آفتاب

اجتماعی

گردشگری خانه و خانواده زنان جوانان مشکلات و رفاه اجتماعی شهر و شهرنشینی محیط زیست حقوقی امدادرسانی برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی امنیت اجتماعی توسعه اجتماعی عدالت اجتماعی فرهنگ و جامعه ارتباطات اجتماعی سازمان‌ها و ارگان‌ها

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۶۰ مقاله

مهم ترین بحران ایرانی در قرن اخیر اما مواجهه با مدرنیته غربی است. بحران و مواجهه ای که از صدسال پیش تا به امروز مهم ترین اتفاقات حیات سیاسی و اجتماعی ایران را رقم زده است.

آنچه در این مقاله از منظر اعزّه خوانندگان می گذرد، نگاهی است محققانه بر پایه ی تجربه ای چندین ساله در مراکز اشتغال و حرفه آموزی، که این مطالب مروری ست بر آموخته های نویسندگان از پیشکسوتان این کار.

این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ یکی از بلایایی که در نگرشها و گرایشهای برخی مدیران سطوح مختلفه کشور ریشه دوانده و روبه گسترش می باشد، نوعی آسیب و بیماری است که نویسنده از آن با عنوان سمینار درمانی یاد می کند...

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت حلول سال ۹۱، مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگونه ملت ایران در عرصه های اقتصادی را یک ضرورت دانستند...

یک دانه گندم که سبز می‌شود و خوشه می‌دهد و می‌شود ۷۰ دانه، حکایت آدم‌هایی است که بی‌ریا یک تومان خرج می‌کنند و ثروتشان می‌شود ۷۰ برابر. شاید نیکوکار بی‌ریا دنبال اجر هم نباشد، اما انرژی مثبتی که او با نیک‌اندیشی‌اش در دنیا پخش می‌کند برکت را ـ چه او بخواهد و چه نخواهد ـ‌ به سمتش می‌کشد.

مطابق سند چشم‌انداز توسعه ایران، کشور ما باید تا سال ۱۴۰۴ در مقام نخست علم و صنعت در منطقه خاورمیانه قرار گیرد، هدفی که بی‌گمان برای رسیدن به آن باید الزام‌های متعددی را رعایت کنیم.

بشر به عنوان موجودی زنده نیاز به برطرف نمودن نیازهای اولیه و ضروری زندگی خود از قبیل نیاز به غذا، سرپناه و غیره دارد. برطرف ساختن این نیازهای در محیطی که در آن بسر می برد با مراجعه به طبیعت تامین می گردد و طبیعت، تمامی شرایطی می باشد که یک موجود زنده علل الخصوص انسان برای بقاء به آن نیازمند می باشد.

سرمایه اجتماعی متشکل از ۳ جزء اصلی اعتماد اجتماعی، مشارکت اجتماعی و هنجارها است که ضمن تشریح اعتماد اجتماعی و مشارکت اجتماعی به بررسی نقش و تأثیر تأمین اجتماعی در این دو می پردازیم ...

بهار، نوروز باستانی، سنت، اصالت و تاریخ واژه‌هایی است که این روزها مدام مسافر اندیشه‌هایم بودند و در ادامه همین واژه‌های غریب بود که در این آغازین روزهای سال به بهانه تجدید پیمان با گذشتگانمان به موزه‌های شهر سری زدم( خصوصا که این روزها دید و بازدید موزه‌ ها داغ و پرحرارت بود) تا در پناه اصالت موزه‌ها، هویت ایرانی خویش را یادآوری کنم.

یکی از مباحث مهم در حوزه های علوم و فلسفه سیاسی ، مسأله مشارکت است . قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز این حق را در موارد گوناگون ، مانند: انتخاب رئیس جمهور، خبرگان رهبری ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شوراها آشکار می سازد .

در خصوص توسعه، پیشرفت، نوسازی، مدرنیته و رشد نظرات متعددی وجود دارد و حتی در خصوص مفهوم توسعه نیز تفکرات متعددی وجود دارد و مثل سایر مفاهیم تعریف پایه یکسانی برای آن که اتفاق نظری حاصل شده باشد نیز وجود ندارد و در مباحث و موارد تحقیقی نیز هر یک از افراد به فراخور اطلاعات پایه، قالب ذهنی و تخصص خود موضوعی را به عنوان توسعه مد نظر قرار داده اند.

صداقت مسئولین حکومتی با مردم اصلی است که بیشترین اثر را در اعتماد سازی ایشان دارد. وقتی مردم ببینند در غالب موارد از طریق رسانه ها به درستی در جریان امور قرار می گیرند می توانند مطمئن باشند اگر خبر جدیدی باشد توسط رسانه ها در اختیارشان گذاشته خواهد شد. لکن متاسفانه آنچه در این سی سال پس از انقلاب رخ داده مثبت نمایی در اکثر مباحث مملکتی و یا در جریان نگذاشتن مردم بوده است. سخنان احمدی مقدم در جمع مسئولین حمل و نقل بهانه ای برای نوشتن این مقاله شد.

توسعه در شقوق مختلف خود در هیچ جامعه ای رخ نمی دهد مگر آنکه افراد خلاق در آن جامعه فعال باشند و ابداع و نوآوری در آن نمایان باشد. بنابراین پیشرفت معلول خلاقیت است و خود خلاقیت معلول آزادی.اما آزادی در صورتی وقوع می یابد که مردم آزادیخواه باشند و آن را بطلبند.مردمی آزادیخواه می شوند که به در بند بودن خویش آگاه باشند. بنابراین آگاهی مقدمه آزادیخواهی است و آزادیخواهی مقدمه آزادی. این مقاله به چرخه ای می پردازد که از نان شروع می شود و به توسعه می انجامد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۶۰ مقاله