آفتاب

مقالات معماری

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۵۳ مقاله
فناوری معماری

در این مطلب ساختمان هایی را معرفی کرده ایم که هر کدام به فناوری خاصی مجهز هستند. مثلا برجی در ژاپن هست که با لرزش زمین نمی لرزد و فقط جابه جا می شود! یک ساختمانی در آمریکا هست که تانکر آب دارد تا آب باران را در خود جمع و تصفیه کند.

مسجد جامع نطنز

من همدانی هستم متولد ۱۳۴۴ ولی شناسنامه‌ام صادره از تهران است. تا ۷ سالگی تهران بودم. از ۷ تا ۱۸ سالگی را در همدان زندگی کردم و از ۱۹ سالگی به بعد را در تهران بوده‌ام، به همین دلیل همدان را خوب می‌شناسم.

معماری‌اسلامی,معماری ماسونی

همه ما توسط سمبلها و اسراری احاطه شده ایم. دانشمندان و متفکرانی که قادر به حس کردن انرژی کلمات و اشیا نبودند تا حدودی فهمیدند که اشیا و احساسات و تفکرات انسانها برهمه اجزای طبیعت تاثیر مستقیم می گذارد..

معماری‌اسلامی,معماری ماسونی

در این مقاله به تفصیل در خصوص ابعاد و زوایای گوناگون معماری اسلامی، تفاوت های معماری اسلامی و معماری ماسونی، عوامل توسعه و پیشرفت معماری اسلامی، تأثیر دین اسلام بر معماری اسلامی، مولفه های خاص معماری اسلامی، معماری مدرن و فراماسونری در جهان اسلام، فن معماری در تشکیلات فراماسونری، معرفی نورمن فاستر به عنوان معمار اعظم فراماسونرها، تقابل هنر و معماری اسلامی با معماری فراماسونی از دیدگاه علمی، ماجرای برج شیطان در مکه و معرفی بعضی نمادهای ماسونی در دو کشور قزاقستان و آذربایجان به طور نمونه تحلیل و پرداخته شده است.

معماری‎بازارتبریز

بازار تاریخی تبریز که چند سال پیش توانسته بود نام خود را به‌ عنوان نخستین و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان در فهرست میراث یونسکو ماندگار کند، امسال نیز به دلیل مرمت مناسب و اصولی، جایزه معتبر و جهانی «آقاخان» را از آن خود کرد.

معماری‎مساجد

مساجد بهترین کارگاه ارتباط انسان با خداست. نظام تشکیل دهنده مساجد دو عنصر اصلی گنبد و گلدسته ها یا مناره ها می باشد. و این دو عنصر اصلی در هسته مرکزی به نام محراب خلاصه می شود . محراب همان محلی است که الگوی زبانی مسجد در آن قرار دارد پس تحلیل ما این است که از گنبد و مناره ها شروع و به محراب ختم می شود دراین بحث سه عنصر گنبد، مناره و محراب را شرح می دهیم.

چارلزکوریا

خانه نواری در احمدآباد را می‌توان مدلی از یک طراحی معاصر و پایدار دانست؛ حجم کلی بنا به قراری شکل و جهت گرفته است که هوای خنک بتواند به‌طور طبیعی وارد آن شود و از طریق دریچه‌ای که نزدیکی سقف تعبیه شده خارج شود.

معماری‎ایرانی

نخستین بار آجر در سرزمین بین‌النهرین مورد استفاده قرار گرفته است، آجرها گروهی از مصالح هستند که به تدریج در گذر زمان جایگزین سنگ‌ها شدند و شاید اولین بار پس از پیدایش آتش در مکان‌هایی که معادن نداشتند فکر ساخت آجر به ذهن بشر خطور کرد.

معماری‎پایدار,معماری‎بومی,معماری‎مازندران,طراحی‎پایدار

چند دهه از مطرح شدن معماری پایدار در عرصه معماری می گذرد و مجامع بین المللی راهکارهای بسیار را برای تکمیل و تکامل آن ارائه نموده اند.

