آفتاب

مقالات ارتباطات

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۴۲۳ مقاله
اینترنت

انسان همیشه به‌دنبال راه‌هایی بوده که بتواند راحت‌تر زندگی کند. از زمانی که چرخ را اختراع کرد تا با استفاده از آن وسایل نقلیه ابتدایی بسازد تا اکنون که با لمس صفحه تلفن همراه می‌تواند با دیگران در هر نقطه‌ای از جهان ارتباط همه جانبه برقرار کند، هدفش تنها راحت‌تر زندگی کردن بوده است.

دولت

اخیرا رییس ‌جمهور در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات، در نقش مدافع نقد و نقادی و نظارت رسانه‌یی بر دولت برآمد و بر ایجاد یک فضای مطلوب برای فعالیت آزادانه همه رسانه‌ها با گرایش‌های مختلف (مدافع و منتقد و مخالف دولت) تاکید کرد.

پادکست

صدایی همراه با موزیک در پس‌زمینه و صدای مناسبی که قطعه‌یی از داستان کوتاهی را در گوش‌هایت زمزمه می‌کند تو را به یاد روز‌هایی می‌اندازد که در کنار پدر بزرگ به صدای آن رادیو دو موج گوش می‌دادی و خاطرات عصر جمعه با شما.

سانسور مطبوعات در ایران

از سال ۱۲۱۶ ه.‌ش که نخستین روزنامه فارسی زبان در ایران به نام کاغذ اخبار از سوی میرزا صالح شیرازی منتشر شد تا انقلاب مشروطه (۱۲۸۵ ه.‌ش) دوره تأسیس و تکوین مطبوعات ایران است. در این دوره شمار نشریات و روزنامه‌ها کم‌کم افزایش یافت و به موازات گسترش فعالیت مطبوعاتی، دولت درصدد کنترل مطبوعات برآمد و بدین ترتیب نهاد سانسور شکل گرفت.

مورد اعتمادترین غریبه آمریکایی

گاهی وقت ها حرف زدن با یک غریبه راحت تر است. تا قبل از این فکر می کردم تنها کسی که به این معتقد است منم، اما حالا به غیر از من میلیون ها نفر دیگر هستند که رازهایشان را برای مرد غریبه ای به اسم فرانک وارن پست می کنند.

سعید مرتضوی

سردبیر: «وضعیت زندان بد است. از سرما دیشب نخوابیدم. دندانم آبسه کرده و نگذاشتند به پزشکم مراجعه کنم.» مرتضوی: «پس چگونه این همه حرف می‌زنید؟ شما که خیلی قشنگ حرف می‌زنید ... خلاصه کنید، من به فکر دندان شما هستم!» (بخشی از یک مکالمه‌ در آبان‌ماه ۷۸ بین رئیس شعبه ۱۴۱۰ یا همان دادگاه معروف مطبوعات و سردبیر یک روزنامه توقیف‌شده.)

کاظم معتمدنژاد

انتشار تصویری از چهره پدر علوم ارتباطات در زمان تلقین در قبر، قلب خانواده و دوستداران او را جریحه‌دار کرده است و بار دیگر این پرسش را در برابر اهالی رسانه گذاشته است که عکاسی و انتشار تصاویر از حریم خصوصی تا چه اندازه مجاز است؟ انتشار تصاویر از آیین عزاداری، تدفین و تلقین و یا جسدهای بی‌جان انسان‌ها، اخلاقی است؟‌ چه کسی اجازه انتشار این تصاویر را می‌تواند به یک رسانه بدهد؟ آیا شهرت متوفی بهانه‌ای برای تجاوز به حریم خصوصی افراد است؟

دکتر معتمدنژاد

مرسوم است در یادداشت‌هایی که به مناسبت درگذشت چهره‌ها می‌نویسند، از تجربۀ مراودات شخصی با نامبرده بگویند و خاطره نابی هم چاشنی کار کنند و با رونمایی از عکس دونفره‌ یا چندنفره‌ای حجت را بر مخاطب تمام کنند که صلاحیت نوشتن از عزیز متوفی را دارند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۴۲۳ مقاله