آفتاب

علمی و آموزشی

نجوم محیط زیست علم و دانش اختراعات و اکتشافات تحقیق تحقیق و پژوهش توسعه‌ و رشد علم شخصیتها علم و اخلاق علم و اقتصاد علم و سیاست مسابقات علمی نظریه دانش کتاب یادگیری و کسب علم آموزش و پرورش دانستنیها علوم پایه هوا و فضا فنی و مهندسی تکنولوژی کشاورزی و شیلات زیست‌شناسی زمین‌شناسی صنایع

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات علم و دانش

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۹۰۹ مقاله

اینروزها حسابی روی بورس است به خصوص بعد از پیش بینی عجیبش در خصوص رتبه های یک رقمی و دو رقمی کنکور سراسری امسال که با درصد بسیار بالایی درست از آب درآمد.

اگر سازمان شما به اهداف نوآورانه خود دست نمی‌یابد، به سال قبل یک نگاه دقیق بیندازید. پاسخگویی به مجموعه‌ای از سوالات در مورد سرمایه‌گذاری نوآوری و فعالیت‌ها می‌تواند به شما جایی را که خطا کرده‌اید.

استیون هاوکینگ فیزیکدان بزرگ جهانی همیشه به عنوان انسانی متفاوت شناخته شده است. متفاوت بودن او یکی به خاطر نبوغ حیرت آور او در فیزیک و دیگری به خاطر سبک ارتباط کلامی او با دیگران که از طریق یک دستگاه مخصوص است.

پرفسور Shoji Shiba (استاد ژاپنی و متخصص مدیریت کیفیت) بهبود کیفیت فرایندهای موجود در سازمان را، راهکار نهایی حل مشکلات می‌داند. وی یک مدل هفت مرحله‌ای برای حل مسائل را ارائه نموده است. مدلی بسیار ساده که در حل مسائل پیچیده بسیار موثر است.این مدل بر رابطه بین اندیشه و عمل، تمرکز داشته و آن را حیاتی می‌داند.

در دهه های اخیر با غلبه بر بیماریهای واگیردار و نیز توسعه بهداشت و رفاه عمومی و همچنین با پیشرفت های صنعتی و اقتصادی ، ساختار جمعیتی جوامع مختلف دنیا ، بشدت دچار دگرگونی های اساسی شده است و...

داستان زندگی «آلفرد نوبل»، داستان کارخانه‌داری افسرده است که دینامیت را اختراع می‌کند اما در نیمه راه متنبه می‌شود و سرمایه‌اش را صرف بنیان نهادن مهم‌ترین جایزه‌ جهانی در حوزه‌های ادبیات، اقتصاد‌، پزشکی‌، فیزیک، شیمی و صلح می‌کند.

شاید کمتر کسی باشد که نام «جایزه نوبل» را نشنیده باشد. این جایزه که هر سال به برترین اکتشافات و نوآوری‌های علمی در زمینه فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و اقتصاد و البته دو حوزه نه‌چندان علمی ادبیات و صلح اهدا می‌شود، سابقه‌ای بیش از یکصد سال دارد.

با پیشرفت فناوری‌های ارتباطی تحولات گسترده‌ای را در سطح دنیا شاهد بوده ایم. با توجه به استقبال مردم از این فناوری ها، استفاده ازفناوری‌های جدید ارتباطی و خدمات و امکانات وابسته به آن در حوزه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

همه ما اسم جایزه نوبل را شنیده‌ایم، اما شاید ندانیم که بیش از ۲۲۰ جایزه معتبر علمی در حوزه‌های مختلف در سطح دنیا اعطا می‌شود که مبلغ بعضی از این جوایز بیشتر از نوبل و حتی دو تا دو ونیم برابر مبلغ در نظر گرفته شده برای جایزه نوبل است چراکه در حقیقت اهمیت این جوایز برای متخصصان و دانشمندان حوزه‌های مختلف از نوبل بیشتر است.

برای شناخت ابن سینا باید سراغ کتاب‌های مهم او مانند شفا و اشارات رفت و البته باید سهم شاگردانش را نیز در انتقال افکار او در نظر گرفت. بهمنیار و جوزجانی، دو شاگرد ابن سینا بودند که شب‌ها از او علم می‌آموختند و دانشش را مکتوب می‌کردند.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که روزی همزمان با عبور از مقابل یک رستوران از فهرست غذایی آن مطلع شوید یا حتی زمانی که از مقابل یک هتل عبور می‌کنید از ظرفیت‌های خالی این هتل، امکانات آن و همچنین نظر افرادی که اقامت در این هتل را تجربه کرده‌اند، اطلاعاتی به دست آورید. اشتباه نکنید.

هزاران سال طول کشید تا فشفشه‌های آتش‌بازی چینی‌ها به راکت‌های فضایی پیشرفته تبدیل شود، صدها سال زمان لازم بود شیشه‌های دست‌تراش عینک‌ساز هلندی راه خود را به بزرگ‌ترین رصدخانه دنیا با آینه‌هایی به قطر صد پیدا کنند.

تصور کنید گروهی از ریزربات‌های متخصص وارد بدن شده و درحالی که در بالاترین سطح هدایت و ناوبری قرار دارند خود را به نقطه بحرانی همچون تومور سرطانی رسانده و پس از انهدام آنها، شرایط را برای بهبود بیماری که تا همین چندی پیش فاصله‌ای تا مرگ نداشته، فراهم می‌سازند.

از روزی که متولد می‌شویم تا روزی که بار سفر بسته و از این دنیای خاکی به دنیای دیگر کوچ می‌کنیم با تقویم سر و کار داریم. زمان ورود و خروجمان بر اساس روز، ماه و سال در شناسنامه ثبت می‌شود.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۹۰۹ مقاله