آفتاب

علمی و آموزشی

نجوم محیط زیست علم و دانش آموزش و پرورش دانستنیها علوم پایه هوا و فضا فنی و مهندسی آب و فاضلاب برق و الکترونیک برق و الکترونیک ـ تحقیق و پژوهش تکنولوژی مواد شیمیایی صنعتی تکنولوژی مواد منفجره و سوختها سایر شاخه‌های مهندسی سدها و نیروگاههای آبی شخصیت‌ها عمران و شهرسازی عمران و شهرسازی ـ تحقیق و پژوهش فیزیک کاربردی مخابرات مخابرات ـ تحقیق و پژوهش مهندسی آب و فاضلاب ـ تحقیق و پژوهش مهندسی بهداشت و خدمات شهری مهندسی شیمی مهندسی شیمی ـ تحقیق و پژوهش مهندسی عمران ـ تحقیق و پژوهش مهندسی معدن مهندسی مکانیک مهندسی مکانیک ـ تحقیق و پژوهش مهندسی نفت و گاز مهندسی هیدرولیک تکنولوژی کشاورزی و شیلات زیست‌شناسی زمین‌شناسی صنایع

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات برق و الکترونیک ـ تحقیق و پژوهش

امروزه با توجه به تمایل به بهبود وضعیت سیستم توزیع تلاشهای زیادی در جهت بهینه سازی آن در ابعاد مختلف صورت می گیرد. پیشرفت علم ارتباطات و نیز کامپیوتر و بکارگیری آن در صنعت برق به عنوان ابزاری موثر در بهبود سیستم موجب شده تا شرکت های توزیع برق تلاش همه جانبه ای در جهت اتوماسیون توزیع انجام دهند.

تجهیزات شبکه انتقال، فوق توزیع و توزیع بنابر گفته کارشناسان، اغلب برای سرویس‌دهی به مشترکانی با بارهای سنتی و کاملاً خطی طراحی و ساخته شده‌اند.

در این مقاله یک روش جدید به منظور بازیابی حداکثر بار با تکیه بر مدیریت برخی از متغیرهای کنترلی در شرایط بروز عیب و قطعی های جزیی مانند قطع خط انتقال، خروج واحدهای تولیدی و غیره ارایه شده است.

افزایش سرعت پاسخ دینامیکی فیلتر در دنبال کردن جریان های مرجع محاسبه شده برای حذف هارمونیک های جریان عبوری از منبع از اهداف این مقاله می باشد.

به منظور میراکردن پدیده انتشار هارمونیک، فیلترهای فعال قدرت روی سیستم های توزیع نصب می شوند. نصب فیلتر فعال قدرت روی باس ها ممکن است باعث ایجاد پدیده نوسان هارمونیکی Whack-a-mole شود.

در این مقاله دو روش برای تعیین بهینه اندازه و مکان فیلترهای اکتیو، برای جبران هارمونیکها در شبکه برق معرفی شده اند.

وجود بارهای غیر خطی و عدم تعادل در شبکه سه فاز، باعث ایجاد هارمونیک ها و تلفات در شبکه می شود. اعمال فیلترهای اکتیو و پسیو از جمله روشهای معمول کاهش یا حذف این اثرات می باشد.

پیش بینی تقاضای کوتاه مدت آب شهری کمک موثری به مدیران و بهره برداران سیستمهای آب شهری می باشد تا بتوانند نسبت به مدیریت صحیح مصرف، مخازن، پمپها، شیرآلات و تصفیه خانه ها اقدام نمایند.

کنترل برداری مستقیم موتورهای القایی با جهت یابی شار استاتور، یکی از انواع روشهای کنترل برداری موتور القایی است که دارای مزایایی نسبت به سایر روشهاست.

سیستم‌های رادیویی فراپهن باند (UWB) به دلیل توانایی ارائه نرخ بیت‌ بسیار بالا و توان مصرفی بسیار پایین به عنوان نامزد مناسبی برای مخابرات بی‌سیم چندکاربره، مورد توجه واقع شده‌اند.

در بسیاری از کاربردهای صنعتی به دو موتور با سرعت چرخش برابر نیاز است. برای این منظور روشهای مختلف سنتی و مدرن قابل استفاده است. در روشهای مدرن، دقت کار مطلوب است اما هزینه‏ها بسیار افزایش می‏یابند، همچنین حفظ و نگهداری تجهیزات نیاز به پرسنل متخصص دارد.

راه اندازهای گیت در مبدل های قدرت نوین که از عنصر قدرت IGBT استفاده می کنند، باید چندین عملکرد اساسی همچون ایزولاسیون الکتریکی، تقویت جریان و حفاظت در برابر اضافه جریان و ولتاژ را به اجرا بگذارند.

آبکافت پیوندهای استری یکی از مهمترین معایب رزینهای آلکید و پلی استر آبکاه است. شکسته شدن پیوند‌های استری رزین در مجاورت آب منجر به کاهش جرم مولکولی و در نتیجه کاهش خواص پوششی آن می شود.

در این مقاله با استفاده از کنترل کننده های تغییر ساختار از نوع هیسترزیس موسوم به (Bang-Bang)، گشتاور و شار مغناطیسی یک موتور درایو سنکرون رلوکتانسی (SynRM) (Synchronous Reluctance Motor) سه فاز که با یک اینورتر سه فاز چهار کلیدی از نوع مدولاسیون بردار فضایی ولتاژهای استاتور (FSTPI) (Four Switch Three Phase Inverter) تغذیه می گردد کنترل می شود.

اگرچه فرآیندهای تصفیه اولیه و ثانویه وقتی که با گندزدایی تکمیل شده باشد، (تصفیه متداول فاضلاب) می تواند ۸۵ درصد BOD و جامدات معلق و تقریبا همه موجودات بیماریزا را حذف نماید، لیکن بعضی از آلودگی ها از قبیل نیتروژن، فسفر، COD محلول و فلزات سنگین به میزان کمتری حذف می شوند.