آفتاب

مقالات میراث‌فرهنگی و تاریخی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۴۵ مقاله
مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه بعد از مسجد فهرج قدیمی‌ترین مسجد ایران به حساب می‌آید اما آن را سمبل حضور معماری ساسانی به عنوان نخستین بسترهای ظهور معماری اسلامی می‌دانند.

این مقاله در اثبات این گفته از طریق اساطیر و لغت سامی است که نامهای عرب (آری بی باستان) و آرامو (آرامی) به صور آری-اب و آری-ام به ترتیب به معنی کسانی که خدای قبیله شان شیر نر و کسانی که مادر قبیله ای شان شیر ماده است، بوده اند.

روسیه

بی شک ادبیات این سرزمین پهناور تاریخ نویسندگی در جهان را برای همیشه وامدار خود کرده است. از زمانی که گوگول، بنیانگذار سبک رئالیسم انتقادی در اوایل قرن نوزدهم میلادی دست به نگارش زد تا امروز نویسندگان نامداری در این کشور پیدا شده اند که با خلق داستان هایی سترگ، جهانیان را مبهوت کرده اند.

خواب‌ شاهانه ‌

سرزمین ایران، در طول تاریخ چندهزار ساله خود، شاهد حکومت‌های مختلفی بوده است. یکی از این حکومت‌ها که نقطه عطفی در تاریخ ایران به شمار می‌رود، صفویه است. در این دوره، پس از قرن‌ها دولت مرکزی قدرتمندی روی کار آمد.

پل‌های ایران

شرق‌شناسان و گردشگران در توصیف‌ها و نوشته‌های خود از ایران، هنر معماران این سرزمین را در ساخت پل‌های باشکوه و زیبا را تحسین کرده‌اند؛ سازه‌هایی که امروزه به نمادی از عظمت تمدن ایران قدیم تبدیل شده‌اند.

کاخ های ایران

کاخ موزه زیبای باغچه جوق در ماکو یکی از رویایی ترین کاخ های ایران که عمری بیش از ۱۲۰ سال دارد این روزها برای بازدید گردشگران آماده شده است و دوستداران تاریخ معاصر و دوره قاجار را به خود می‌ خواند.

اردشیر بابکان

شهر گور در شهرستان فیروزآباد فارس نخستین شهر دایره ای ایران محسوب می شود و یکی از اولین شهرهای دایره ای در جهان نیز به شمار می رود که در زمان اردشیر بابکان مقر امپراطوری او نیز محسوب می شده است.

نام سمرقند , نام بُخارا

نامهای دو شهر باستانی سمرقند (مرکند) و بُخارا با توجه به گسترش فقه اللغت زمان ما معمای بزرگی نیستند که تا به حال در پرده ابهام مانده اند. ریشه سمرقند از دو دهه پیش برایم مشخص بود ولی نام نه چندان معضل بُخارا تا امروز برایم معمایی بود که سرانجام به نظری روشن در باب آن هم رسیدم.

قلعه چای

شاید وقتی اسم شهرستان عجب شیر به گوشتان می خورد، ناخود آگاه ذهن ها به سمت پادگان معروف و بزرگ این شهر می رود ولی در کنار این پادگان صدها جاذبه گردشگری و طبیعی در این شهرستان وجود دارد که دیدن هر کدام از نزدیک می تواند شما را به یکی از طرفداران و مسافران همیشگی این شهرستان تبدیل کند.

تقویم ایرانی

برخی گذشتگان معتقد بودند، سالی که به نام موش است، خصوصیات موش را در طالع و سرنوشت نوزاد متولد آن سال یا روابط اجتماعی افراد در رفاه یا قحطی های آن سال حاکم و موثر می کند و سالی که به اسم سگ بوده، درنده خویی آن حیوان (بنابر اعتقاد عامه) بر مقدرات مردمان آن سال حاکم می شده است.

ناصرالدین شاه

«کمپفر» درباره نوروز و رسوم آن در ایران دوران صفوی نوشته است: سرانجام باید از عید نوروز نام برد که بر مبنای «اعتدال ربیعی = برابری شب و روز در بهار» قرار دارد و با بیست‌ویکم مارس مسیحی مطابقت می‌نماید.

معنی نامهای باستانی

کتسیاس، زرتشت را با سمیرامیس پیوند داده است. در این گفتار معلوم میگردد سمیرامیسی که با زرتشت به بلخ منتسب شده است همانا مادر وی آمیتیدا (بی نهایت دانا) بوده است و سمورامت (زن بور) یا سمیرامیس در واقع لقسؤال و جوابی که با جناب محمد مهدی جوکار داشتیم به سرانجام به نتایج تازه ای در باب این نامها منجر شدب وی و همچنین اسم یا لقب شمشی اداد پنجم بوده است.

معنی نامهای باستانی

چنانکه گفته میشود اقوام هندوایرانی در حدود نیمه اول هزاره دوم پیش از میلاد، از ناحیه سردسیری سمت استپهای اوکراین و روسیه به سوی جنوب به ایران و هند رفتند.

همدان,کاشان

جای تعجب دارد که ایرانشناسان در پیدایی نام و نشان باستانی همدان و کاشان ناموفق بوده اند. در حالی که با اندکی تفحص در نام نشان شهرهای باستانی ماد معلوم میگردد که کیشه سو همان همدان و کارکاشی همان کاشان بوده است. در اینجا دلایل این امر به اختصار ذکر میگردد.

چاپ سنگی

در طول قرن دوازده و اوایل قرن سیزده هجری شمسی (قرن نوزدهم میلادی)، مهم ترین عامل شکل گیری هنر در ایران را می توان تاثیرپذیری از هنر اروپا به شمارآورد.

جعل تاریخ

واژه «جعلی» به معنای «ساختگی» است و به شکلی عرفی به معنای «تقلبی» و «غیراصیل» به کار می‌رود. مثلا وقتی این واژه را درباره یک کارت شناسایی یا شناسنامه یا سند خانه به کار می‌بریم، مقصود نامعتبر بودن و غیراصیل بودن آن است.

کاروانسرای قصر بهرام

سفری کوتاه داشتیم به دشت، پارک ملی کویر و کاروانسرای قصر بهرام. سفری ویژه به کویری متفاوت. کاروانسرای قصر بهرام جایی نیست که در آن آبادانی باشد و درخت و سبزه و آب، بالعکس این قصر در دل کویر واقع شده است، جایی در میانه پارک ملی کویر.

مدارس دینی

پس از تثبیت اسلام، آموزش و پرورش از انحصار طبقات ممتاز خارج شد و امکان تحصیل علوم متوسطه و عالی کم ‌و بیش برای عده بیشتری فراهم شد و بتدریج با گسترش اسلام و پیشرفت علوم دینی و همچنین تمایل عامه مردم به فراگیری آن موجب شد مراکزی تحت‌عنوان «مدارس» ایجاد شود که تدریس علوم اسلامی را در راس برنامه‌های خود قرار دهد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۴۵ مقاله