آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری علوم اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات روانشناسی انگیزشهای فیزیولوژیکی روانشناسی روانشناسی افتراقی روانشناسی افراد خاص روانشناسی تطبیقی روانشناسی جامعه روانشناسی درمانی روانشناسی دین روانشناسی رشد روانشناسی صنعتی روانشناسی عامیانه روانشناسی عملی روانشناسی ـ تحقیق و پژوهش روانشناسی ـ رفتار روانشناسی ـ هوش روانشناسی ـ کودکان روانشناسی فردی روانشناسی فیزیولوژی ـ ادراک بصری روانشناسی فیزیولوژی ـ ادراک حسی روانشناسی فیزیولوژی ـ عواطف و احساسات روانشناسی فیزیولوژی ـ کنشهای حرکتی روانشناسی فیزیولوژیك روانشناسی قومی و ملی روانشناسی ناخودآگاه و دگرگونی حالات ضمیر روانشناسی هنر روانشناسی‌ شخصیت شخصیت‌ها فرآیندهای فکری ـ تخیل و تصور فرآیندهای فکری ـ تداعی معانی فرآیندهای فکری ـ حافظه و یادگیری فرآیندهای فکری ـ هوش، عقل و قوای ذهنی مکاتب و دیدگاه‌ها هیپنوتیزم تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات فرآیندهای فکری ـ تخیل و تصور

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۶ مقاله

اگر با افراد زیادی مواجهه شده باشیم می توانیم بسیاری از افراد را حتی از نوع صحبت کردن شان نیز بشناسیم، اما این شناخت در مواجهه حضوری با دانستن بسیاری از حالات اثبات شده در علم روانشناسی بهترین شناخت را نسبت به دیگران را به ارمغان می آورد.

آیا مایلید به افکار کسی که کنار دستتان نشسته است پی ببرید؟ اگر با افراد زیادی مواجهه شده باشیم می توانیم بسیاری از افراد را حتی از نوع صحبت کردن شان نیز بشناسیم، اما این شناخت در مواجهه حضوری با دانستن بسیاری از حالات اثبات شده در علم روانشناسی بهترین شناخت را نسبت به دیگران را به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از قدرتهای خارق العاده شما تخیل خلاق است . همه ی ما می خواهیم بر رویدادهای زندگی مان تسلط معنوی داشته باشیم و برای توانگری افزون تر برنامه ریزی کنیم . از این رو ، هر شب پیش از خواب باید به کارها و برنامه های روز بعد بیندیشیم .

برخی از تجربیات به سختی فراموش می‌شوند . اما چگونه یک فرد می‌تواند این خاطرات شخصی را حفظ کند؟ با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مغز، دانشمندان شکی ندارند که مکانیزمی ، تولید و نگهداری خاطرات را بر عهده دارد.

از آغاز مطالعه منظم خیالبافی، چند‌ د‌هه بیشتر نمی‌گذرد‌. د‌ر عین حال، روانشناسان توانسته‌اند‌ اطلاعات زیاد‌ی د‌رباره ماهیت خیالبافی و کارکرد‌های آن به د‌ست آورند‌. پژوهشگران، خیالبافی را به عنوان یک عاد‌ت بد‌ یا نشانه اختلال هیجانی به حساب نمی‌آورند‌، بلکه معتقد‌ند‌ که خیالبافی یک حالت عاد‌ی هشیاری است که ویژگی بارز آن تغییر د‌ر توجه است.

نکتۀ جالبی که هم در آغاز مقاله و هم در سایر بخشهای این مقاله تکرار می شود این است که نیگل معتقد نیست که تحویل ذهن به بدن به خاطر آگاهی اصلاً ممکن نیست بلکه صرفاً آن را دشوار می داند.

تاریخدانان فلسفۀ جدید آنگلو-امریکایی بر اهمیت مقالۀ کواین در ایجاد تردید دربارۀ مفهوم "حقیقت تحلیلی" و در نتیجۀ دربارۀ این دیدگاه کارناپی-راسلی که فلسفه باید "تحلیل منطقی زبان" باشد تأکید بسیار می‌کنند. آنان همچنین بر اهمیت اثر اخیر ویتگنشتاین، به خصوص آنچه استراوسن دشمنی ویتگنشتاین با بی‌واسطه بودن می‌نامد و بی‌اعتمادی او به تبیین‌های تجربه‌گرایانۀ سنتی از کسب معرفت تأکید می‌کنند. اما اهمیت چندانی به نقش سلرز در فروپاشی تجربه‌گراییِ داده‌های حسی نمی‌دهند.

کل‌گرایی دیدگاهی است که می‌گوید اجزای یک دستگاه به خاطر روابطی که با هم دارند در آن نقش و اهمیت دارند. مسلماً این تعریف به حدی کلی است که می‌توان آن را بر هر موضوعی منطبق کرد. برای اینکه کل‌گرایی ارزش بحث داشته باشد، باید دستگاه و نوع نقش را مشخص‌تر کنیم.

نابغه كسی نیست كه در آزمون‌های دانشگاهی رتبه‌ی اول را كسب می‌كند، یا ضریب هوشی فوق‌العاده بالایی دارد. بعد از مطالعات روانشناسی جوی گولفورد (در دهه ۱۹۶۰)، كه به‌خاطر رویكرد علمی خود به خلاقیت معروف شده است، روانشناسان به این نتیجه رسیدند كه خلاقیت و هوش ماهیت‌های متـفاوتی دارند.

آیا شما در بیان احساسات و عقایدتان به دیگران مشكل دارید؟ یاد بگیرید از خودتان پشتیبانی كنید! آموزش ابراز وجود در بیان خودتان به گونه‌ای به شما كمك می‌كند كه نه خودتان را ارزان بفروشید و نه دیگران را تهدید كنید.

تجربه نشان داده که اگر کودکی مطلبی را بیاموزد و بعد از آن بخوابد (یعنی بعد از یادگیری عامل بازدارنده‌ای وجود نداشته باشد)، پس از بیداری آموخته شده را بهتر به یاد می‌آورد.

هر‌چه فرد موفق‌تر باشد، كمتر به دنبال بهانه‌جویی می‌رود و اصولاً تفاوت بین كسانی كه با وضعیت بسیار رخوت‌انگیز به كار و شغل فعلی خود چسبیده‌اند و دائم در اضطراب از دست‌دادن آن هستند و افراد موفق در میزان حاشیه‌روی و بهانه‌جویی‌های آنهاست.

فلسفه برای كودكان شیوه نوین آموزشی‌ای است كه مهارت‌های تفكر را در كودكان افزایش می‌دهد، متیو لیپمن پایه‌گذار شیوه نوین آموزشی آن را بهترین رویكرد برای بهبود تفكر در كودكان می‌داند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۶ مقاله