آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری علوم اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات ارتباط استراتژیک ارتباطات افکار عمومی جامعه‌شناسی ارتباطات خبر خبرنگاران خبرگزاری‌ها رسانه ـ فناوری اطلاعات رسانه ـ گروه‌های اجتماعی رسانه و سیاست رسانه و مخاطب رسانه‌ها ـ رسانه‌های مستند رسانه‌ها و مطبوعات رسانه‌های آموزشی رسانه‌های تصویری ـ تلویزیون رسانه‌های خبری رسانه‌های صوتی ـ رادیو روابط عمومی روزنامه و روزنامه‌نگاری روزنامه و روزنامه‌نگاری ـ ایران روزنامه‌نگاری روزنامه‌ها شخصیت‌ها ناشران نشر وبلاگ روانشناسی تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات ارتباطات

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۴۴۰ مقاله

افزایش موج پیشرفت رسانه ای باعث حساس تر شدن اقشار مختلف جامعه بر روی موضوعات گوناگون هم می شود. تا چند سال قبل برای ابرازنظر در مورد یک پدیده خاص راهکاری گیراتر و ماناتر از تظاهرات و گردهمایی ها وجود نداشت اما حالا به لطف تکنولوژی، همه روزه شاهد راه افتادن کمپین های مختلف اینترنتی هستیم.

شاید اینها آخرین نشریات مهم تاریخ مطبوعات ایران باشند؛ نشریاتی که هر کدام در دوره ای آمدند و موجی با خود ایجاد کردند. دیگر با آغاز دوران دیجیتال بعید است هیچ نشریه دیگری بتواند موج سازی را آغاز کند.

در اینکه فیس بوک هنوز بیشترین کاربران را بین همه شبکه های اجتماعی دارد شکی نیست. در اینکه خیلی از مردم دنیا عادت دارند هر روزرا پای پیج های فیس بوک بگذرانند. اما در این یکی دو سال خیلی ها تصمیم گرفته اند بروند سراغ سایر شبکه های اجتماعی.

میلیون ها کاربر فیس بوک با صفحه News Feed یا فید اخبار آشنا هستند؛ صفحه ای که به محض وارد شدن به فیس بوک مقابل چشمانشان قرار می گیرد و از آخرین حال و احوال دوستان یا به روزرسانی صفحاتی که آنها لایک کرده اند، آگاه می شوند.

مدیران روابط عمومی ها بدون هدفگذاری و برنامه ریزی صحیح در تولید محتوای تخصصی نمی توانند به معنای واقعی کلمه پلی ارتباطی میان جامعه و سازمانها باشند و به آنچه در شان این نهاد است، دست یابند.

نحوه بکارگیری فناوریهای جدید ارتباطی و شیوه‌های نوین اطلاع رسانی در جهت ارائه خدمات منطبق بر خواسته‌های مخاطبان بطور لحظه‌ای به منظور تحقق اهداف روابط عمومی است.

عوامل فنی و شکلی را که کنار بگذاریم، برخی سایت‌ها تلاش می‌کنند که محتوای مورد علاقه مردم را هم به آنها عرضه کنند تا از این طریق بتوانند مخاطب بیشتری جذب کنند و رتبه سایت خود را ارتقا دهند. در اینجا نگاهی به این راهکارها داریم که در دل مطالب منتشره در سایت‌ها قرار گرفته است.

رسانه‌ها به دنیا می‌آیند و زندگی می‌کنند تا بتوانند در زندگی جمعی اثری داشته باشند. فارغ از این‌که برای به وجود آوردن این اثر از چه راهی وارد می‌شوند یا نمی‌شوند و فارغ از این‌که امواج ایجاد شده از رسانه‌ها تا چه میزان می‌تواند زیبا و مفید باشد و تا چه میزان مخرب؛ نفس تاثیر، غیرقابل انکار است.

نیوز و پرس دو کلمه خارجی هستند و کنار یک کلمه فارسی نمی‌توانند قرار بگیرند، اما در سال‌های اخیر، تقریبا هر کلمه‌ای به ابتدای این دو کلمه چسبیده تا نام یک سایت یا آن طور که برخی می‌خواهند بگویند نام یک پایگاه خبری باشد؛ پدیده نسبتا جدید عرصه رسانه‌ای که حالا دارد علاوه بر گستره زیاد، تاثیر بالایی هم در سپهر رسانه‌ای و سیاسی ایران می‌گذارد.

هفته‌نامه تایم هر ساله فهرستی از بهترین‌های یک سال را انتهای هر سال میلادی منتشر می‌کند. یکی از این فهرست‌ها، فهرست بهترین سایت‌هاست و در سال جاری سایت آپ ورثی (Upworthy) را به عنوان سایت برتر خبری انتخاب کرد.

انسان همیشه به‌دنبال راه‌هایی بوده که بتواند راحت‌تر زندگی کند. از زمانی که چرخ را اختراع کرد تا با استفاده از آن وسایل نقلیه ابتدایی بسازد تا اکنون که با لمس صفحه تلفن همراه می‌تواند با دیگران در هر نقطه‌ای از جهان ارتباط همه جانبه برقرار کند، هدفش تنها راحت‌تر زندگی کردن بوده است.

اخیرا رییس ‌جمهور در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات، در نقش مدافع نقد و نقادی و نظارت رسانه‌یی بر دولت برآمد و بر ایجاد یک فضای مطلوب برای فعالیت آزادانه همه رسانه‌ها با گرایش‌های مختلف (مدافع و منتقد و مخالف دولت) تاکید کرد.

صدایی همراه با موزیک در پس‌زمینه و صدای مناسبی که قطعه‌یی از داستان کوتاهی را در گوش‌هایت زمزمه می‌کند تو را به یاد روز‌هایی می‌اندازد که در کنار پدر بزرگ به صدای آن رادیو دو موج گوش می‌دادی و خاطرات عصر جمعه با شما.

از سال ۱۲۱۶ ه.‌ش که نخستین روزنامه فارسی زبان در ایران به نام کاغذ اخبار از سوی میرزا صالح شیرازی منتشر شد تا انقلاب مشروطه (۱۲۸۵ ه.‌ش) دوره تأسیس و تکوین مطبوعات ایران است. در این دوره شمار نشریات و روزنامه‌ها کم‌کم افزایش یافت و به موازات گسترش فعالیت مطبوعاتی، دولت درصدد کنترل مطبوعات برآمد و بدین ترتیب نهاد سانسور شکل گرفت.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۴۴۰ مقاله