آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری علوم اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات ارتباط استراتژیک ارتباطات افکار عمومی جامعه‌شناسی ارتباطات خبر خبرنگاران خبرگزاری‌ها رسانه ـ فناوری اطلاعات رسانه ـ گروه‌های اجتماعی رسانه و سیاست رسانه و مخاطب رسانه‌ها ـ رسانه‌های مستند رسانه‌ها و مطبوعات رسانه‌های آموزشی رسانه‌های تصویری ـ تلویزیون رسانه‌های خبری رسانه‌های صوتی ـ رادیو روابط عمومی روزنامه و روزنامه‌نگاری روزنامه و روزنامه‌نگاری ـ ایران روزنامه‌نگاری روزنامه‌ها شخصیت‌ها ناشران نشر وبلاگ روانشناسی تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات جامعه‌شناسی ارتباطات

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۷ مقاله

انسان همیشه به‌دنبال راه‌هایی بوده که بتواند راحت‌تر زندگی کند. از زمانی که چرخ را اختراع کرد تا با استفاده از آن وسایل نقلیه ابتدایی بسازد تا اکنون که با لمس صفحه تلفن همراه می‌تواند با دیگران در هر نقطه‌ای از جهان ارتباط همه جانبه برقرار کند، هدفش تنها راحت‌تر زندگی کردن بوده است.

رسانه ها بعنوان مهمترین وسیله های ارتباطی فرهنگی نظام جمهوری اسلامی، نظیر سایر نهادهای فعال در بخش فرهنگ و حتی همه نهادها و ابزارهای غیر فرهنگی موثر در بخش فرهنگ ملزم به رعایت منطق و اهداف برآمده از مبانی نظری انقلاب اسلامی و متن سیاست های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی هستند.

رسانه در نخستین تعریف، افزون بر اطلاع‌رسانی، ابزاری برای پخش و اشاعه رویکردهای فرهنگی است. این رویکردهای فرهنگی دربرگیرنده‌ی مسایل مهم در عرصه‌های حیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

خبر بد یعنی اینکه شاید شما پولتان را بیهوده صرف کرده‌اید. خبر خوب یعنی شاید شما هیچ آسیبی ندیده باشید.حال زمانی که در برنامه‌های تلویزیون از گزارش و خبر به وضعیت هوا می‌پرید یا برنامه دیگری مثل فیلم‌های آموزشی را انتخاب می‌کنید، آیا می‌دانید که کدام یک از آنها برای فرزند شما بهتر است و کدام یک او را زرنگ‌تر و باهوش‌تر بار می‌آورد؟ و آیا اساسا این برنامه‌ها تاثیری مثبت بر بچه‌ها دارند؟

توجه و عنایت خاص به مسئله زن در کشور ما نشات گرفته از دریافتهای عمیق دینی، قرار گرفتن توده های انقلاب اسلامی در پرتو شعور و شناخت بسیار بالای حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است علاوه بر آن تحول عظیم فرهنگی که محصول عینی انقلاب اسلامی در ایران بود ، نوع و نحوه نگرش به شان زنان را در میان مردم دگرگون ساخت.

در جهان امروز، وسایل ارتباط جمعی، روزنامه، رادیو، تلویزیون و سینما با انتقال اطلاعات و معلومات جدید و مبادله افکار و عقاید عمومی، در راه پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری نقش بزرگی را به عهده گرفته اند. به طوری که بسیاری از دانشمندان، عصر کنونی را « عصر ارتباطات » نامیده اند. ....

وظیفه ما این است اخلاق اطلاعاتی تدوین کنیم که بتواند به جهان داده‌ها، اطلاعات، دانش و ارتباطات به عنوان یک محیط جدید یعنی سپهر اطلاعاتی بپردازد

شرح تعریف حرفه خبرنگاری مثل نوشتن و توضیح جزئیات درباره کارکرد و مسئولیت های ظریف او، سخت نیست؛ نمایندگی افکار عمومی و مهندسی پل ارتباطی بین اضلاع هندسی مدیریتی و لایه های متعدد جامعه از وظایف تعریف شده، با اهمیت و حساس حرفه روزنامه نگاری به ویژه گزارش نویسی است.

