آفتاب

علمی و آموزشی

نجوم محیط زیست علم و دانش آموزش و پرورش آموزش ابتدائی آموزش بزرگسالان آموزش ریاضی آموزش زنان آموزش عالی آموزش عالی ـ آموزش مجازی آموزش عالی ـ دانشجویان آموزش عالی ـ دانشگاه‌ها آموزش عالی ـ رشته‌های دانشگاهی آموزش عالی ـ علوم انسانی آموزش عالی ـ مدیریت آموزش عالی ـ کنکور آموزش ـ آموزش زبان آموزش ـ آموزش زیست آموزش ـ آموزش عربی آموزش ـ آموزش فیزیک آموزش ـ فرار مغزها آموزش ـ نهضت سواد آموزی آموزش متوسطه آموزش و پرورش ـ تحقیق و پژوهش امور تربیتی اولیاء و مربیان برنامه‌ریزی آموزشی برنامه‌های درسی تعطیلات تابستانی تعلیم و تربیت تکنولوژی آموزشی تکنولوژی آموزشی ـ آموزش مجازی تکنولوژی آموزشی ـ یادگیری جامعه شناسی آموزش جامعه‌شناسی تربیتی جهانی شدن دانش آموزان دولت دین و آموزش روانشناسی تربیتی روشهای آموزش و فراگیری شخصیت‌ها فضاهای آموزشی كتابخانه‌های‌ مدارس‌ كتب درسی مدیریت آموزش ـ ارزیابی دانش‌آموز مدیریت آموزش ـ مدارس مدیریت آموزشی مدیریت مدارس ـ دانش آموزان مدیریت مدارس ـ مدارس مدیریت مدارس ـ مشاور مدارس مدیریت مدارس ـ معلمین مدیریت مدارس ـ ورزش مدیریت مدرسه مشاوره و راهنمایی موضوعات درسی خاص ـ زبان و ادبیات موضوعات درسی خاص ـ هنر و کاردستی نظام آموزش نظام آموزش و پرورش ـ کشورها نظام‌های آموزش و پرورش گروه‌های خاص ـ آموزش‌کودکان‌معلول ‌آموزش راهنمایی دانستنیها علوم پایه هوا و فضا فنی و مهندسی تکنولوژی کشاورزی و شیلات زیست‌شناسی زمین‌شناسی صنایع

مقالات آموزش و پرورش

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۵۰۴ مقاله
یادگیری‌ در خواب

اگر به شما توصیه شود که شب‌ها هنگام خواب موسیقی پخش کنید یا یک شمع معطر در اتاق روشن کنید تا چیزهایی را که در طول روز یاد گرفته‌اید راحت‌تر به خاطر بسپارید، حتما تعجب می‌کنید.

تکالیف‌مدرسه,مشق شب

استفاده از روش‌های سنتی و به روز نبودن، یکی از مشکلات در سیستم آموزش و پرورش است به‌طوری که با وجود پیشرفت‌های فراوان در روش‌های تدریس و آموزش هنوز به کودکان تکالیف و مشق برای منزل داده می‌شود.

تکالیف‌مدرسه,مشق شب

دخترک دوان دوان به سمت مادرش می‌آید، اولین روز مدرسه خیلی زود تمام شد و با ذوق فراوان از آنچه در کلاس گذشته تعریف می‌کند، ذوق مشق نوشتن را به خوبی می‌شود در میان سخنان دخترک کشف کرد، آنجا که با ذوق از مادرش می‌پرسد پس کی مثل نسترن «مخش» می‌نویسد، ذوقی که معلوم نیست تاکی همین‌طور برایش لحظه شماری خواهد شد.

تکالیف‌مدرسه,مشق شب

معلم گفته بود باید با ۴ رنگ دوباره مشق دیشب و مشق جدید را بنویسد. برایش توضیح داده بود که وقتی نشستی پای مشق یک کلمه با آبی، یک کلمه با قرمز، یک کلمه با مشکی و یک کلمه با سبز باشد. نقطه و کاما را هم باید حساب می‌کرد.

ماه مهر

ساعتش را به دست می‌گیرد و از این که ثانیه‌ها این قدر سریع می‌دوند، حرص می‌خورد و کلافه می‌شود. هر پنج دقیقه زنگ ساعتش را به تأخیر می‌اندازد. مادر آهسته وارد اتاق می‌شود و سعی می‌کند با آرامش بیدارش کند، ولی او با چشمانی بسته و صدایی گرفته جواب می‌دهد: «پنج دقیقه دیگر بیدار می‌شوم» و بعد از گذشت حدود یک ربع دوباره می‌گوید: «فقط پنج دقیقه دیگر...»

دانشگاه‌های آلمان

آلمان یکی از پرطرفدارترین کشورهای جهان برای دانشجویان خارجی است. در میان کشورهایی که زبان اصلی‌شان انگلیسی نیست، آلمان محبوب‌ترین کشور برای تحصیلات آکادمیک است.

انتخاب رشته

یکی از مراحل حساس و سرنوشت‌ساز دانش‌آموزان در دوران تحصیل، انتخاب رشته دانشگاه است؛ انتخابی پر از هیجان و اضطراب که اگر در آن اشتباهی صورت بگیرد، جبران آن بسیار سخت و گاهی غیرممکن است.

کنکور

فردا آزمون کنکور شروع می‌شود و بسیاری از جوانان آینده خود را در آن رقم خواهند زد. بر همین اساس، چند توصیه برای افرادی که این روز به قولی سرنوشت ساز را پیش رو دارند در ادامه این نوشتار ذکر شده که دانستنش برای رفع اضطراب بیفایده نیست.

امتحان نهایی

آزمون‌های سال سوم دبیرستان که به آزمون‌های هماهنگ کشوری دبیرستان یا نهایی معروف است، چند روز پیش در حالی به پایان رسید که با حاشیه‌هایی درخور درنگ همراه بود.

تحصیل در ایران

همزمان با تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نوین در ایران که در پیوند و متاثر از رویدادهای اروپایی بویژه انگلستان، فرانسه و آلمان بود، نسیم آموزش و یادگیری نوین نیز به صحنه اجتماعی ایران وزیدن گرفت.

مکتب‌خانه

مکتب‌خانه که کتاب یا کتابخانه هم خوانده می‌شد، کیفیتش نسبت به زمان و مکان تغییر می‌یافت، اما وقتی شرایط کم و بیش خوب بود، متانت یک نظام آموزشی منطقی و منعطف را داشت. محدوده سنی پنج، شش سالگی تا ده، پانزده سالگی بود، ولی آزادی سنی وجود داشت.

بدخطی دانش‌آموزان

خط خوب یکی از مهارت‌هایی است که باید از سن کم یعنی از دوره پیش‌دبستانی به دانش‌آموزان آموخته شود، درغیر این صورت بخشی از فرایند یاددهی و یادگیری دچار نقص خواهد شد.

زبان انگلیسی

تِته‌پِته‌کنان کلمات انگلیسی را روخوانی می‌کنند و دست و پا شکسته یک متن را به فارسی برمی‌گردانند، بی‌آن‌ که توان حرف زدن داشته باشند یا جسارت سوال‌کردن. دانش‌آموزان را می‌گوییم که سال‌هاست از سال اول راهنمایی(متوسط اول) تا پایان دبیرستان(متوسطه دوم) زبان انگلیسی می‌خوانند، اما در پایان راه آنها می‌مانند و زبانی که در دهان نمی‌چرخد تا ساده‌ترین جملات انگلیسی را ادا کند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۵۰۴ مقاله