آفتاب

اجتماعی

گردشگری خانه و خانواده زنان جوانان مشکلات و رفاه اجتماعی شهر و شهرنشینی محیط زیست آب‌ها آلودگی آب آلودگی صوتی آلودگی محیط زیست آلودگی هوا بهداشت محیط زیست بیابان زدایی توسعه پایدار جنگل‌ها حفاظت‌ محیط زیست حیوانات زباله‌ صید و شکار محیط زیست شهری محیط زیست ـ تحقیق و پژوهش محیط زیست ـ ژئوتوریسم مناسبت‌ها کمپوست کوهستان گرمایش زمین حقوقی امدادرسانی برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی ارتباطات اجتماعی سازمان‌ها و ارگان‌ها

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات آلودگی محیط زیست

در بسیاری از نقاط جهان به‌خصوص شهرهای بزرگ، خطرهای هجوم و انفجار جمعیت جانوران موذی به سایر مشکلات افزوده شده‌است. فکر می‌کنم خوانندگان این سطور منظره حرکت جانورانی که نزد عموم به موش معروفند در جوی‌های آب و حتی پیاده‌روهای شهر دیده‌اند...

همه ما کم و بیش می دانیم که چه نوع ماده غذایی را باید مصرف و از کدام موادی باید پرهیز کنیم. اما نکته ای که اغلب مورد غفلت واقع می شود، ضرورت تولید مناسب و استاندارد مواد غذایی است زیرا این امر بر سلامت محیط زیست تاثیرگذار است.

متأسفانه ایران اگر چه سهمی یکسان با کشورهای دیگر از توسعه نداشت اما در این مسابقه جهانی برای نابودی محیط زیست خود، عقب نمانده و مشکلات عدیده ای را در زمینه های مختلف توسعه پایدار، چون فقر و نابرابری مشکلات جمعیتی، بهداشتی، مشکلات زیست محیطی چون کاهش جنگل، بیابان زدایی، فرسایش خاک، آلودگی آب، انقراض تنوع زیستی، مشکلات مربوط به مواد زاید جامد و پساب ها و..

آلودگی محیط زیست از منابع گوناگونی سرچشمه می‌گیرد و متاسفانه محیط اطراف‌مان با پیشرفت تمدن بشری، توسعه فن‌آوری و همچنین افزایش روز افزون جمعیت با مساله‌ای تحت عنوان آلودگی هوا مواجه شده و در نهایت زندگی ساکنان کره خاکی را تهدید می‌کند. امروزه وضعیت زیست محیطی به‌گونه‌ای شده است که مردم یک شهر یا یک کشور حتی از آثار آلودگی در شهر یا کشور دیگر نیز در امان نیستند و تمام این آلودگی‌های زیست محیطی در نهایت به بیماری‌های عفونی، در خطر افتادن سلامت افراد و از بین رفتن محیط زیست منجر می‌شود.

سه وضعیت که اعتراضات و توجه عموم را نسبت به وضعیت زیست محیطی کشور شوروی برانگیخت انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل در آوریل ۱۹۸۶ در اوکراین، خشک کردن دریاچه آرال بین ازبکستان و قزاقستان و تشعشعات اتمی سایت سمیپالاتینسک در شمال قزاقستان بود.

این نوشتار به بهانه‌ی شتاب گرفتن تاخت و تازهای انسانی بر رشته كوه البرز، آن هم به دلیل ظاهراً مقبول «توسعه» شكل گرفته و می‌كوشد تا پاره‌ای از مهمترین ریشه‌های ناپایداری، شكنندگی و آسیب‌پذیری بوم‌سازگان‌ (اكوسیستم) های كوهستانی را فاش نماید.

سال ۸۵ از راه رسیده و طبیعت دگربار جوان، سرسبز و پرطراوت شد.در سال نو با برداشتی تازه از طبیعت، سال پرتحرك، پرتلاس و پویایی را می‌توان آغاز كرد.