آفتاب

دین و اندیشه

احکام دین و مذهب اخلاق تصوف و عرفان تاریخ تصوف تصوف طرائق صوفیه عارفان و صوفیان عرفان فتوت فرقه های صوفیه فرقه‌های صوفیه ـ حروفیه فرقه‌های صوفیه ـ مولویه فرقه‌های صوفیه ـ نعمت‌اللهیه فرقه‌های صوفیه ـ کبرویه فلسفه و منطق

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات تصوف و عرفان

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۰۰ مقاله

نقل از روزنامه شرق نخستین بار فالون گونگ ( فالون دافا ) به عنوان یک روش چی¬گونگ معرفی شد. چی¬گونگ نام روش‌هایی است که طی آن از طریق مراقبه و تمریناتی آرام می¬توان به رشد سلامتی جسمی و آرامش روحی دست یافت

این مقاله با در نظر گرفتن مفاهیم عرفانی و متصوفانه ی فنا و بقا در شعر شاعران و عرفایی چند، نگاهی کوتاه به تاثیر عرفان در شعر شاعران ، حال و وقت عرفا داشته است پرداخته ایم و با توصیفاتی در باب این مسئله و اکتفای به آوردن نام و اثر چند شاعر و عارف نامی در ضمن شاهد مثال ها با مفهوم فنا و بقای الهی و عبودیت حقیقی آشنا می شویم.

جایگاه تفکر نزد حکما و عرفای ایرانی از اعصار کهن تا امروز نشانگر عمق و ژرفای توجه مردمان این سرزمین به اهمیت خرد و خردورزی است، اما این خردمندی و عقل‌گرایی را نباید با عقل‌مندی و منطق‌گرایی ارسطویی (یا به عبارت دیگر یونانی) مقایسه کرد.

جلال‌الدین محمد مولوی، برای ایرانیان یک «نمونه منحصر به فرد» است؛ کسی که نه می‌توان او را شاعر خواند و نه فیلسوف، نه فقیه یا متکلم، نه زاهد یا صوفی زیرا همه اینها هست به اضافه چیزهای دیگری که در هیچ‌یک از نمونه‌های یاد شده نیست.

وجود منجی آخرالزمانی در بیشتر ادیان پیش از اسلام و ملل قدیم رایج بوده و می‌توان گفت جزو اصلی از باورها و الهیات ادیان محسوب می‌شده است؛ سوشیانت، ماشیح و... همه نام‌هایی است که بر یک شخص دلالت می‌کند و حاکی از الهیات ژرفی است که در باطن امر، پیروزی نور بر تاریکی و حاکمیت خیر را تشریح و تصریح می‌کند.

عرفان و توجه بشر به سوی غیب، موضوعی باطنی و فطری است و انسان ذاتا به نیروی ماورای ماده و مافوق بشری معتقد است که فیوضات خویش را همواره از ورای عالم ماده بر آدمی ارزانی می‌دارد و در شدائد و سختی‌ها یار و حامی اوست (این طرز تفکر مربوط به عموم ابنای بشر بوده که از حد توتم و تابو گذشته و به شناخت و ستایش حقیقت‌الحقایق نایل آمده است)؛ در این میان ملل شرق بیش از غربیان به این سمت باطنی و غیب الهی توجه نموده و ...

در اسلام همواره راه برای طی کردن مدارج عرفانی بازبوده است. در عرفان اسلامی همیشه بوده‌اند افرادی که به‌طور مستقیم تحت تأثیر تعلیمات پیامبر(ص) و ائمه، مشتاقان راه حقیقت را دستگیری کرده و آنها را از بیراه به راه حق و حقیقت رهنمون ساخته‌اند.

مهم‌ترین نکته در عرفان نظری اسلامی جهان‌بینی و انسان‌شناسی است. سیر در تاریخ عرفان نظری اسلامی، از ابن عربی گرفته تا امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی و شاگران متاخر این دو استاد معاصر عرفان نظری، نشان می‌دهد که نکته کلیدی و اساسی در عرفان اسلامی، توجه به باطن این جهان و منشأ واحد آن است.

از نظر عرفا خلوت برای رسیدن به اهداف الهی واجب است. نمی توان ترک مردمان و موجودات نکرد، احتیاجات مادی را به کمترین حد نرساند، خود را فارغ از دغدغه های دنیوی به نفس مشغول نداشت و ره به سوی حقیقت نبرد.

پروفسور ویلیام چیتیک استاد دانشگاه ایالتی نیویورک در تحلیلی از وضع برآمده از مدرنیسم و غیبت نگرش توحیدی در جامعه‌های صنعتی در کتاب «علم مدرن و کسوف توحید» از وضعی فرضی استفاده می‌کند و حی بن یقظان (شخصیت داستانی یکی از آثار عرفانی ابن سینا)نماد تفکر حقیقت‌محور را پس از قرن‌ها دوباره به جامعه مدرن می‌کشاند تا او با مشاهداتش جهان کنونی را توصیف کند.

این روزها مسلما نام کلاس‌های مختلف مثل قانون جذب، یوگا، دالایی‌لاما، عرفان سرخ‌پوستی و در نهایت انواع و اقسام عرفان‌های جدید و نوظهور به گوشتان رسیده که در میان مردم و قشر جوان طرفداران زیادی را پیدا کرده است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۰۰ مقاله