آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری علوم اجتماعی ارتباطات افکار عمومی ـ تبلیغات انسان‌شناسی و مردم‌شناسی انسان‌شناسی و مردم‌شناسی ـ جنگ توسعه و برنامه‌ریزی اجتماعی توسعه و برنامه‌ریزی ـ توسعه روستائی توسعه و برنامه‌ریزی ـ توسعه‌فرهنگی جامعه جامعه شناسی علم جامعه شناسی ـ اینترنت جامعه شناسی ـ تحقیق و پژوهش جامعه شناسی ـ جهانی‌شدن جامعه شناسی ـ هویت اجتماعی جامعه شناسی هنر جامعه شناسی ورزش جامعه‌شناسی جامعه‌شناسی جنسیت جامعه‌شناسی خانواده جامعه‌شناسی سیاسی ـ اقوام و نژادها جامعه‌شناسی ـ اخلاق جامعه‌شناسی ـ رفتار اجتماعی جامعه‌شناسی فیلم جامعه‌شناسی پزشکی جامعه‌شناسی‌ دین‌ جرمشناسی جوامع رسانه‌ها روابط عمومی روندهای اجتماعی روندهای اجتماعی ـ انتظام و نظارت روندهای اجتماعی ـ تحولات اجتماعی روندهای اجتماعی ـ کشمکش و ستیزه‌جوئی ساخت‌گرایی اجتماعی شخصیتها علوم اجتماعی ـ مفاهیم علوم انسانی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی ـ بوم‌شناسی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی ـ عوامل وراثتی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی ـ مهاجرت فرهنگ و جامعه فرهنگ و نهادها فمینیسم مهارت‌های اجتماعی ـ روابط مهارت‌های اجتماعی ـ زندگی مهارت‌های اجتماعی ـ کار و اشتغال نابرابری‌های اجتماعی ـ فمینیسم نسل‌ها نظریه‌ها و مکاتب نظریه‌ها و مکاتب ـ دموکراسی و اینترنت نظریه‌ها و مکاتب ـ سکولاریزاسیون پژوهش‌های کاربردی گروههای اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات روانشناسی تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات جامعه‌شناسی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱۹۱ مقاله

بافت یک اجتماع از تک تک افراد آن جامعه ساخته می شود و در نتیجه جریان فکری، جنس، روش وسبک زندگی که در آن جامعه در جریان می باشد نیز زاییده، محصول وبرآیند فکر وروش زیست تک تک افراد آن جامعه می باشد.

بعضی از مردم و ملیت های دنیا هستند که رمانس را فقط به چند شاخه گل رز و تعطیلات آخر هفته محدود نمی کنند. رمانس روش و سبک زندگی آنهاست و در واقع سفری بدون مقصد است و آنها بالاخره راهی برای رسیدن به قلبتان پیدا می کنند.

کارشناسان سلامت روان بر نقش و اهمیت شادکامی در زندگی تاکید کرده و آن را از مهم‌ترین علل ارتقای سلامت روان در افراد جامعه می‌دانند؛ با این حال، به‌نظر می‌رسد شادی، حلقه مفقوده سلامت روان در جامعه‌ ماست؛ جامعه‌ای که در آن، روش‌های گوناگونی برای سوگواری به رسمیت شناخته‌شده اما روش‌های ابراز شادمانی، بسیار محدود و مبهم است. به‌نظر روان‌پزشکان و کارشناسان اکثر مردم ما شاد نیستند.

جامعه شناسی رشته ای است که اجمالاً در تعریف کارکرد خود مدعی است که می خواهد جامعه را به صورت علمی مورد بررسی قرار دهد؛ دو نکته اساسی و وجه تمایز این رشته که در قرن ۱۸ توسط اگوست کنت بنیان نهاده شده، همانا تأکید بر «شناختن» و «علمی بودن» است.

مقاله حاضر تکمله‌ای است بر آنچه پیشتر درباره اوج‌گیری انتقادات از علوم انسانی و اجتماعی رایج دانشگاهی در ایران (خصوصا رشته جامعه‌شناسی) با عنوان «روایت‌های دانش دینی اجتماعی و نسبت آن با جامعه‌شناسی» (ویژه‌نامه اول هفته شرق، هفتم خرداد) نوشتم.

بسیاری از معضلات اجتماعی که امروزه جوامع و ملل مختلف با آن درگیر هستند و دولت ها سعی در بر طرف نمودن آن دارند مربوط به زمان و موقعیت جغرافیایی خاصی نیستند و از وقتی بشر به تمدن های مختلف تقسیم شد این مشکلات به شکلی و در زمانی مشخص خود را نشان داده اند و دولت هایی که در برخورد با بلایای پیش آمده اجتماعی به موفقیت دست یافته اند امروز به عنوان قدرت های اول اقتصادی در جهان شناخته می شوند.

بسیاری بر این باورند که اهمیت یافتن مفهوم بدن در مطالعات اجتماعی – فرهنگی در حوزه های آکادمیک به خاطر تولد موجودی به نام جامعه مصرفی و به پیروی از آن تمایل به نشان دادن و بصری شدن کالاها و اهمیت یافتن فردگرایی و مفهوم خود و پدیده هایی از قبیل رشد تکنولوژیک علوم پزشکی و... در جهان است.

حوادثی که با شورش های شهری در تونس در ژانویه ۲۰۱۱ آغاز شد و به دیکتاتوری بن علی پایان داد، گویی با سرعتی که همواره برای دنیای خود شیفته و وهم آلود دیکتاتورها «شگفت آور» اما از نگاه خونسرد تاریخ و جامعه شناسان بیش از اندازه تکراری می آیند، در حال گسترش به کل خاور میانه و شمال آفریقا است و حتی اگر این «موج» نتواند به انتهای منطقی خود یعنی بیرون آمدن یک نقشه جدید سیسای در این ژئوپلیتیک حساس جهانی بدل شود، بی شک تصویری از آینده ای نه چندان دور را از همین امروز برای ما تصویر می کند.

موقعیت مساله‌ای (Problematic) علوم اجتماعی و مباحث جدی و مجادله‌آمیز در خصوص چیستی و چگونگی این علوم موجب شده است تا دست‌اندرکاران این رشته‌ها بیش از اهالی سایر رشته‌ها به موضوع علم خود بیندیشند و درباره آن بحث و گفت‌وگو کنند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱۹۱ مقاله