آفتاب

فرهنگی و هنری

سینما میراث‌فرهنگی و تاریخی کتاب و نشر معماری آثار انواع ساختمان ـ استراحتگاه‌ها انواع ساختمان ـ ساختمانهای آموزشی انواع ساختمان ـ ساختمانهای عمومی انواع ساختمان ـ ساختمانهای مذهبی انواع ساختمان ـ ساختمانهای مسکونی تاریخ معماری ساخت در معماری طراحی و معماری شهر طراحی‌داخلی طرح و تزیین ساختمان عناصر در منظره‌سازی معماران معماری معماری اسلامی معماری ـ تکنولوژی معماری فلسفی منظره‌سازی مکاتب و سبکهای معماری همایش‌ها هنر و معماری هنرهای نمایشی هنرهای تجسمی و تزئینی عکاسی نقاشی صنایع‌دستی طراحی و گرافیک موسیقی ادبیات و شعر فستیوال‌ها و جشنواره‌ها طنز و کاریکاتور فرهنگ هنر رادیو و تلویزیون

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات معماری

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۶۰ مقاله

یکی از معماران عصر دیجیتال، بدون شک، پروفسور وینتون سرف هست که از وی به عنوان پدر اینترنت نام می‌برند و ایشان را می‌توان یکی از تأثیرگذار ترین افراد در قرن بیستم دانست که دنیای دیجیتال را به شکل امروزی درآوردند.

حس زندگی را این روزها می‌توان با ۳۰۰ متر قدم زدن روی پلی در قلب تهران که یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا است لمس کرد. خنکای نسیم بهاری روی پل طبیعت نوازشگر چهره‌های خسته‌ای است که برای فرار از دود و آلودگی صوتی بر بلندای این پل می‌ایستند.

دنیای کاشی و سرامیک دنیای هیجان انگیزی از طرح و رنگ و شکل است که انتخاب را برای هرکسی سخت می کند. عوامل مختلفی در انتخاب کاشی مناسب برای حمام نقش دارند و نوع دکوراسیون حمام شما در این انتخاب تأثیر بسزایی دارد.

در این مطلب ساختمان هایی را معرفی کرده ایم که هر کدام به فناوری خاصی مجهز هستند. مثلا برجی در ژاپن هست که با لرزش زمین نمی لرزد و فقط جابه جا می شود! یک ساختمانی در آمریکا هست که تانکر آب دارد تا آب باران را در خود جمع و تصفیه کند.

من همدانی هستم متولد ۱۳۴۴ ولی شناسنامه‌ام صادره از تهران است. تا ۷ سالگی تهران بودم. از ۷ تا ۱۸ سالگی را در همدان زندگی کردم و از ۱۹ سالگی به بعد را در تهران بوده‌ام، به همین دلیل همدان را خوب می‌شناسم.

همه ما توسط سمبلها و اسراری احاطه شده ایم. دانشمندان و متفکرانی که قادر به حس کردن انرژی کلمات و اشیا نبودند تا حدودی فهمیدند که اشیا و احساسات و تفکرات انسانها برهمه اجزای طبیعت تاثیر مستقیم می گذارد..

در این مقاله به تفصیل در خصوص ابعاد و زوایای گوناگون معماری اسلامی، تفاوت های معماری اسلامی و معماری ماسونی، عوامل توسعه و پیشرفت معماری اسلامی، تأثیر دین اسلام بر معماری اسلامی، مولفه های خاص معماری اسلامی، معماری مدرن و فراماسونری در جهان اسلام، فن معماری در تشکیلات فراماسونری، معرفی نورمن فاستر به عنوان معمار اعظم فراماسونرها، تقابل هنر و معماری اسلامی با معماری فراماسونی از دیدگاه علمی، ماجرای برج شیطان در مکه و معرفی بعضی نمادهای ماسونی در دو کشور قزاقستان و آذربایجان به طور نمونه تحلیل و پرداخته شده است.

بازار تاریخی تبریز که چند سال پیش توانسته بود نام خود را به‌ عنوان نخستین و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان در فهرست میراث یونسکو ماندگار کند، امسال نیز به دلیل مرمت مناسب و اصولی، جایزه معتبر و جهانی «آقاخان» را از آن خود کرد.

مساجد بهترین کارگاه ارتباط انسان با خداست. نظام تشکیل دهنده مساجد دو عنصر اصلی گنبد و گلدسته ها یا مناره ها می باشد. و این دو عنصر اصلی در هسته مرکزی به نام محراب خلاصه می شود . محراب همان محلی است که الگوی زبانی مسجد در آن قرار دارد پس تحلیل ما این است که از گنبد و مناره ها شروع و به محراب ختم می شود دراین بحث سه عنصر گنبد، مناره و محراب را شرح می دهیم.

خانه نواری در احمدآباد را می‌توان مدلی از یک طراحی معاصر و پایدار دانست؛ حجم کلی بنا به قراری شکل و جهت گرفته است که هوای خنک بتواند به‌طور طبیعی وارد آن شود و از طریق دریچه‌ای که نزدیکی سقف تعبیه شده خارج شود.

نخستین بار آجر در سرزمین بین‌النهرین مورد استفاده قرار گرفته است، آجرها گروهی از مصالح هستند که به تدریج در گذر زمان جایگزین سنگ‌ها شدند و شاید اولین بار پس از پیدایش آتش در مکان‌هایی که معادن نداشتند فکر ساخت آجر به ذهن بشر خطور کرد.

چند دهه از مطرح شدن معماری پایدار در عرصه معماری می گذرد و مجامع بین المللی راهکارهای بسیار را برای تکمیل و تکامل آن ارائه نموده اند.

به‌عنوان یک باستان‌شناس به شهرها و روستاهای دور و نزدیک سفرهای زیادی می‌کنم. در این سفرها یک پدیده بارزتر از هر چیز دیگر رخ می‌نمایاند آن هم چنبره فناوری بر ساحت سنتی زندگی است، فرقی هم نمی‌کند اینجا شهری بزرگ همچون تهران باشد یا روستایی کوچک در دورترین نقطه این مرزو بوم. جامعه ما در حال گذار از سنت به مدرنیته است و طبیعی است سایه فناوری بر پیکر نحیف سنت سنگینی کند.

معماری هم، مانند هر پدیده فرهنگی دیگری، نه خریداری می شود، نه ناگهان تغییر می کند و نه ناگهان متولد می شود. اگر چه گاهی در تندباد حادثه های فکری و اجتماعی ممکن است به ناگهان متلاشی شود یا بمیرد. معماری مسیر است و جریان و هر نقطه از آن، از سمتی نقطه پایان گذشته است و از سمتی نقطه آغاز آینده.

علاقه انسان به زندگی در کوه شاید به این دلیل بود که فکر می‌کرد کوه می‌تواند امنیت‌بخش باشد؛ از این رو ساخت مکان‌های مذهبی و حتی مسکونی در ارتفاعات از گذشته به عنوان سنتی مرسوم بوده است.

این شهرها در واقع نمایشگاه هایی دیدنی برای دوستداران معماری محسوب می شوند. هر کدام از آنها سبک خاصی از معماری را دارند و مناظر آنها نفس هر بیننده ای را در سینه حبس می کند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۶۰ مقاله