ـ نماز عدل الهی عصر ظهور عقل و دین علم تفسیر و اصول آن علم و دین علم و دین ـ باستاشناسی علوم غریبه ـ معجزه فرق و مذاهب اسلامی ـ بابیه فرق و مذاهب اسلامی ـ حنفیه فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب اسلامی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ شافعی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع فعالیت‌های مذهبی ـ روستاها فقه و اصول فلسفه ظهور فلسفه و نطریات دین ـ روشنفكری دینی فلسفه و نظریات دین فلسفه و نظریات دین ـ سنت و مدرنیته مباحث خاص ـ مهدویت مدارس و حوزه‌های علمی مذهب و جهانی شدن مرگ معرفی ‌آثار و مکاتب مفهوم خداوند مناسبت‌ها مناسبت‌ها ـ بعثت مناسبت‌ها ـ روزهای‌خاص مناسبت‌ها ـ عید سعید غدیر مناسبت‌ها ـ عید سعید فطر مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان مناسبت‌ها ـ ماه رجب مناسبت‌ها ـ ماه رمضان مناسبت‌ها ـ ماه شعبان مناسبت‌ها ـ محرم و صفر مناسبت‌ها ـ میلاد مسیح مناسبت‌ها ـ وفات و شهادت مناسبت‌ها ـ ولادت‌ها نقد دین نهج‌البلاغه ولایت فقیه ولایت و امامت پوشش پوشش ـ حجاب کتاب مقدس ـ انجیل کتاب مقدس ـ قرآن کتب مقدس گفتگو بین ادیان گناه اخلاق تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات زیارت

«زمین بقیع» به مکان وسیعی گفته می شود که دارای درخت یا ریشه آن باشد. به قبرستان مسلمانان در مدینه به این جهت «بقیع» گویند که درختان «غرقد» در آن بوده است که مسلمانان، آنها را به جهت دفن اموات، کندند؛ ولی اسم «بقیع غرقد» بر آن ماند.

زیارت یعنی حضور . ممکن است کسی کیلو متر ها با حرم فاصله داشته باشه ولی به محضی که حضور اتفاق افتاد زیارت انجام می شه . یعنی اگر الان یکی وایساده باشه روبروی ضریح و سلام بگه به آقا امام رضا (ع) ؛ اگر تو از همین جا با صدق و صفا و با همه وجودت سلام بدی دقیقا کنار او می ایستی . هیچ فرقی نمی کنه.

یکی از سنت‎های مسلمانان و مخصوصا شیعیان، زیارت قبور پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائم (علیهم‎السلام) و اولیای الهی است که در طول سال به زیارت این قبور مشرف شده و با پیوند خوردن با فضای معنوی آن مکان‎های مقدس، روح خویش را طراوت بخشیده، از ثمرات و آثار معنوی آن بهره می‏گیرند و برای رفع مشکلات خویش آن بزرگواران را واسطه قرار می‏دهند و در بسیاری اوقات که با دل‎های پاک و فارغ از دنیا به سوی ایشان روی می‏آورند، حاجت‎های خود را گرفته، سرشار از عشق و امید به زندگی عادی ادامه می‏دهند.

«زیارت» اگر چه در اصل، به معنای قصد کردن و ملاقات نمودن است،۲ ولی در معنای اصطلاحی متداول آن، به هرگونه دیدار و ملاقاتی زیارت اطلاق نمی شود. زیارت ملاقات با اشخاص و دیدار از اماکنی است که از نظر زیارت کنندگان دارای احترام، شرافت، برتری و خارق العاده گی می باشند.

زیارت، جذبه است و جذبه از مقوله عشق. آنجا که انسان از پای می‏افتد و می‏رود که در گرداب سکون و یاس و فسردگی نابودشود، براق زیارت او را به فضای عطرآگین امید و ایمان رهنمون می‏شود. زیارت نشستن بر براق اشتیاق است و مظهری از اعجاز عشق; و بالاخره زیارت مکتب است.