آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب آخرت آداب اجتماعی ـ تشییع جنازه آداب و رسوم مسلمانان آزادی آفرینش آموزش دین ائمه اطهار و معصومین ادعیه و مناجات ـ صحیفه سجادیه ادیان و مذاهب ـ آئین جین ادیان و مذاهب ـ آئین سیک ادیان و مذاهب ـ اسلام ادیان و مذاهب ـ بهاییت ادیان و مذاهب ـ بودا ادیان و مذاهب ـ زرتشت ادیان و مذاهب ـ مسیحیت ادیان و مذاهب ـ هندو ادیان و مذاهب ـ وهابیت ادیان و مذاهب ـ کشورها ادیان و مذاهب ـ یهودیت اعمال و مناسک حج اعمال و مناسک حج ـ روز عرفه الهامات غیبی ـ وحی الهیات امامت ـ بیعت اماکن مذهبی امر به معروف‌ و نهی‌از منکر اولیاءالله ایدئولوژی بازگشت از گناه ـ توبه تاریخ اسلام جهاد اسلامی جهاد ـ پاسدار حدیث خداشناسی خداوند ـ رحمت خدواند خداوند ـ صفات خداوند خدواند ـ بندگی داستان‌های مذهبی دنیا دین دین شناسی دین ـ اعتقادات و گرایش‌ها دین ـ حقوق دین ـ دینداری دین و اقتصاد دین و جامعه دین و حكومت دین و سیاست دین و فرهنگ دین و مذهب ـ تحقیق و پژوهش دین و هنر زن در اسلام زیارت سرگذشتنامه‌ها سوگواری مذهبی ـ مداحی سوگواری‌های مذهبی ـ عزاداری شخصیت‌ها شخصیت‌ها ـ شهداء شخصیت‌ها و بزرگان دین شکاف دینی شیطان عبادات عبادات ـ اعتکاف عبادات ـ دعا عبادت ـ نماز عدل الهی عصر ظهور عقل و دین علم تفسیر و اصول آن علم و دین علم و دین ـ باستاشناسی علوم غریبه ـ معجزه فرق و مذاهب اسلامی ـ بابیه فرق و مذاهب اسلامی ـ حنفیه فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب فرقه‌ها و مذاهب اسلامی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ شافعی فرقه‌ها و مذاهب اسلامی ـ مذهب تشیع فعالیت‌های مذهبی ـ روستاها فقه و اصول فلسفه ظهور فلسفه و نطریات دین ـ روشنفكری دینی فلسفه و نظریات دین فلسفه و نظریات دین ـ سنت و مدرنیته مباحث خاص ـ مهدویت مدارس و حوزه‌های علمی مذهب و جهانی شدن مرگ معرفی ‌آثار و مکاتب مفهوم خداوند مناسبت‌ها مناسبت‌ها ـ بعثت مناسبت‌ها ـ روزهای‌خاص مناسبت‌ها ـ عید سعید غدیر مناسبت‌ها ـ عید سعید فطر مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان مناسبت‌ها ـ ماه رجب مناسبت‌ها ـ ماه رمضان مناسبت‌ها ـ ماه شعبان مناسبت‌ها ـ محرم و صفر مناسبت‌ها ـ میلاد مسیح مناسبت‌ها ـ وفات و شهادت مناسبت‌ها ـ ولادت‌ها نقد دین نهج‌البلاغه ولایت فقیه ولایت و امامت پوشش پوشش ـ حجاب کتاب مقدس ـ انجیل کتاب مقدس ـ قرآن کتب مقدس گفتگو بین ادیان گناه اخلاق تصوف و عرفان فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات ادیان و مذاهب ـ مسیحیت

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۶۵ مقاله

شهر ارومیه، در شمال غربی ایران، یکی از جماعت‌نشین‌های اولیه مسیحیان در ایران بود. مسیحیان آن دوره خود را از تبار نژادی آشور، امپراتوران قرن ششم قبل از میلاد و از تبار مذهبی نسطوریوس از رهبران مسیحی قرن چهارم و پنجم میلادی می‌دانستند که یکی از مصلحان آیین مسیحیت در قرن چهارم بود.

مسیح منجی مصلوب‌! صاحب انفا‌س قدسی و دم مسیحایی‌، آن شا‌هکار شگفت خلقت در اذهان اقوام مختلف جهان‌، با آداب و آرای گونه‌گون‌‌، با ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوت‌، متفاوت جلوه کرده است.

