آفتاب

علمی و آموزشی

نجوم محیط زیست علم و دانش آموزش و پرورش دانستنیها علوم پایه هوا و فضا فنی و مهندسی تکنولوژی کشاورزی و شیلات زیست‌شناسی زمین‌شناسی حوادث طبیعی حوضه‌های رسوبی رسوب‌شناسی رسوب‌شناسی ـ تحقیق و پژوهش زمین شناسی ـ تحقیق و پژوهش زمین‌شناسی زمین‌شناسی آسیا زمین‌شناسی آمریکای جنوبی زمین‌شناسی آمریکای شمالی زمین‌شناسی اروپا زمین‌شناسی افریقا زمین‌شناسی اقتصادی زمین‌شناسی سایر نقاط جهان زمین‌شناسی ـ آتشفشان زمین‌شناسی ـ ابزار و وسایل زمین‌شناسی ـ فسیل‌ها سنگ‌شناسی شخصیت‌ها میدان مغناطیسی زمین ژئومورفولوژی (ریخت‌شناسی زمین) ـ آب‌‌ها گسل صنایع

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات زمین‌شناسی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۴۸ مقاله

بسیاری از شهاب سنگ هایی که به سمت زمین حرکت می کنند در اتمسفر این سیاره نابود می شوند. شهاب سنگ هایی که به اندازه کافی بزرگ هستند تا از سد اتمسفر کره زمین عبور کرده و با آن برخورد کنند می توانند ایجاد تغییرات گسترده در نمای آن را رقم بزنند.

هر کسی در لحظه تحویل سال حال و هوای خاص خودش را دارد؛ خواندن دعای تحویل سال و آرزوی در پیش داشتن سال خوب برای خود و خانواده و دوستان، فکر کردن به سالی که گذشت و برنامه‌هایی که برای سال جدید داریم، جزو حال و هواهای مشترک میان ماست.

این روزها نه زلزله قابل توجهی اتفاق افتاده و نه سالگرد وقوع یک زمین لرزه بزرگ است اما ویژگی اصلی حوادثی مانند زلزله که هرچند وقت یک بار از راه می‌رسند فراموش کردن آنهاست. ما در جام‌جم فکر کردیم بهتر است هر از چندگاهی با زنده کردن این موضوعات میزان آمادگی کشور و مردم را برای برخورد با زلزله مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم.

زمانی تصور می‌شد انرژی لازم برای تمام اشکال حیات صرفا از جانب خورشید تامین می‌شود یا به عبارت دیگر اگر خورشید نباشد، حیات هم نخواهد بود، اما چند دهه پیش که زیست‌شناسان مطالعه روی نقاط دورافتاده زمین و محیط‌های خشن را آغاز کردند، دریافتند جدا از نقش انکارناپذیر خورشید، واکنش‌های شیمیایی نیز می‌تواند بخصوص در اعماق دریاها و برای موجودات ریزمیکروسکوپی نقش حیاتی ایفا کند.

آیا واقعا مقصر اصلی تغییرات اقلیمی شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی هستند؟ تحقیقی که بتازگی توسط موسسه علوم جوی کلرادو انجام شده به این مساله اشاره کرده که ۹۰ کمپانی بزرگ مسبب انتشار تقریبا دوسوم گازهای گلخانه‌ای است؛ گازهایی که از آغاز انقلاب صنعتی تاکنون دنیا را با چالشی عظیم مواجه کرده است.

ذرات بنیادین عالم مانند پروتون، نوترون و الکترون برای ایفای نقش در جهان هستی و انجام کنش متقابل با یکدیگر از چهار قانون اساسی پیروی می‌کنند که مجموع آنها را قوانین چهارگانه طبیعت می‌نامیم. اگر جهان هستی را به یکی از زبان‌های بشری تشبیه کنیم، ذرات در حکم واژه‌ها و نیروها در نقش دستور زبان هستند.

زلزله بزرگ تهران، کابوسی است که هر از چندگاهی با رخداد زلزله‌ای کوچک و بزرگ، خواب را از چشمان ساکنان این کلانشهر می‌رباید. هراسی منطقی از ویرانی شهری بی‌دفاع در زلزله‌ای که وقوع آن ـ دیر یا زود ـ به باور عموم زلزله‌شناسان امری محتوم است.

گمانه‌زنی‌ها درباره عاقبت زمین موضوع داغی است که گاهی از مرز واقعیت هم می‌گذرد. بتازگی یک اختر زیست‌شناس از دانشگاه سنت‌اندروز مدعی شده که آب‌های حیات‌بخش کره زمین روزی جایگاهی جز زیرزمین نخواهند داشت و اقیانوس‌ها با فاجعه نابودی دست و پنجه نرم خواهند کرد. واقعیت این امر را قطعا فقط خدا می‌داند.

گرمایش جهانی ظرف چند دهه اخیر، نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است. نظر دانشمندان در این زمینه متفاوت است، عده‌ای معتقدند که این شرایط ممکن است طبیعی باشد، اما عده زیادی هم آن را غیرطبیعی قلمداد می‌کنند.

دریاچه وستوک، بزرگ‌ترین دریاچه زیر یخی جنوبگان است که تاکنون شناخته و کشف شده است. اواخر دهه ۵۰ جغرافیدانی بنام آندری کاپیستا اولین کسی بود که نظریه‌ای مبنی بر وجود دریاچه‌های زیر یخی را ارائه کرد. نظریه او بر اساس داده‌های لرزه‌نگاری جمع‌آوری شده توسط هیات‌های اعزامی به قطب جنوب در شوروی سابق بود.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۵۴۸ مقاله