تلویزیون تنها به خاطر تأثیر منفی بر بچه‌ها و رفتار آن‌ها محکوم نیست. در این زمانه، این رفیق خانگی در بیش از یک اتاق و حتی در اتاق خواب خانه‌ها منزل کرده است.

این فرآیند با توجه به نقش های فرستنده و گیرنده، این که چه کسی تبلیغ می‏کند، چه موقع تبلیغ می‏کند، کجا تبلیغ می‏کند، چه تبلیغ می‏کند و چرا تبلیغ می‏کند، آثاری مثبت یا منفی دارد. بنیان تبلیغ بر این استوار است که مخاطبان آنچنان متقاعد شوند که به ایده تبلیغ شده صادقانه و با خلوص هر چه تمامتر اعتقاد و باور داشته باشند و این ایده را متعلق به خود بدانند نه برگرفته از تبلیغات.

حکیم ابولقاسم فرودسی می گوید: توانا بود هر که دانا بود! قدرتی که از پی دانایی به وجود می آید روز به روز عیان تر می شود و به خوبی مشخص است ممالکی که از لحاظ علمی در جایگاه بالاتری قرار دارند از لحاظ برخورداری از قدرت و توانایی هم در جایگاه اول قرار گرفته اند.

به تصویر کشیده شدن رفتارهای جنسی در عرصه رسانه‏های تصویری و مکتوب، با تأثیر مستقیم بر رفتارهای مخاطبان آن‏ها و به ویژه جوانان و نوجوانان همراه بوده است. بر پایه مطالعات و تحقیقات متعدد، بسیاری از رفتارهای نابهنجار جنسی در بین جوانان، نتیجه انتشار و پخش چنین تصاویر تحریک آمیز و اغواکننده‏ای می‏باشد که روز به روز بر دامنه آن‏ها افزوده می‏شود.

کلمه ارتباط بیشتر ، در علوم ارتباطات استعمال می‌شود و مفاهیم گوناگونی نظیر انتقال و انتشار آگاهی‌ها ، اندیشه‌ها ، ایجاد پیوستگی اجتماعی ، اشتراک فکری و همکاری عمومی را در بر می‌گیرد.

امروزه صاحبنظران علوم ارتباطات با اذعان به توانایی شگرف رسانه‏های جمعی در شکل دهی افکار، نگرش‏ها و رفتار افراد، مطالعات مختلفی را در مورد سنجش میزان و نوع تأثیرات رسانه‏ها انجام می‏دهند.

آیا از خشونت تلویزیونی باید نگران بود؟ در صورت مثبت بودن جواب، چگونه باید آنرا محدود نمود و از احساس نگرانی کاست؟ پاسخ به این سوال به نوع تفکر و میزان اطلاعات ما از اثرات پخش برنامه های خشونت آمیز در تلویزیون بستگی دارد.

در این میان اطلاع رسانی ملی، مهمترین رکن شبکه اطلاع رسانی را تشکیل می دهد. نظام اطلاع رسانی ملی، مجموعه هدفمندی از عناصر مادی (نهاد ملی اطلاع رسانی، نیروی انسانی، تجهیزات، سخت افزار، متون و مدارک) و غیر مادی (قوانین، مقررات، آیین نامه ها، استانداردها، ضوابط و شرایط مورد توافق) است که در جهت تحقق اهداف نظام اطلاع رسانی به تعامل و سازگاری می رسند.

امروزه رسانه‌ها، مرزهای جغرافیایی، فرهنگی و سیاسی را درنور دیده‌اند و با گسترش فزاینده و روزافزون خود از حوزه اجتماعی- سیاسی فراتر رفته، هویت انسان معاصر را نیز تحت‌تاثیر قرار داده‌اند، به طوری که می‌توان هویت انسان مدرن را هویت رسانه‌ای شده نام گذاشت.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۷ مقاله