آفتاب

مقالات محیط زیست

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۹۹۱ مقاله
سفر پرندگان

هزاران گونه پرنده هرساله بدون نقشه، علائم جاده‌ای یا جی‌پی‌اس، سفر و مهاجرت خود را در مسیری که گاهی هزاران کیلومتر طول آن است. آغاز می‌کنند و هر سال دقیقا به همان نقطه‌ای بازمی‌گردند که سال قبل به آن مهاجرات کرده‌اند اما چگونه پرندگان این سفر شگفت‌انگیز​ و طولانی را که ممکن است در آن هیچ کدام از آنها زنده نمانند هر سال تکرار می‌کنند؟

دفن زباله پلاستیکی

بویان اسلات؛ یک جوان هلندی نوزده ساله بتازگی سیستمی فوق‌العاده ساده و ابتدایی را ابداع کرده که از طریق آن شاید بتوان دریاها را از بلای زباله‌های پلاستیکی نجات داد.

هواشناسی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا گاهی پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی درست از آب درنمی‌آید در حالی که در بسیاری از سایت‌های اینترنتی که به طور اختصاصی به پیش‌بینی‌ آب و هوا در ساعت‌ها و روزهای آینده می‌پردازد، پیش‌بینی‌ها به واقعیت نزدیک‌تر است.

خفاش‌

برخلاف تصور اکثر افراد، هیچ کدام از اعضای راسته خفاش‌ها (Chiroptera) از نظر طبقه‌بندی علمی در رده پرندگان جای نمی‌گیرند، بلکه در واقع آنها متعلق به رده پستانداران (Mammalia) هستند. خفاش‌ها تنها پستاندارانی هستند که توانایی پرواز دارند.

اُزن

دسترسی به آب تمیز یکی از مهم‌‌ترین فاکتورها در انتخاب و راه‌اندازی تجهیزات تولید محسوب می‌شود. بدون امکان دسترسی به آب تمیز؛ اغلب پروسه‌های تولیدی؛ تعویض خط و تمیزکاری تجهیزات غیرممکن است و در نهایت عملیات تولید به توقف می‌‌انجامند. داشتن مشخصه‌های آب آشامیدنی شهری اولین نمود آب مورد نیاز در پروسه‌های دارویی است.

امواج گرانشی

اوایل سال ۲۰۱۲ ناسا اعلام کرد رصدخانه چاندرا سیاهچاله‌ای را (به طور غیرمستقیم) رصد کرده که در کمال ناباوری به مرکز کهکشان دیگری حمله‌ور شده و به سیاهچاله مرکز آن کهکشان برخورد می‌کند، اما به جای این که بر اثر این برخورد یک ابر سیاهچاله تشکیل شود، سیاهچاله مهاجم که جرمی معادل چند میلیون خورشید دارد، با سرعت و نیروی باورنکردنی به بیرون از کهکشان میزبان پرتاب می‌شود.

عنکبوت‌

عنکبوت‌ها، شکارچی‌هایی بی‌مهره و کوچک اما فوق‌العاده عجیب هستند. آنها همزمان قهرمان دوی سرعت، پرش و پرتاب تور هستند. عنکبوت‌ها استراتژی‌های شناخته‌شده اما منحصربه‌فردی برای شکار دارند. حتی برخی برای شکار موجودات بسیار بزرگ‌تر، از تکنیک‌های ارتباط جمعی استفاده می‌کنند.

شیر

دانشمندان منشا و تاریخچه شیرهای امروزی را تشخیص داده‌اند.انجام آزمایش های ژنتیک روی شیرهای زنده و نمونه هایی از بقایای این جانوران که در موزه ها نگهداری می شوند، نشان می دهد که اجداد مشترک شیرهای امروزی حدود ۱۲۴ هزار سال پیش زندگی می کردند.

تصفیه هوا

حتما پیامک‌های تبلیغاتی انواع وسایل تصفیه هوای خانه به دست شما هم رسیده، اما بعید است پیامک تبلیغاتی چهار گل را دریافت کرده باشید. امسال عید گل‌های خانه را با دیدگاه بهداشتی ـ زیبایی انتخاب کنید تا ضمن داشتن خانه‌ای زیبا، هوای پاک تنفس کنید.

گرم‌ترین سال تاریخ

زمستان هنوز در نیمکره شمالی تمام نشده، اما به نظر می‌رسد گرما نه‌تنها روزهای باقیمانده زمستان، بلکه حتی ماه‌های آینده را نیز تهدید می‌‌کند. ظاهرا این گرمایش نامتعارف صرفا منحصر به این بخش خاص نیست، بلکه تمام نواحی کره زمین را شامل می‌شود.

موتورهای درون‌سوز

بیش از یک قرن و نیم از حضور موتورهای درون‌سوز در زندگی بشر می‌گذرد. در حقیقت موتورهای درون‌سوز از گذشته‌های دور همراه تمدن بشری بوده ‌و در حوزه‌های مختلف از خشکی تا دریا و هوا به‌عنوان یک چراغ روشن نقش مهمی ‌ایفا کرده است.

آلودگی

آلودگی در سال‌های اخیر از مهم‌ترین عوامل تهدید حیات تمام جانداران شناخته می‌شود. افزایش جمعیت و افزایش میزان مصرف، از اصلی‌ترین دلایل ایجاد آلودگی‌ها به شمار می‌آید که نه‌تنها حیات انسان‌ها را با خطر مواجه کرده، بلکه تمام اشکال مختلف حیات نیز تحت تاثیر آن قرار گرفته است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۹۹۱ مقاله