معماری‎سنتی

به‌عنوان یک باستان‌شناس به شهرها و روستاهای دور و نزدیک سفرهای زیادی می‌کنم. در این سفرها یک پدیده بارزتر از هر چیز دیگر رخ می‌نمایاند آن هم چنبره فناوری بر ساحت سنتی زندگی است، فرقی هم نمی‌کند اینجا شهری بزرگ همچون تهران باشد یا روستایی کوچک در دورترین نقطه این مرزو بوم. جامعه ما در حال گذار از سنت به مدرنیته است و طبیعی است سایه فناوری بر پیکر نحیف سنت سنگینی کند.

معماری‌سنتی

معماری هم، مانند هر پدیده فرهنگی دیگری، نه خریداری می شود، نه ناگهان تغییر می کند و نه ناگهان متولد می شود. اگر چه گاهی در تندباد حادثه های فکری و اجتماعی ممکن است به ناگهان متلاشی شود یا بمیرد. معماری مسیر است و جریان و هر نقطه از آن، از سمتی نقطه پایان گذشته است و از سمتی نقطه آغاز آینده.

معماری‎صخره‌ای‌

علاقه انسان به زندگی در کوه شاید به این دلیل بود که فکر می‌کرد کوه می‌تواند امنیت‌بخش باشد؛ از این رو ساخت مکان‌های مذهبی و حتی مسکونی در ارتفاعات از گذشته به عنوان سنتی مرسوم بوده است.

فلوریدا,واشینگتن,هندوستان,ایتالیا

این شهرها در واقع نمایشگاه هایی دیدنی برای دوستداران معماری محسوب می شوند. هر کدام از آنها سبک خاصی از معماری را دارند و مناظر آنها نفس هر بیننده ای را در سینه حبس می کند.

ساختمان

اگر کارگر کافی شاپ صلاحیت و مهارت انجام کارش را نداشته باشد، احتمالاً آبمیوه یا قهوه خوبی به شما نمی دهد. ولی اگر معمار خانه شما را خوب درست نکند، خانه روی سرتان خراب می شود. حتی معماران و مهندسین مجرب هم گاهی اشتباه می کنند.

شاە‌عباس

پایتخت صفویان، در آغاز شهر قزوین بود و توسط شاه‌عباس اول به اصفهان منتقل گردید. شاە‌عباس اول به معماری باشکوه علاقه زیادی داشت. وی پس از انتقال پایتخت به اصفهان اقدام به ساخت کوشک‌ها، کاخ‌ها، مساجد و میدان‌ها و بازارهای مجلل کرد. همین مطلب دربارۀ شاه طهماسب در قزوین نقل شده است.

معماری

این ساختمان ها نه تنها از لحاظ بصری بسیار شگفت انگیزند، بلکه راه حل هایی برای چالش هایی که در پیش روی انسان آینده هستند، ارائه می دهند، مانند برداشت آب از ابرها و باغچه های روی بام. همچنین نشان می دهند که آینده ما به چه شکل خواهد بود.

سازه های پلکانی

پلکان اصولا برای رسیدن از نقطه ای به نقطه دیگر ساخته می شوند. اما می توان در کنار این کاربرد، زیبایی و خلاقیت را نیز به آن اضافه کرد. به همین منظور در این مقاله، ۱۰ تا از زیباترین و عجیب ترین پله های ساخته شده در سراسر جهان را برایتان نام برده ایم.

معماری

چنانچه با نگاهی موشکافانه ساختار ابنیه تاریخی اصفهان، بادگیرهای شهر یزد، هسته مرکزی و قدیمی شهر اراک، باغ فین در کاشان و یا حتی خانه های ماسوله و در مجموع، بافت بکر و قدیمی دیگر شهرهای کشور را مورد بررسی قرار دهیم، ملاحظه خواهیم کرد که معماران قدیم ایران با چه وسواسی تمام زوایا و جوانب احداث ساخت و سازهای شهری به ویژه واحدهای مسکونی را مورد توجه قرار می دادند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۵۳ مقاله