آفتاب

مقالات میراث‌فرهنگی و تاریخی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۶۰ مقاله

کاسپی به معنی سگپرست است و مازندران به معنی محل درنده بزرگ (ببر) است و تپورستان/تبرستان هم مترادف آن. ولی نام کادوسیان (پرستندگان دوسی/توزی) حاوی معمای حیوان دوسی (توزی) است که در اینجا سعی در شناسایی آن شده است.

در باره جغرافیای تاریخی خود نامهای قدیمی گیلان و مازندران تحقیق جامعی صورت نگرفته است. نگارنده طی چندین مقاله تلاشهایی در این باب به خصوص در باره نام و نشان مازندران انجام داده ام. این جامع آن نظریات و نتایج جدیدی است که در این باب بدان رسیده ام. امیدوارم که بتواند پایه ای برای تحقیقات آتی دیگران گردد.

مراغه

اهمیت نام گذاری اسامی جغرافیایی در تحقیقات علمی بسیار مهم و کلیدی می باشد به طوری که بخش مهمی از تاریخ یک کنطقه را می توان از طریق اسامی جغرافیایی کشف نمود. بیشتر اسامی جغرافیایی بکار رفته در منطقه مراغه الهام گرفته از طبیعت پیرامون خود است. این مقاله به صورت چکیده در اختیار دوستان عزیز قرار گرفته است.

کتاب چشم انداز گردشگری ایران و جهان

کتاب چشم انداز گردشگری ایران و جهان کتابی است که توسط انتشارات راه کمال تهران به زیور چاپ آراسته شده و در اختیار جامعه فرهنگی ایران قرار گرفته است .

غار هامپوئیل

غار هامپوئیل مراغه یکی از زیباترین و در عین حال تاریخی ترین محل های باستانی و گردشگری شهرستان مراغه می باشد. در این مقاله سعی شده ضمن اشاره به اهمیت و پتانسیل گردشگری این محل به اهمیت تاریخی غار نیز پرداخته شود.

با استفاده از ریشه اسامی خدایان و نامهای جغرافیایی تونلی از طریق روایات اوستایی و ودایی به اعماق ماقبل تاریخ اقوام هندوایرانی زده شد، زمانی که ایشان هنوز میهن سردسیری مشترک خود را ترک نگفته بودند و مطالبی جداگانه ای در ارتباط با هم در این زمینه فراهم گشت که دلایلی به له ایرانشناسانی است که خوارزم را خاستگاه اقوام هندوایرانی معرفی می نمایند

جشن‌ باستانی,جشن باستانی خوراکی‌ها

آیین جشن انگور (شانادر)، جشن خرمن (کوکوله)، جشن هندوانه، برداشت عسل، هویج، برداشت ساقه‌های طلایی گندم، برنج و ... از جمله جشن‌هایی هستند که همزمان با برداشت محصول و شکرگزاری برگزار می‌شوند و برخی از آنها قدمت چندین و چند هزار ساله دارند.

تصادفاَ دو واژۀ فارسی و ترکی به اشکال آلِش/آلِشت و آلیش به معنی داد و ستد و معامله و خرید به هم رسیده اند که در نخستین نگاه واژۀ ترکی آلیش ([داد و ]ستد) جلب توجه می نماید که لغت نامه دهخدا نیز همین منشأ ترکی را برای آن قائل شده است ولی دکتر محمد حیدری ملایری اجتهادی در این راه انجام داده و نشان داده است که واژه آلِش/آلِشت خود در زبانهای ایرانی وجود داشته است.

آناهیتا

ایران از نظر جغرافیایی و آب و هوایی در منطقه‌ای واقع شده است که خشک بوده و همیشه با مشکل کم‌آبی و خشکسالی روبه رو شده است. سدهای قدیمی و آثار باقی مانده از شبکه‌های آبیاری و قنات‌ها، نشان می‌دهد که مردم ایران زمین همواره در صدد مقابله با بی‌آبی بوده‌اند.

در روایات اسلامی و ایرانی قدیم از جمله در بحارالانوار از خالد بن سنان به عنوان پیامبر ایرانیان در عهد بین عیسی مسیح و پیامبر اسلام یاد میشود که به وضوح یاد آور مهر میانجی ایزد-پیامبر ایرانیان پیش از اسلام است که در سمت خراسان و خوارزم بیشتر تحت عنوان اَمُری (بیمرگ) خوانده میشده است که آن در عهد اسلام به خالد (جاودانی، بیمرگ) ترجمه شده است.

تقریباَ کسی نظر منسجمی برای معنی نامهای کُتیسفون و تیسفون ابراز نکرده است از این روی این نامها را در ردیف ناشناخته ها قرار داده اند. نگارنده قبلاَ دو نظر خطای خویش را در این راه آزموده و سرانجام امروز در گام سوم به نظر متقاعد کننده ای در این باب رسیده ام.

در منابع کهن یونانی در نواحی جنوب غرب ایران از دو مردم به نام کیسیِن و اوکسیِن نام برده شده است که نام اولی به صورت کِسین در سانسکریت به معنی شیر (شول) است و نام دومی به وصورت وَخشین در اوستایی مترادف با بختیار به معنی خوشبخت است. یعنی نامهای تاریخی کهن کیسین و اوکسین در سیر طولانی تاریخ تبدیل به ترتیب تبدیل به شول و بختیاری شده اند که از این میان هویت قومی بختیاری ها بهتر بر جای مانده است

مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه بعد از مسجد فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران به حساب می‌آید اما آن را سمبل حضور معماری ساسانی به عنوان نخستین بسترهای ظهور معماری اسلامی می‌دانند.

این مقاله در اثبات این گفته از طریق اساطیر و لغت سامی است که نامهای عرب (آری بی باستان) و آرامو (آرامی) به صور آری-اب و آری-ام به ترتیب به معنی کسانی که خدای قبیله شان شیر نر و کسانی که مادر قبیله ای شان شیر ماده است، بوده اند.

روسیه

بی شک ادبیات این سرزمین پهناور تاریخ نویسندگی در جهان را برای همیشه وامدار خود کرده است. از زمانی که گوگول، بنیانگذار سبک رئالیسم انتقادی در اوایل قرن نوزدهم میلادی دست به نگارش زد تا امروز نویسندگان نامداری در این کشور پیدا شده اند که با خلق داستان هایی سترگ، جهانیان را مبهوت کرده اند.

خواب‌ شاهانه ‌

سرزمین ایران، در طول تاریخ چندهزار ساله خود، شاهد حکومت‌های مختلفی بوده است. یکی از این حکومت‌ها که نقطه عطفی در تاریخ ایران به شمار می‌رود، صفویه است. در این دوره، پس از قرن‌ها دولت مرکزی قدرتمندی روی کار آمد.

پل‌های ایران

شرق‌شناسان و گردشگران در توصیف‌ها و نوشته‌های خود از ایران، هنر معماران این سرزمین را در ساخت پل‌های باشکوه و زیبا را تحسین کرده‌اند؛ سازه‌هایی که امروزه به نمادی از عظمت تمدن ایران قدیم تبدیل شده‌اند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۶۰ مقاله