آفتاب

مقالات محیط زیست

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۱۳ مقاله
دریاچه ارومیه

تراژدی دریاچه ارومیه برای طبیعت ایران یک سریال تکراریست این اتفاق با توجه به خشکسالی ها ، تغیرات اقلیمی و روند رو به رشد تقاضا برای محصولات کشاورزی و بالاخره آلاینده های زیست محیطی در انتظار دریاچه ها در کشورهای مختلف است.

باران

یک بارندگی معمولی می‌تواند حدود هشت میلیون لیتر آب را تنها در ۲.۶ کیلومتر مربع از سطح زمین جاری کند؛ اما برخی از سیلاب‌ها و توفان‌ها به ثبت آمار و ارقام بسیار بیشتری موفق شده‌اند.

تفکیک زباله

آدم‌های مصرفی قرن ۲۱ فارغ از این که در چه کشوری زندگی می‌کنند و چه نژادی دارند، همه آشغال‌سازهای حرفه‌ای‌اند؛ مثل آمریکایی‌ها و روس‌ها که مدت‌هاست رتبه اول و دوم تولید زباله در جهان را در دست دارند (با تولید روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون تن).

تجارت زباله

جهانی‌شدن به مفهوم افزایش تجارت بین کشورها و همچنین پیوستن کشورهای در حال توسعه به بازار جهانی است. این تجارت نه‌تنها در برگیرنده کالاهای معمولی است، بلکه شامل انواع متفاوتی از زباله‌ها از زباله‌های کاغذی بی‌ضرر تا زباله‌های سمی می‌شود.

آلودگی هوای زمستانه

نقشه‌های هواشناسی حاکی از این است که هفته پیش رو کم و بیش هوا در فلات مرکزی کشور پایدار است؛ این به آن معنا است که در این فصل هوای سرد و سنگینی در لایه‌های نزدیک سطح زمین در مقیاس چند استان مرکزی کشور حوضچه‌ای از هوای نسبتا آرام و راکدی را بر فراز سطح زمین تشکیل می‌دهد و لایه‌هایی از وارونگی دما در هوای نزدیک سطح زمین شکل می‌گیرد و آلودگی‌های منتشرشده از زمین در هوا محبوس در آن مرتبا افزایش می‌یابد.

درختان

فضاهای سبز، اعم از بوته‌ای یا درختی، حداقل غلظت دو نوع از نگران‌کننده‌ترین آلاینده‌های شهری یعنی دی اکسیدنیتروژن و ذرات جامد معلق را تا حدود هشت برابر بیش از آنچه در گذشته تخمین‌زده شده بود، کاهش می‌دهند.

زباله‌

ته‌مانده غذاهای مهمانی شب گذشته، کلی استخوان و آشغال گوشت، بطری‌های پلاستیکی شیر و ماست؛ سبزیجات و میوه‌های پلاسیده باقیمانده از بار روز گذشته سبزی‌فروش محل و... که درون کیسه‌های زباله سیاه رنگ گذاشته شده و درون مخزن‌های مخصوص جا خوش کرده‌اند یا چون مخزن زباله پر بوده اهالی این کیسه‌ها را اطراف مخزن زباله چیده‌اند تا کارگران شهرداری آنها را جمع کنند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۱۳ مقاله