آفتاب

اقتصاد و بازرگانی

صنایع خودروسازی صنایع نفت و گاز صنایع معادن و فلزات کشاورزی و شیلات صنایع نساجی و پوشاک حمل و نقل نیرو و انرژی صادرات و واردات مسکن و شهر سازی بانک و بیمه فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات صنعت توریسم صنایع کار و اشتغال بازاریابی صنایع دستی اقتصاد مالی اقتصاد نظری اقتصاد بین الملل اقتصاد و سیاست اقتصاد و خانواده توسعه و رشد اقتصادی تعاون توسعه اقتصادی توسعه انسانی توسعه صنعتی خصوصی‌سازی سازمانها و شرکتها وام‌های بین‌المللی کمک‌های اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات خصوصی‌سازی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۷۶ مقاله

یکی از مهمترین بخشهای اقتصاد هر کشور، بازار سرمایه است. رشد اقتصادی میتواند توسعه و رونق بازار سرمایه را سبب شود. از سوی دیگر، رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی مطلوب، بدون وجود نهادهای مالی کارا و تجهیز مناسب منابع مالی، غیر ممکن است.

سازمان بنادر و دریانوردی استان گیلان بعنوان یکی از بنادر اصلی کالاهای عمومی در منطقه شمال مطرح میباشد و جابجائی انواع کالا در آن ، همواره باعث رشد روزافزون آن بوده است. زیر ساختهای کنونی و آینده بندر ،بیشتر به کالاهای عمومی اختصاص داده شده و بدین دلیل است که پایانه های کالای عمومی باید در اندیشه استفاده کاملاً بهینه از ظرفیتهای مختص خود باشند.

نیویورک تایمز در تاریخ ۲۸ فوریه مقاله‌ای را از رابرت‌ریچ، وزیر سابق کار ایالات متحده چاپ کرد. ریچ در نوشته‌ خود از وال‌مارت (شرکت وال‌مارت یکی از شرکت‌های قدرتمند در امر خرده فروشی است) در مقابل منتقدانش چنین دفاع کرده است: «بالاخره، چنین نبوده که موسس وال مارت، سم والتسون و دیگر مسوولان موفقش، بزرگ‌ترین خرده فروشی جهان را این گونه ایجاد کرده باشند که به زور ما را مجبور کنند از آنها خرید کنیم.»

موضوع خصوصی‌سازی وسپردن بخشی از فعالیت‌های دولتی به بخش غیر دولتی، چند سالی است که در کشور مطرح است و به تازگی با فرمایشات و راهنمایی‌های رهبر انقلاب، ابعاد جدی‌تری به خود گرفته است.

پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی ایران اکثر سیاستمداران، دولتمردان و علمای اقتصاد به این نتیجه رسیده اند که اقتصاد دولتی ناکارآمد و مانع رشد و شکوفایی بخشهای خصوصی و تنویر و تکثر بخشهای تولید و صنعت خواهد شد.

اقتصاد همیشه‌بیمار ایران از مشکلات فراوانی رنج می‌برد. تورم، بیکاری، تولید ناچیز ناخالص ملی و... تنها بخشی از آن چیزی است که همواره کارشناسان اقتصادی و مسوولان امر را به فکر ارایه راه‌حل‌هایی جهت درمان بیماری اقتصاد ایران می‌اندازد .

نمونه‌های موفق اقتصادی در سراسر دنیا بیانگر این امر هستند که توسعه دموکراتیک و توسعه بخش‌خصوصی به‌گونه‌ای دو جانبه حامی‌یکدیگر بوده و در رشد اقتصادی و کاهش فقر سهیم هستند.

خصوصی‌سازی، یکی از واژگانی است که شاید بیش‌ترین کاربرد را در سال‌های اخیر (پس از دوران جنگ) در حوزهٔ اقتصاد به‌خود اختصاص داده است، طرح‌کنندگان اولیهٔ این مبحث که آن را از ادبیات صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به عاریت گرفته‌اند

خصوصی سازی در شکل ظاهری عبارت است از فرایندی که طی آن نهاد ها و بنگاه های بخش دولتی به بخش خصوصی انتقال داده می‌شود اما در معنایی عمیق تر، اطلاق به اشاعه فرهنگی در جامعه می‌شود که قوه مقننه، قضائیه و مجریه و تمامی آحاد یک کشور باور کنند که کار مردم باید به مردم واگذار شود. تا زمانی که چنین باوری از خصوصی‌سازی در جامعه ایجاد نشود حتی اگر خصوصی‌سازی ظاهراً محقق شود برای تداوم آن هیچ ضمانتی وجود نخواهد داشت.

تحلیل داده‌های جهانی از حرکت روبه‌رشد گرایش اقتصادهای بزرگ جهان در واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، تنظیم و ترجمه از آقای تاروردی چگینی، رییس روابط عمومی و امور بین الملل سازمان خصوصی‌سازی

فزایش مشارکت مردمی در پروژه‌های اقتصادی و به فعلیت رسیدن پتانسیل‌ عظیم و بالقوه این بخش، اعم از سرمایه‌های مادی، دانش فنی، نوآوری و شیوه‌های مدیریت نوآور، می‌تواند آینده‌ای روشن را برای کشور نوید دهد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۷۶ مقاله