این مقاله مجال اندکی برای بررسی تاریخی و گاهی تحلیلی دیانت مسیحی و نحوه انسجام یافتن اصلی ترین عقاید آنها نسبت به مسئله تثلیث و کتاب مقدس است و به هیچ وجه قصد تخریب و یا احیانا جسارت نسبت به پیروان این دیانت عظیم را ندارد.

نقش میسیونرهای مسیحی انجیلی که در کشورهای جهان سوم و به ویژه کشورهای مسلمان آفریقایی و آسیایی فعالیت می کنند چیست؟ چه ارتباطی بین فعالیت های این گروه ها و کشورهای غربی و به خصوص آمریکا که تأمین کننده اصلی هزینه های آنان هستند وجود دارد؟

ما در این مقال درپی پاسخ به این سوال هستیم که شاخصه ها و مبانی اعتقادی پروتستانتیسم لوتری چه بوده و نقش پروتستانتیسم مسیحی و تاثیر پذیری لوتر و همفکران وی از عهد عتیق و آموزه های یهود چه نقشی در نضج و شکل گیری مسیحیت صهیونیستی ایفا نموده است؟

بنام جانان که موسی را لوح ، عیسی را کلمه و محمد را قلم شد. موسی لوح را دید ، تورات آ ورد. عیسی کلمه را دید ، انجیل آورد . محمد قلم را دید، قرآ ن آورد. هر سه آگاهی محض شدند وحقیقت را مکتوب کردند. قلب آ نها آنچه را دید تکذیب نکرد.آنها به وادی ایمن وارد شده بودند و رصد می شدند، تا مبادا از آن خارج شوند که رضا مندی، حق است.

تاریخچه مذهب پروتستان, به قرن شانزدهم میلادی باز میگردد و از عمر آن, حدود پانصد سال میگذرد و از آن جهت که این مذهب در اعتراض به برخی عقاید کلیسای کاتولیک شکل گرفت, نام پروتستان به خود گرفت.

چند سال پیش مراسمی ‌در سرای اهل قلم ترتیب دادند که من سخنران بودم. من در میان سخنانم به یکی از آیات قرآن اشاره کردم که: «ولیحکم اهل الانجیل بما انزل الله فیه»(مائده، ۴۷). حضار از این اشاره‌ شگفت‌زده شدند.

ترجمه پیروز سیار از کتاب مقدس، بخش عهد جدید اولین ترجمه اصولی فارسی از این کتاب مهم تاریخ بشر است. سیار این کتاب را در زمانی نزدیک به ۴ سال ترجمه و در دی‌ماه امسال به کوشش نشر نی چاپ کرده است. عهد جدید با ترجمه پیروز سیار براساس نسخه معروف «کتاب مقدس اورشلیم» انجام شده و دارای انبوهی توضیح، حاشیه و ضبط اعلامی استثنایی است.

پاپ بندیکت شانزدهم پس از حضور در مراسم روزهای جهانی جوانان که در ژوئیه ٢٠٠٨، در سیدنی استرالیا برگزار شد، از فرانسه دیدار کرد. وی در حد فاصل روزهای دوازدهم تا پانزدهم سپتامبر، در ادامه تلاش‌هایش برای احیای دوباره عقاید کاتولیکی راهی فرانسه شد.

در این نوشتار بر آنیم که یکی از آموزه‌های مشابه موجود در نزد متکلمین مسلمان و برخی از اندیشمندان مطرح مسیحی را به گونه‌ای تطبیقی بررسی نماییم که به اراده و آزادی انسان مربوط می‌‌شود.

ایمان مسیحی، ایمان به تاریخ قدسی است و مدرنیته، وضعیت دور شدن از این تاریخ قدسی و روی آوردن به تاریخ عرفی و بر هم خوردن آرامش گذشته و پیدا شدن تعارض میان درون و بیرون انسان مؤمن است.

ما نباید به این ادعا که می‌گوید مسیحیت در مسیحی‌کردن مسلمان‌ها، با ناکامی مواجه شده است، توجه کنیم؛ این ادعا یا دروغی است که عمداً علم شده تا مسلمان‌ها را در خواب خرگوشی نگاه دارد و آنها را متوجه این خطر جدی نسازد یا برخاسته از توهماتی است که افراد بی‌خبر از همه جا، آن را تکرار می‌کنند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۶۵ مقاله