آفتاب

مقالات میراث‌فرهنگی و تاریخی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۵۳ مقاله

با استفاده از ریشه اسامی خدایان و نامهای جغرافیایی تونلی از طریق روایات اوستایی و ودایی به اعماق ماقبل تاریخ اقوام هندوایرانی زده شد، زمانی که ایشان هنوز میهن سردسیری مشترک خود را ترک نگفته بودند و مطالبی جداگانه ای در ارتباط با هم در این زمینه فراهم گشت که دلایلی به له ایرانشناسانی است که خوارزم را خاستگاه اقوام هندوایرانی معرفی می نمایند

جشن‌ باستانی,جشن باستانی خوراکی‌ها

آیین جشن انگور (شانادر)، جشن خرمن (کوکوله)، جشن هندوانه، برداشت عسل، هویج، برداشت ساقه‌های طلایی گندم، برنج و ... از جمله جشن‌هایی هستند که همزمان با برداشت محصول و شکرگزاری برگزار می‌شوند و برخی از آنها قدمت چندین و چند هزار ساله دارند.

تصادفاَ دو واژۀ فارسی و ترکی به اشکال آلِش/آلِشت و آلیش به معنی داد و ستد و معامله و خرید به هم رسیده اند که در نخستین نگاه واژۀ ترکی آلیش ([داد و ]ستد) جلب توجه می نماید که لغت نامه دهخدا نیز همین منشأ ترکی را برای آن قائل شده است ولی دکتر محمد حیدری ملایری اجتهادی در این راه انجام داده و نشان داده است که واژه آلِش/آلِشت خود در زبانهای ایرانی وجود داشته است.

آناهیتا

ایران از نظر جغرافیایی و آب و هوایی در منطقه‌ای واقع شده است که خشک بوده و همیشه با مشکل کم‌آبی و خشکسالی روبه رو شده است. سدهای قدیمی و آثار باقی مانده از شبکه‌های آبیاری و قنات‌ها، نشان می‌دهد که مردم ایران زمین همواره در صدد مقابله با بی‌آبی بوده‌اند.

در روایات اسلامی و ایرانی قدیم از جمله در بحارالانوار از خالد بن سنان به عنوان پیامبر ایرانیان در عهد بین عیسی مسیح و پیامبر اسلام یاد میشود که به وضوح یاد آور مهر میانجی ایزد-پیامبر ایرانیان پیش از اسلام است که در سمت خراسان و خوارزم بیشتر تحت عنوان اَمُری (بیمرگ) خوانده میشده است که آن در عهد اسلام به خالد (جاودانی، بیمرگ) ترجمه شده است.

تقریباَ کسی نظر منسجمی برای معنی نامهای کُتیسفون و تیسفون ابراز نکرده است از این روی این نامها را در ردیف ناشناخته ها قرار داده اند. نگارنده قبلاَ دو نظر خطای خویش را در این راه آزموده و سرانجام امروز در گام سوم به نظر متقاعد کننده ای در این باب رسیده ام.

در منابع کهن یونانی در نواحی جنوب غرب ایران از دو مردم به نام کیسیِن و اوکسیِن نام برده شده است که نام اولی به صورت کِسین در سانسکریت به معنی شیر (شول) است و نام دومی به وصورت وَخشین در اوستایی مترادف با بختیار به معنی خوشبخت است. یعنی نامهای تاریخی کهن کیسین و اوکسین در سیر طولانی تاریخ تبدیل به ترتیب تبدیل به شول و بختیاری شده اند که از این میان هویت قومی بختیاری ها بهتر بر جای مانده است

مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه بعد از مسجد فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران به حساب می‌آید اما آن را سمبل حضور معماری ساسانی به عنوان نخستین بسترهای ظهور معماری اسلامی می‌دانند.

این مقاله در اثبات این گفته از طریق اساطیر و لغت سامی است که نامهای عرب (آری بی باستان) و آرامو (آرامی) به صور آری-اب و آری-ام به ترتیب به معنی کسانی که خدای قبیله شان شیر نر و کسانی که مادر قبیله ای شان شیر ماده است، بوده اند.

روسیه

بی شک ادبیات این سرزمین پهناور تاریخ نویسندگی در جهان را برای همیشه وامدار خود کرده است. از زمانی که گوگول، بنیانگذار سبک رئالیسم انتقادی در اوایل قرن نوزدهم میلادی دست به نگارش زد تا امروز نویسندگان نامداری در این کشور پیدا شده اند که با خلق داستان هایی سترگ، جهانیان را مبهوت کرده اند.

خواب‌ شاهانه ‌

سرزمین ایران، در طول تاریخ چندهزار ساله خود، شاهد حکومت‌های مختلفی بوده است. یکی از این حکومت‌ها که نقطه عطفی در تاریخ ایران به شمار می‌رود، صفویه است. در این دوره، پس از قرن‌ها دولت مرکزی قدرتمندی روی کار آمد.

پل‌های ایران

شرق‌شناسان و گردشگران در توصیف‌ها و نوشته‌های خود از ایران، هنر معماران این سرزمین را در ساخت پل‌های باشکوه و زیبا را تحسین کرده‌اند؛ سازه‌هایی که امروزه به نمادی از عظمت تمدن ایران قدیم تبدیل شده‌اند.

کاخ های ایران

کاخ موزه زیبای باغچه جوق در ماکو یکی از رویایی ترین کاخ های ایران که عمری بیش از ۱۲۰ سال دارد این روزها برای بازدید گردشگران آماده شده است و دوستداران تاریخ معاصر و دوره قاجار را به خود می‌ خواند.

اردشیر بابکان

شهر گور در شهرستان فیروزآباد فارس نخستین شهر دایره ای ایران محسوب می شود و یکی از اولین شهرهای دایره ای در جهان نیز به شمار می رود که در زمان اردشیر بابکان مقر امپراطوری او نیز محسوب می شده است.

نام سمرقند , نام بُخارا

نامهای دو شهر باستانی سمرقند (مرکند) و بُخارا با توجه به گسترش فقه اللغت زمان ما معمای بزرگی نیستند که تا به حال در پرده ابهام مانده اند. ریشه سمرقند از دو دهه پیش برایم مشخص بود ولی نام نه چندان معضل بُخارا تا امروز برایم معمایی بود که سرانجام به نظری روشن در باب آن هم رسیدم.

قلعه چای

شاید وقتی اسم شهرستان عجب شیر به گوشتان می خورد، ناخود آگاه ذهن ها به سمت پادگان معروف و بزرگ این شهر می رود ولی در کنار این پادگان صدها جاذبه گردشگری و طبیعی در این شهرستان وجود دارد که دیدن هر کدام از نزدیک می تواند شما را به یکی از طرفداران و مسافران همیشگی این شهرستان تبدیل کند.

تقویم ایرانی

برخی گذشتگان معتقد بودند، سالی که به نام موش است، خصوصیات موش را در طالع و سرنوشت نوزاد متولد آن سال یا روابط اجتماعی افراد در رفاه یا قحطی های آن سال حاکم و موثر می کند و سالی که به اسم سگ بوده، درنده خویی آن حیوان (بنابر اعتقاد عامه) بر مقدرات مردمان آن سال حاکم می شده است.

ناصرالدین شاه

«کمپفر» درباره نوروز و رسوم آن در ایران دوران صفوی نوشته است: سرانجام باید از عید نوروز نام برد که بر مبنای «اعتدال ربیعی = برابری شب و روز در بهار» قرار دارد و با بیست‌ویکم مارس مسیحی مطابقت می‌نماید.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۵۳ مقاله