آفتاب

سیاسی

ایران دیپلماسی علوم سیاسی تاریخ سیاسی جهان اجلاس‌ها‌ و نشست‌ها احزاب و گروه‌های سیاسی اسلام اقتصاد سیاسی انتخابات انقلاب اسلامی انقلاب فرهنگی انقلاب‌ها تروریسم جنگ جنگ ـ ابزارهای‌جنگی جنگ ـ جنگ روانی جنگ ـ جنگ سرد جهانی شدن حقوق مدنی و سیاسی حقوق مدنی و سیاسی ـ تبعیض نژاد حقوق مدنی و سیاسی ـ حقوق بشر حکومت و دولت خاورمیانه دین و سیاست رسانه روابط کشور‌ها رویدادهای سیاسی ریاست جمهوری سازمانها ونهادها سازمان‌های بین‌المللی سازمان‌های بین‌المللی ـ سازمان ملل سازمان‌های بین‌المللی ـ یونیسف سرزمین‌های اشغالی سرزمین‌های اشغالی ـ فلسطین سرویس اطلاعاتی سیاست و جامعه سیاست و زنان سیاست و فرهنگ سیاست و فرهنگ شخصیتها شورای امنیت صهیونیسم فعالیت سیاسی فعالیت سیاسی ـ اعتراض و انتقاد فناوری‌ هسته ای كشورهای‌گروه‌هشت مطبوعات مهاجرت نظام حکومت‌ها و دولت‌ها نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ امپریالیسم نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ رئالیسم نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ لیبرالیسم نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ بوروکراسی نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ دموکراسی نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ کمونیسم نفت نیروهای نظامی نیروهای نظامی ـ ناتو پیمان‌نامه‌ها و عهد‌نامه‌ها کشورها

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات حقوق مدنی

پرتغالی‌ها را می‌توان نخستین اروپائیانی دانست که اولین کشتی‌های خودرا به فرماندهی آلفونسودوآلبوکرک (۱۵۱۵ - ۱۴۵۳) به منطقه خلیج‌فارس فرستادند و آلبوکرک در سال ۱۵۰۷ میلادی، جزیره استراتژیک هرمز را به تصرف درآورد و در یک جنگ نابرابر، سیف‌الدین حاکم جزیره‌ را به شکست و فرار واداشت.

نظرات فیدل به عنوان یک رهبر جهانی در باره صدام را باید با توجه به بستر تحولات و رویدادهای دوره‌های مشخص تاریخی، در نظر گرفت. زمانی که فیدل در فرودگاه بغداد با صدام ملاقات کرد، در عراق ٣۶ جنبش آزادی‌بخش ملی دفتر داشتند، و رهبری عراق هنوز به ورطه استبداد و سرکوب نیروهای مردمی عراق در نغلطیده بود.

در ماه اكتبر، دولت آمریكا به ریاست جمهوری بیل كلینتون توافقی را با كره شمالی در ژنو پس از دو سال مذاكره امضا كرد. در نتیجه كره شمالی می پذیرد كه برنامه هسته ای خود را كنار بگذارد. در عوض آمریكا، كره جنوبی و ژاپن دو راكتور آب سبك در اختیار پیونگ یانگ قرار خواهند داد.

تحلیلگران تمامی طیف‌های سیاسی بر این عقیده‌اند كه دكترین بوش، یعنی جنگ پیش گیرانه، از بین بردن ریشه‌های تروریسم از طریق كاشتن دمكراسی شكست خورده و اهداف بزرگ بوش كه حتی بسیاری از منتقدان كنونی وی نیز با آنها موافق بودند بخاطر اشغال عراق برای چندین دهه به عقب رانده شده‌ است.

جنگ اسرائیل با لبنان در حالی با پیروزی حزب الله و مقاومت لبنان به پایان رسید كه بسیاری از ناظران امور و حتی شماری از نویسندگان، تحلیلگران و مورخین اسرائیلی چندین روز پیش از پایان این جنگ و برقراری آتش بس با صدور قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از شكست زود هنگام ارتش اسرائیل سخن گفته بودند.

پیوند عمیقی میان جنبش های جدایی طلبانه این منطقه با جنبش های اسلامی سومالی برقرار است. نیروهای آماده باش نظامی اتیوپی در مرز های سومالی مستقر هستند و برخی از اوقات وارد مرزهای داخلی این كشور می شوند.

در خاورمیانه جنگی به نیابت در جریان است اما نه آنگونه كه رسانه های غربی می گویند. جنگ حزب الله به نیابت از ایران و سوریه. عده ای در تلاش برای القای آن هستند كه اسرائیل است كه وارد جنگی به نیابت از آمریكا و انگلیس و غرب علیه اعراب و مسلمانان در خاك لبنان شده است.

شعله این جنگ را رژیم صهیونیستی برافروخته و تمامی لبنان را نشانه رفته است. هر چند دایره كشمكش ها بر دژ مقاومت در جنوب این كشور، بعضی حومه های پایتخت، اطراف آن، بعضی مناطق جلگه ای، كوهستانی و شمال آن متمركز شده است، اما در واقع حاكمیت و استقلال این كشور را نشانه رفته است.

اندیشه پایان یافتن جنگ سرد زمانی قوت بیشتر گرفت كه در ۱۶ ژوئیه ۱۹۹۰ رهبر شوروی، اصل وحدت آلمان و عقب نشینی قوای نظامی شوروی را از آلمان شرقی و سایر كشورهای اروپای شرقی پذیرفت و در اول ژوئیه ۱۹۹۱ پیمان ورشو را منحل كرد.

دولت بوش برای آزادی، امنیت، كودكان، سلامتی و جان و مال مردم عادی اهمیتی قائل نیست و تنها نكته‌ی مهم برای این دولت تسلط سیاسی و اقتصادی بر جهان است. این دولت فقط به منابع غنی و موقعیت ژئوپولتیك كشورهای خاورمیانه اهمیت می‌دهد.

پس از گذشت چهارسال از جنگی كه اصطلاحاً "جنگ علیه تروریسم" لقب گرفت، گروه‌های مجاهدین (Jihadists) نشان دادند كه می‌توانند در مركز تجاری یكی از امن‌ترین شهرهای كشوری كه از تدابیر شدید امنیتی برخوردار است، حمله‌های طراحی‌شده و چندجانبه انجام دهند.

«جنگ» با آفریقا عجین بوده است. در زمان های دور، نیاکان سیاهپوستان این قاره مبارزه می کردند و آرمان آنها، آزادی از اسارات بود. آنها می جنگیدند تا از «بردگی» رها شوند، تا دیگر کسی از جسم آنها سوء استفاده نکند. بعدها، باز هم مبارزه کردند و این بار برای به دست آوردن «استقلال»؛ برای آنکه سرزمینشان را از بردگی نجات دهند. امروزه هم هنوز می جنگند و البته با «یکدیگر»؛ متأسفانه. بدترین نوع جنگی که آفریقا به خود دیده است.

از زمانی كه نیاكان دیرین ما دریافتند از شاخه درخت نیز می توان به عنوان چماق استفاده كرد، جنگ دامنگیر جامعه بشر ی شد. اما آنچه نمی توان از خلال اخبار دریافت، این است كه جنگ وارد چرخه افول شده است. هرچند جنگ در عراق و چند جای دیگر در جریان است ولی آنچه مورد توجه قرار نگرفته این است كه اكنون حدود ۱۵ سال است كه درگیری های مسلحانه كمتری در دنیا رخ می دهد. درواقع امكان مرگ انسان براثر جنگ در خلال دهه گذشته به كمترین حد در تاریخ بشر رسیده است.