آفتاب

اجتماعی

گردشگری خانه و خانواده زنان جوانان مشکلات و رفاه اجتماعی شهر و شهرنشینی محیط زیست آب‌ها آلودگی آب آلودگی صوتی آلودگی محیط زیست آلودگی هوا بهداشت محیط زیست بیابان زدایی توسعه پایدار جنگل‌ها حفاظت‌ محیط زیست حیوانات زباله‌ صید و شکار محیط زیست شهری محیط زیست ـ تحقیق و پژوهش محیط زیست ـ ژئوتوریسم مناسبت‌ها کمپوست کوهستان گرمایش زمین حقوقی امدادرسانی برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی ارتباطات اجتماعی سازمان‌ها و ارگان‌ها

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات محیط زیست

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۱۵ مقاله

مدتهاست که مشکلات ناشی از آلودگی هوا گریبان ساکنان کلان شهرها را گرفته است و می طلبد که همۀ مسئولین شهری، بسیج شوند تا امکانات و راهکارهای مهمی که می تواند منجر به گشایش هایی در این رابطه شود به منصۀ ظهور برسانند.

تراژدی دریاچه ارومیه برای طبیعت ایران یک سریال تکراریست این اتفاق با توجه به خشکسالی ها ، تغیرات اقلیمی و روند رو به رشد تقاضا برای محصولات کشاورزی و بالاخره آلاینده های زیست محیطی در انتظار دریاچه ها در کشورهای مختلف است.

یک بارندگی معمولی می‌تواند حدود هشت میلیون لیتر آب را تنها در ۲.۶ کیلومتر مربع از سطح زمین جاری کند؛ اما برخی از سیلاب‌ها و توفان‌ها به ثبت آمار و ارقام بسیار بیشتری موفق شده‌اند.

آدم‌های مصرفی قرن ۲۱ فارغ از این که در چه کشوری زندگی می‌کنند و چه نژادی دارند، همه آشغال‌سازهای حرفه‌ای‌اند؛ مثل آمریکایی‌ها و روس‌ها که مدت‌هاست رتبه اول و دوم تولید زباله در جهان را در دست دارند (با تولید روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون تن).

جهانی‌شدن به مفهوم افزایش تجارت بین کشورها و همچنین پیوستن کشورهای در حال توسعه به بازار جهانی است. این تجارت نه‌تنها در برگیرنده کالاهای معمولی است، بلکه شامل انواع متفاوتی از زباله‌ها از زباله‌های کاغذی بی‌ضرر تا زباله‌های سمی می‌شود.

نقشه‌های هواشناسی حاکی از این است که هفته پیش رو کم و بیش هوا در فلات مرکزی کشور پایدار است؛ این به آن معنا است که در این فصل هوای سرد و سنگینی در لایه‌های نزدیک سطح زمین در مقیاس چند استان مرکزی کشور حوضچه‌ای از هوای نسبتا آرام و راکدی را بر فراز سطح زمین تشکیل می‌دهد و لایه‌هایی از وارونگی دما در هوای نزدیک سطح زمین شکل می‌گیرد و آلودگی‌های منتشرشده از زمین در هوا محبوس در آن مرتبا افزایش می‌یابد.

فضاهای سبز، اعم از بوته‌ای یا درختی، حداقل غلظت دو نوع از نگران‌کننده‌ترین آلاینده‌های شهری یعنی دی اکسیدنیتروژن و ذرات جامد معلق را تا حدود هشت برابر بیش از آنچه در گذشته تخمین‌زده شده بود، کاهش می‌دهند.

ته‌مانده غذاهای مهمانی شب گذشته، کلی استخوان و آشغال گوشت، بطری‌های پلاستیکی شیر و ماست؛ سبزیجات و میوه‌های پلاسیده باقیمانده از بار روز گذشته سبزی‌فروش محل و... که درون کیسه‌های زباله سیاه رنگ گذاشته شده و درون مخزن‌های مخصوص جا خوش کرده‌اند یا چون مخزن زباله پر بوده اهالی این کیسه‌ها را اطراف مخزن زباله چیده‌اند تا کارگران شهرداری آنها را جمع کنند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۱۵ مقاله