آفتاب

اقتصاد و بازرگانی

صنایع خودروسازی صنایع نفت و گاز صنایع معادن و فلزات کشاورزی و شیلات صنایع نساجی و پوشاک حمل و نقل نیرو و انرژی صادرات و واردات مسکن و شهر سازی بانک و بیمه فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات صنعت توریسم صنایع کار و اشتغال بازاریابی صنایع دستی اقتصاد مالی اقتصاد نظری اقتصاد بین الملل اقتصاد و سیاست اقتصاد و خانواده توسعه و رشد اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی کلیات

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۴ مقاله

پس از تغییرات مدیریتی در مناطق آزاد تجاری، گزارشاتی از موج تخلفات در این مناطق منتشر شد که مهم‌ترین آن مربوط به تخلفات گسترده مالی در منطقه آزاد قشم بود؛ منطقه‌یی که بنا به گفته مدیرعامل جدید آن، در دوره‌های قبل به‌شدت غارت شده بود.

سال ۹۲ از سوی رهبر معظم انقلاب سال حماسه سیاسی و اقتصادی نام گذاری شده است . مقاله حاضر نگاهی دارد به رویکرد مدیران مناطق آزاد برای خلق حماسه اقتصادی در منطقه آزاد قشم در سال ۹۲. این مقاله در هفته نامه محلی صدف قشم منتشر گردیده است .

انتخابات سال ۹۲ با حضور مردم در صحنه و ایجاد حماسه سیاسی نتیجه نهای آن انتخاب رییس دولت یازدهم است و مناطق آزاد در سالهای گذشته دسخوش تحولاتی بوده که تغییر نگاه رییس دولت جدید را می طلبد تا از پتانسیلهای این مناطق و بویژه منطقه آزاد قشم بتوان به نحو مطلوبی بهره مند شد . مقاله حاظر در هفته نامه محلی صدف قشم منتشر گردیده است .

بنادر توسعه یافته و در حال توسعه جهان در سه دهه اخیر به سرعت در حال پوست اندازی از عملیات تخلیه و بارگیری بارهای فله به سوی عملیات کانتینری در انتقال کالا از کشوری به کشوری دیگر و جاسازی در محوطه‌های بندری‌اند. جابه‌جایی کالاها در بنادر نیز وقتی به سمت کالاهای واحد و مستطیل شکلی می‌روند نیازمند یک نظم و انضباط در جهت سرعت عملیات تخلیه و بارگیری اند.

رابطه بین بندر و بازار بسیار مهم است، یک بندر ممکن است دارای بیشترین تجهیزات و زیرساخت‌های مدرن، کارآمدترین سازمان، موقعیت جغرافیایی مناسب، دانش و مهارت و خدمات کیفی عالی و خلاصه آنچه که می‌تواند آن را یک بندر عالی و رقابتی بنماید، باشد.

بنادر نسل اول تا سال‌های ۱۹۶۰ میلادی ساخته شدند. این بنادر تنها واسطه‌ای بین حمل و نقل دریایی و حمل و نقل قاره‌ای محسوب می‌شدند. غیر از تخلیه، بارگیری و انبار کردن کالا سایر فعالیت‌ها به طور معمول در این بنادر انجام نمی‌شد. روساخت‌ها تنها برای پشتیبانی فعالیت‌های استاندارد بندر در نظر گرفته شده بود.

این مقاله با استفاده از روش توصیفی و با مراجعه به منابع اطلاعاتی مختلف مانند کتب ، بروشور ، اسناد اداری ، و مصاحبه با کارشناسان ، به بررسی جایگاه بندر چابهار در محور توسعه شرق کشور می پردازد .

با گذشت هفده سال از زمان تاسیس منطقه آزاد چابهار و بررسی آمار عملکردی آن در می یابیم که معادلات اقتصادی نه تنها در محور شرق کشور دچار تحول نشده است بلکه می توان ادعا نمود که شهرستان چابهار نیز تاثیر مثبت پایداری را از راه اندازی این منطقه دریافت ننموده است.

امروزه در کلیه اقتصادهای دنیا، بنادر به عنوان دروازه‌های اصلی تجاری، نقشی کلیدی در تعیین قدرت رقابت‌پذیری اقتصادی (Economic competitiveness) و نیز سلامت اقتصادی (Economic health) هر کشور دارند.

استفاده از مناطق آزاد کشور جهت توسعه صادرات و بویژه صادرات مجدد بدلیل مهیا بودن مقررات تسهیل کننده و کاهش بروکراسی های اداری و خارج بودن از قلمرو گمرکی دارای اهمیت بسیار زیادی است .

ایجاد مناطق آزاد به منطور تسهیل در توسعه اقتصادی سالهاست در ایران مورد توجه بوده است و برای این منطور تامین نیازهای سرمایه گذاری در این مناطق بویژه تامین نیازهای مالی ضروری است.

این مقاله به بررسی موانع توسعه منطقه آزاد چابهار پرداخته و برای برون رفت از وضعیت موجود راهکارهایی را ارائه نموده است که توجه به آن از نظر نگارنده می تواند برای توسعه منطقه مفید واقع شود.

مناطق آزاد به مثابه اهرم توسعه اقتصادی برای حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشورها با هدف جذب سرمایه خارجی، انتقال فناوری، ایجاد اشتغال وحضور در بازارهای هدف بین‌المللی تاسیس شده‌اند.

مناطق آزاد جمهوری اسلامی ایران با گذشت بیش از پانزده سال از تاریخ تأسیس ، موفق به تأثیر گذاری ملموس و مثبت در صحنه اقتصادی و توسعه ای میهن عزیزمان نشده اند . این در حالی است که بسیاری از مناطق آزاد بین المللی ، زمینه های رشد و توسعه و تعامل جهانی اقتصاد کشورهای خود را رقم زده اند و کشورهای مؤسس ، خود به کشورهایی پیشرو در فرآیند رشد و شکوفایی اقتصادی بدل گشته اند .

چندی پیش و در زمانی که مقدمات برپایی همایش بین‌الملی چابهار ترانزیت،توسعه محور شرق در جریان بود، دو سئوال مهم در ذهن من شکل گرفت. اولاً « آیا ترانزیت همچنان مزیت قابل قبولی در محور شرق با مبدأ چابهار محسوب می گردد ؟» و دوماً « نقش منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در این فرآیند چیست؟»

احکام و تکالیف سند چشم انداز ۱۴۰۴، جایگاه ایران در ۱۷ سال آتی را به عنوان اولین کشورتوسعه یافته در سطح منطقه ترسیم کرده است و در راستای اهداف سند مذکور، برنامه های پنج ساله توسعه یی کشور از جمله برنامه چهارم توسعه، سیاست ها و برنامه های روشنی را برای بخش های مختلف اقتصادی کشور تعیین و مشخص کرده است که از آن جمله می توان به مفاد ماده ۳۵ قانون برنامه چهارم به عنوان تکالیف مربوط به توسعه و گسترش امور زیربنایی و زیرساخت های مناطق آزاد تجاری- صنعتی در جهت بالفعل کردن ظرفیت ها و فرصت های بالقوه این مناطق اشاره کرد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۴ مقاله