آفتاب

مقالات علم و دانش

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۹۰۴ مقاله
مهار آتش سوزی

در دهه های اخیر با غلبه بر بیماریهای واگیردار و نیز توسعه بهداشت و رفاه عمومی و همچنین با پیشرفت های صنعتی و اقتصادی ، ساختار جمعیتی جوامع مختلف دنیا ، بشدت دچار دگرگونی های اساسی شده است و...

آلفردنوبل

داستان زندگی «آلفرد نوبل»، داستان کارخانه‌داری افسرده است که دینامیت را اختراع می‌کند اما در نیمه راه متنبه می‌شود و سرمایه‌اش را صرف بنیان نهادن مهم‌ترین جایزه‌ جهانی در حوزه‌های ادبیات، اقتصاد‌، پزشکی‌، فیزیک، شیمی و صلح می‌کند.

جایزه‌نوبل

شاید کمتر کسی باشد که نام «جایزه نوبل» را نشنیده باشد. این جایزه که هر سال به برترین اکتشافات و نوآوری‌های علمی در زمینه فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و اقتصاد و البته دو حوزه نه‌چندان علمی ادبیات و صلح اهدا می‌شود، سابقه‌ای بیش از یکصد سال دارد.

داروی هوشمند,ژن درمانی

با پیشرفت فناوری‌های ارتباطی تحولات گسترده‌ای را در سطح دنیا شاهد بوده ایم. با توجه به استقبال مردم از این فناوری ها، استفاده ازفناوری‌های جدید ارتباطی و خدمات و امکانات وابسته به آن در حوزه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

جوایز علمی

همه ما اسم جایزه نوبل را شنیده‌ایم، اما شاید ندانیم که بیش از ۲۲۰ جایزه معتبر علمی در حوزه‌های مختلف در سطح دنیا اعطا می‌شود که مبلغ بعضی از این جوایز بیشتر از نوبل و حتی دو تا دو ونیم برابر مبلغ در نظر گرفته شده برای جایزه نوبل است چراکه در حقیقت اهمیت این جوایز برای متخصصان و دانشمندان حوزه‌های مختلف از نوبل بیشتر است.

ابن سینا

برای شناخت ابن سینا باید سراغ کتاب‌های مهم او مانند شفا و اشارات رفت و البته باید سهم شاگردانش را نیز در انتقال افکار او در نظر گرفت. بهمنیار و جوزجانی، دو شاگرد ابن سینا بودند که شب‌ها از او علم می‌آموختند و دانشش را مکتوب می‌کردند.

واقعیت افزوده

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که روزی همزمان با عبور از مقابل یک رستوران از فهرست غذایی آن مطلع شوید یا حتی زمانی که از مقابل یک هتل عبور می‌کنید از ظرفیت‌های خالی این هتل، امکانات آن و همچنین نظر افرادی که اقامت در این هتل را تجربه کرده‌اند، اطلاعاتی به دست آورید. اشتباه نکنید.

جاسوس

هزاران سال طول کشید تا فشفشه‌های آتش‌بازی چینی‌ها به راکت‌های فضایی پیشرفته تبدیل شود، صدها سال زمان لازم بود شیشه‌های دست‌تراش عینک‌ساز هلندی راه خود را به بزرگ‌ترین رصدخانه دنیا با آینه‌هایی به قطر صد پیدا کنند.

ریزربات‌

تصور کنید گروهی از ریزربات‌های متخصص وارد بدن شده و درحالی که در بالاترین سطح هدایت و ناوبری قرار دارند خود را به نقطه بحرانی همچون تومور سرطانی رسانده و پس از انهدام آنها، شرایط را برای بهبود بیماری که تا همین چندی پیش فاصله‌ای تا مرگ نداشته، فراهم می‌سازند.

تقویم

از روزی که متولد می‌شویم تا روزی که بار سفر بسته و از این دنیای خاکی به دنیای دیگر کوچ می‌کنیم با تقویم سر و کار داریم. زمان ورود و خروجمان بر اساس روز، ماه و سال در شناسنامه ثبت می‌شود.

خداباوران

منازعات قرون معاصر میان علم و دین هر روز جدی‌تر می‌شود. هرچند بسیاری از نزاع‌ها دامنگیر دین مسیحیت و کتاب مقدس است، ولی برخی دستاوردهای علمی، باورهای مشترک ادیان را به چالش کشیده است؛ مباحثی نظیر بحث خلقت انسان و نظریه تکامل داروین، نظریه روانکاوی فروید و... و نیز پیشرفت‌های جدید رایانه‌ای، هوش مصنوعی یا کشف مولکول‌های DNA که نگرش انسان‌شناسی دینی را دچار مخاطره کرده است.

غارنشینی

وقتی به غار ال کاستیلو در شمال اسپانیا قدم می‌گذارید، می‌توانید اثر هنری ساکنان باستانی آن را ببینید که به ۱۵۰ هزار سال قبل باز می‌گردد‌. در این غار دخمه‌های بزرگ و وسیعی وجود دارد که روی دیوارهای آن نقاشی‌هایی از گاووحشی، آهو و گاومیش دیده می‌شود‌ اما روی این دیوارها شاهد طرح‌هایی مبهم و معماگونه نیز خواهید بود‌.

میکروسکوپ غول آسا

لوله‌ای بزرگ که بیشتر شبیه لوله تفنگ است به صورت افقی از دل دیوار بیرون زده است. پشت این دیوار یک شتاب‌دهنده ذره که محیطی معادل نیم کیلومتر دارد به ارزش هزاران میلیارد تومان قرار گرفته و پرتو‌های پرقدرت اشعه ایکس را به درون لوله هدایت می‌کند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۹۰۴ مقاله