آفتاب

مقالات امدادرسانی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۱۸ مقاله
زلزله بم

طی ده سالی که از وقوع زلزله بم می‌گذرد، رسانه‌ها بارها در کنار انعکاس خدمات و اقدامات صورت گرفته برای بازسازی این شهر، از کمبودها و مشکلات مردم این شهر خبر داده‌اند، اما متاسفانه برخی از این مشکلات هنوز برطرف نشده است.

کمک‌های اولیه

وقتی صحبت از کمک‌های اولیه به میان می‌آید ناخودآگاه در ذهن‌مان انجام مجموعه‌ای اعمال تخصصی توسط افراد خاص تداعی می‌شود، ولی حقیقت این است که کمک‌های اولیه شامل مجموعه‌ای از کارهای خیلی ساده و در عین حال مهم است که باید هر فرد عادی در مواجهه با شرایط بحرانی و فرد مصدوم بداند تا بتواند موثر واقع شود.

وسیله مورد نیاز در اتومبیل

در دنیای امروز ما چیزهای زیادی برای راحتی، ایمنی و رانندگی بهتر در اتومبیل مان می گذارید، ولی بعضی چیزها هستند که ضرورت بیشتری دارند و حتماً باید در اتومبیل تان باشد. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

ایمن‌سازی

این نکته را که تمام نقاط ایران روی کمربند زلزله‌خیز دنیا قرار دارد و هر لحظه، شب یا روز، وقوع زمین لرزه در هر یک از این نقاط محتمل است، این روزها همه ایرانی‌ها می‌دانند و تقریبا می‌توان گفت به یک کلیشه ذهنی برای ما تبدیل شده است.

زمین‌لرزه‌

براساس مطالعات دقیق زمین‌شناختی طی دو دهه آینده و با احتمال ۹۰ درصد، زمین‌لرزه‌ای بزرگ ایالت کالیفرنیای آمریکا را خواهد لرزاند. تماس با کارشناسان و برگزاری جلسات متعدد با آنان و مسئولان ایالتی می‌شود دغدغه اصلی تصمیم‌گیرندگان کاخ سفید. از سویی، نامشخص‌بودن زمان دقیق این زلزله تاریخی همه را ترسانده است.

زلزله

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و براساس نقشه مکان یابی بلند مرتبه‌سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم، امن ترین ناحیه از نظر وجود گسل‌های زلزله می‌باشد.

سال‎مار,لرزه‌نگاری,گسل‌

سال مار ایرانی‌ها لرزان می‌گذرد. حال مان بد نیست، اما کشورمان لرز گرفته است و هنوز یک ماه از آغاز سال جدید نگذشته که چهار زلزله بزرگ استان‌های مختلف را تکان داده در برخی استان‌ها نیز زمین‌لرزه‌های کوچک به وقوع پیوسته است.

سقوط‎بهمن,بلای‌طبیعی

تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای صعود به ارتفاعات است اما عدم رعایت نکات ساده و عدم‌ آگاهی در مواجه با خطراتی همچون سقوط بهمن می‌تواند کاممان را در ایام عید تلخ کند برهمین اساس دانستن نکاتی پیرامون اینکه قبل، بعد و حین سقوط بهمن چه کنیم؟ بسیار در کاهش مخاطرات مهم است.

رانندگی

بهترین توصیه برای رانندگی در برف و سرمای زمستان این است: در برف و سرما رانندگی نکنید. توصیه بعدی این است: کمی صبر کنید؛ دست‌کم تا جایی که بارش متوقف شود و خودروهای برف‌روب یا ماسه و نمک‌پاش کارشان را تمام کنند.

زلزله

قرار گرفتن بر یکی از دو کمربند بزرگ زلزله دنیا، ایران را به یکی از لرزه‌خیزترین سرزمین‌های جهان تبدیل کرده است. ساکنان فلات ناهموار ایران مانند پوسته زمین آنچنان با زلزله خو گرفته‌اند که گویی لرزش‌ها و تکان‌های هشداردهنده هر روزه زمین هم آنها را از خواب غفلتی که در مورد این پدیده طبیعی و ضرورت آمادگی در برابر آن برآنها مستولی شده، بیدار نمی‌کند.

زلزله

زلزله بلایی است که همیشه بی‌خبر و ناگهانی و در اوج آرامش سر رسیده، خانه و کاشانه ما را مثل آوار بر سرمان خراب می‌کند و می‌رود و همین رفتن و دیر به دیر آمدنش باعث غفلت هزار باره انسان نسبت به این بلای طبیعی می‌شود.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۱۸ مقاله