آفتاب

فرهنگی و هنری

سینما میراث‌فرهنگی و تاریخی آثار تاریخی آداب و سنن ماه رمضان اعتقادات و باورها ایران شناسی باستان شناسی بناهای‌ تاریخی‌ تاریخ جهانی‌سازی فرهنگ عجایب هفت گانه عشایر فرهنگ ملل موزه ها میراث فرهنگی نوروز پوشش کتاب و نشر معماری هنرهای نمایشی هنرهای تجسمی و تزئینی عکاسی نقاشی صنایع‌دستی طراحی و گرافیک موسیقی ادبیات و شعر فستیوال‌ها و جشنواره‌ها طنز و کاریکاتور فرهنگ هنر رادیو و تلویزیون

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات میراث‌فرهنگی و تاریخی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۸۱ مقاله

یکی از چالشهای پیش روی دین مداران عصر حاضر ، عدم تطبیق احکام و قوانین ( خاصه ) اجتماعی اسلام ، از قبیل احکام قضاوت ، اقتصاد ، خانواده ، حقوق مدنی و ... با مبانی عقلانیت نوین و یا عدم تایید توسط عرف عقلاست .

دو قبیله مادی با منشأ سکایی ستروخاتیان (بلند سخن گویندگان) و بوسیان (پرستندگان مار) بوده اند که اکنون زازاک و کرمانج (کُرد) نامیده میشوند. این مطلبی است که با کمک تاریخ و اساطیر و معنی لفظی نامهای این قوم ها فراهم شده است و مطلب در مورد کُرمانج ها تازگی دارد.

معماری ساختمان اصلی کتابخانه بادلین در آکسفورد به قرن چهاردهم میلادی بازمی گرداند؛ ساختمانی به سبک معماری گوتیک که حالا یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های اروپا به حساب می‌آید.

دراین مقاله سعی شده است عارف قرن نهم شیخ عزالدین داودهفتادری رابه فرهیختگان روستای هفتادرمعرفی نماید.به این امیدکه ارزش ومنزلت معنوی ویاداین عارف وارسته همواره دراذهان انان پایداربماند.

کلاودیوس بطلمیوس جغرافی دان بزرگ عهد باستان تألیف بی نظیری از شهرهای جهان کهن از جمله شهرهای ایران برجای گذاشته است که بررسی جامعی از نام و نشان شهرهای ایرانی آن در مورد ایران صورت نگرفته است. تألیف این مقاله چند هفته وقت گرفت تا پایه ای برای تحقیقات آتی گردد.

معماری دستکند بنا به دلیل استقامت و پایداری در مطالعات تاریخ معماری، ادیان، هنر و... بسیار مهم می باشد در شهرستان مراغه انواع معماری صخره ای قابل مشاهده است که متاسفانه محقیقن در تبین کارکرد و گاهنگاری این آثار دچار اشتباهات فراوان شده اند حال با نگاهی مجدد و عمیق به سایت های مورد بحث نکات تازه ای را نشان می دهد.

این روزها مد شده قبل از هر کلمه و فعالیتی یک پیشوند اقتصاد هم می گذارند؛ اقتصاد کشاورزی، اقتصاد تولید، اقتصاد هنر، اقتصاد فرهنگ، اقتصاد تاریخ، اقتصاد اخلاق و... . عجب تر آن که از این پیشوند، سخیف ترین معنای ممکن را اراده می کنند.

نام بودا در سانسکریت به صورت بهو-دّها به معنی بلند قامت و تنومند مترادف عنوان بردیه است که لقب گائوماته بردیه بوده است. هاروی کرافت اخیراً در انگلیس کتابی به نام بودای بابلی منتشر کرده و در آن به ارائه این نظر پرداخته است که گوتمه بودا همان گائوماته بردیه شاهزاده هخامنشی است.

غربزدگی فقط در ژست های روشنفکری خام و شلوار و... جوان ها خلاصه نمی شود. این روزها این تعبیر را برای خیلی از امور فرهنگی هم می شود به کار برد. حتی برای کسانی که علمشان قاعدتاً باید در جهت حفظ هویت و داشته های فرهنگ ملی و جهانی باشد.

در این گفتار، تاریخ ملی کیانی اوستا و شاهنامه با تاریخ مدون ماد و هخامنشی پیوند داده شده است و دلایلی ارائه گردیده است مبنی بر اینکه فریدون (یعنی مرد سیلابی) و کیخسرو (شاه کشور) و رستم (ریشه کن کننده ستمگران) به ترتیب همان کوروش (مرد سیلاب مانند) کیاخسار (هوخشتر، یعنی شاه کشور) و آتردادت پیشوای آماردان می باشند و...

این نوشته درباره ی ارزش دانش در نزد ایرانیان هست که از دیرباز ارچمند بوده تا آن جا که پیامبر دوستی و دانش حضرت محمد (ص) در این باره به نیکویی فرموده اند که « دانش اگر در پروین(ثریا) هم باشد مردانی از سرزمین پارس بر آن دست خواهند یافت.»

نام کوروش تاریخی به معنی مرد سیلاب مانند را در اوستا و روایات ملی تحت نامهای ثراتئون، فریدون، لهراسپ و پائوروَ می توان پیدا کرد که جملگی به معنی مرد سیلاب مانند هستند. حتی نام مقبره وی مادر سلیمان در اساس مزار سیلاومان یعنی آرامگاه مرد سیلاب مانند بوده است.

چهارشنبه سوری، میر نوروز، آتش افروز، حاجی فیروز، هفت سین، خوش قدم و بد قدم، عبور از زیر توپ، تخم مرغ روی آینه، نارنج در کاسه آب، گاو و زمین را شاخ به شاخ می کند، شام شب عید، سبزی کوکو و رشته پلو، سیزده بدر، باغ های ایران...

چهارشنبه سوری جزو رسوم مورد علاقه ایرانیان است که در تمام این سال ها در تمام نقاط کشور برگزار می شود؛ مسئله این است که به رغم فراگیر بودن چهارشنبه سوری در سراسر ایران در هر منطقه با اندک تفاوتهایی برگزار میشود که این رسم را به نوعی بومی می کند.

کاسپی به معنی سگپرست است و مازندران به معنی محل درنده بزرگ (ببر) است و تپورستان/تبرستان هم مترادف آن. ولی نام کادوسیان (پرستندگان دوسی/توزی) حاوی معمای حیوان دوسی (توزی) است که در اینجا سعی در شناسایی آن شده است.

در باره جغرافیای تاریخی خود نامهای قدیمی گیلان و مازندران تحقیق جامعی صورت نگرفته است. نگارنده طی چندین مقاله تلاشهایی در این باب به خصوص در باره نام و نشان مازندران انجام داده ام. این جامع آن نظریات و نتایج جدیدی است که در این باب بدان رسیده ام. امیدوارم که بتواند پایه ای برای تحقیقات آتی دیگران گردد.

اهمیت نام گذاری اسامی جغرافیایی در تحقیقات علمی بسیار مهم و کلیدی می باشد به طوری که بخش مهمی از تاریخ یک کنطقه را می توان از طریق اسامی جغرافیایی کشف نمود. بیشتر اسامی جغرافیایی بکار رفته در منطقه مراغه الهام گرفته از طبیعت پیرامون خود است. این مقاله به صورت چکیده در اختیار دوستان عزیز قرار گرفته است.

کتاب چشم انداز گردشگری ایران و جهان کتابی است که توسط انتشارات راه کمال تهران به زیور چاپ آراسته شده و در اختیار جامعه فرهنگی ایران قرار گرفته است .

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۸۱ مقاله