آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری علوم اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات ارتباط استراتژیک ارتباطات افکار عمومی جامعه‌شناسی ارتباطات خبر خبرنگاران خبرگزاری‌ها رسانه ـ فناوری اطلاعات رسانه ـ گروه‌های اجتماعی رسانه و سیاست رسانه و مخاطب رسانه‌ها ـ رسانه‌های مستند رسانه‌ها و مطبوعات رسانه‌های آموزشی رسانه‌های تصویری ـ تلویزیون رسانه‌های خبری رسانه‌های صوتی ـ رادیو روابط عمومی روزنامه و روزنامه‌نگاری روزنامه و روزنامه‌نگاری ـ ایران روزنامه‌نگاری روزنامه‌ها شخصیت‌ها ناشران نشر وبلاگ روانشناسی تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات روزنامه‌ها

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۲ مقاله

۸۸ سال پیش بود؛ شهریور سال ۱۳۰۲ هجری شمسی. همان زمان که پیکر بی‌جان حکومت قاجار نفس‌های آخر را می‌کشید، جوانی به نام «عباس مسعودی» که افکاری پرشور در سر داشت، کلنگ اول را برای عملی کردن افکارش به زمین زد.

ما می پذیریم که در کشور فیلیپین، سیل روستایی را به زیر آب برده یا چینی ها، رشد اقتصادی بیش یا کمتر از سال پیش دارند، فضاپیمایی در راه فضا منفجر شده ، شاخص بورس نیویورک سقوط کرده و مشت زنی چانه حریف خود را خرد کرده است و... بسیاری اوقات در این پذیرفتن ها چاره ای نداریم.ما چگونه می توانیم خود شخصا تحقیق کنیم که آیا سیلی آمده یا نه و اگر بله مثلا تا چه حد آسیب زا بوده است؟ و...

در شمارهٔ اول، خبر رسانی به صورت یک «اخطار» چاپ می شود که «این جریدهٔ ناقابل» بر خلاف روش معمول در آن دوره «برای هیچکس و بدرخانهٔ احدی فرستاده نمی شود» بلکه به توسط «اطفال در مجامع عمومی و کوچهٔ و بازار بفروش می رسد».

رسانه ، در مفهوم ارتباطاتی آن ، عاملی است که می تواند پیامی را به مخاطب انتقال دهد این عامل از شکل های ابتدایی نمادین آغاز می شود و در جامعه مدرن به شکلی نهادمند ، تحت عنوان رسانه های تصویری ، شنیداری و مطبوعات تعریف می گردد .

از مطبوعات‌ عامه‌پسند تعریف‌ غیرقابل‌ مناقشه‌ و کاملاً مورد توافقی در دست‌ نیست‌، با این‌ حال‌ صاحب‌نظران‌ در تعریف‌ آن‌ نکاتی را مطرح‌ میکنند که‌ نشان‌ میدهد درباره‌ برخی از این‌ نکات‌ توافق‌ وجود دارد. «مطبوعات‌ عامه‌پسند» ترجمه‌ (Popular Press) و «روزنامه‌نگاری عامه‌پسند» ترجمه‌ رایج‌ (Popular Journalism) است‌. از نشریات‌ و روزنامه‌نگاری عامه‌پسند با تعابیری چون‌ روزنامه‌نگاری زرد نیز یاد میکنند که‌ البته‌ دارای بار منفی است

مقصود از اخلاق رسانه‌ها مجموعه قواعدی است كه بایددست‌اندركاران رسانه‌ها داوطلبانه و براساس ندای وجدان و فطرت خویش در انجام كار حرفه‌ای رعایت كنند؛ بدون آن‌كه الزام خارجی داشته باشند یا در صورت تخلف دچار مجازاتهای قانونی گردند.

قرن تكنولوژیك حاضر را عمدتاً عصر اتم، فضا یا ارتباط خوانده‌اند. توسعه چشم‌گیر علوم فضایی و آزمایشات هسته‌ای، گسترش ارتباطات الكترونیكی، توسعه سریع و بی‌سابقه‌ی تكنولوژی ارتباطی، و تأثیر شگرف آن‌ها بر جوامع بشری، و تمامی جوانب زندگی روی كره‌ی خاكی، مشخصه‌ی بارز دوره‌ای است كه در آن زندگی می‌كنیم.

اگر تصویر را ویژگی ذاتی و مبنای اهمیت یك خبر تلویزیونی بدانیم باید گفت كه برخی از بخش‌های خبری تلویزیون ما فاقد چنین خصوصیتی هستند به ویژه درباره اتفاقاتی كه واقعا ارزش تهیه یك خبر و ارائه آن را دارند و خبر آنها بلافاصله در نخستین بخش‌ها پخش می‌شود.

مجلات زیادی با این نوع تیترها و رنگ‌هایی مثل زرد و قرمز کنار هم در صفحه اول خود سعی دارند تا رهگذران و برخی اوقات هم تماشاگران نشریات را وادار به خرید نمایند. این نشریات را در اصطلاح رسانه‌ای «نشریات عامه پسند یا زرد» می‌نامند.

در دفتر توفیق‌، زنگ‌ اخبار یا به‌ قول‌ امروزی‌ها اف‌.اف‌ وجود نداشت‌، به‌ جای‌ آن‌ زنگ‌ شتری‌ از سقف‌ آویزان‌ بود که‌ برای‌ صدا کردن‌ پیشخدمت‌ از آن‌ استفاده‌ می‌شد. وقتی‌ زنگ‌ به‌ صدا در می‌ آمد، آدم‌ خیال‌ می‌کرد وارد کاروانسرا شده‌ است‌.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۲ مقاله