آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری علوم اجتماعی ارتباطات افکار عمومی ـ تبلیغات انسان‌شناسی و مردم‌شناسی انسان‌شناسی و مردم‌شناسی ـ جنگ توسعه و برنامه‌ریزی اجتماعی توسعه و برنامه‌ریزی ـ توسعه روستائی توسعه و برنامه‌ریزی ـ توسعه‌فرهنگی جامعه جامعه شناسی علم جامعه شناسی ـ اینترنت جامعه شناسی ـ تحقیق و پژوهش جامعه شناسی ـ جهانی‌شدن جامعه شناسی ـ هویت اجتماعی جامعه شناسی هنر جامعه شناسی ورزش جامعه‌شناسی جامعه‌شناسی جنسیت جامعه‌شناسی خانواده جامعه‌شناسی سیاسی ـ اقوام و نژادها جامعه‌شناسی ـ اخلاق جامعه‌شناسی ـ رفتار اجتماعی جامعه‌شناسی فیلم جامعه‌شناسی پزشکی جامعه‌شناسی‌ دین‌ جرمشناسی جوامع رسانه‌ها روابط عمومی روندهای اجتماعی روندهای اجتماعی ـ انتظام و نظارت روندهای اجتماعی ـ تحولات اجتماعی روندهای اجتماعی ـ کشمکش و ستیزه‌جوئی ساخت‌گرایی اجتماعی شخصیتها علوم اجتماعی ـ مفاهیم علوم انسانی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی ـ بوم‌شناسی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی ـ عوامل وراثتی عوامل موثر بر رفتار اجتماعی ـ مهاجرت فرهنگ و جامعه فرهنگ و نهادها فمینیسم مهارت‌های اجتماعی ـ روابط مهارت‌های اجتماعی ـ زندگی مهارت‌های اجتماعی ـ کار و اشتغال نابرابری‌های اجتماعی ـ فمینیسم نسل‌ها نظریه‌ها و مکاتب نظریه‌ها و مکاتب ـ دموکراسی و اینترنت نظریه‌ها و مکاتب ـ سکولاریزاسیون پژوهش‌های کاربردی گروههای اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات روانشناسی تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات جامعه شناسی علم

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۶ مقاله

بشر صاحب فرهنگ است، درست همان طور که صاحب روح است. همه فرهنگ ها به طور پیوسته در حال تغییرند و این تغییرات، امروزه، هم سریع تر و هم عمیق تر از گذشته شده اند. تکنولوژی نوین ارتباطی در دنیای امروز باعث تحولات عظیم و پیچیده ای در روابط و مناسبات انسانی و ایجاد شکل جدیدی از الگوهای ارتباطی شده و به مقوله هویت نیز مفهوم جدیدی بخشیده است.

جلال آل احمد بی آنکه مدارج تحصیلی آ کادمیک در یکی از رشته های دانشگاه علوم اجتماعی را طی کند و صاحب مدرک خاصی در جامعه شناسی ، اقتصاد ، علوم سیاسی و ...باشد ، در قالب آثار ادبی تیوریهای اجتماعی دربارۀ جامعه ایران وضع کرد.همچنین بی آنکه در زمینه مردم شناسی تحصیل کند ، تحقیقات وسیعی دربارۀ فرهنگ ایران انجام داد و تکنگاریهایی نگاشت...

خانم رابینسون دریافته است که با «معیار سود» درست است که رشد سریع اقتصادی حاصل خواهد شد، اما از یک طرف باید از قسط ـ به معنای واقعی کلمه ـ چشم پوشید و دیگر به عدالت اجتماعی و رفع محرومیت نیندیشید و از طرف دیگر، مسئله ی اخلاق را زیر پاگذاشت

نظریات جامعه شناسی غالبا واکنشهای متفاوتی را برمی انگیزانند. گاه این امر ناشی از شکاف عمیقی است که میان نظریات جامعه شناسان و آنچه به گمان اعضاء جامعه در حال وقوع است وجود دارد.

شکی نیست که انسان‌ها امروز به نسبت یک یا دو قرن پیش در موقعیت‌های مادی بهتری زندگی می‌کنند و این «بهبود» را می‌توان به کمک شاخص‌های مادی و کمی کاملاً قابل اندازه‌گیری نشان داد (‌امید زندگی، بهداشت، آموزش، برخورداری از آب سالم و غذای بیشتر...) اما آیا این شاخص‌ها را می‌توان لزوماً به معنی «زندگی بهتر»ی به شمار آورد؟

کشور ایران پس از انقلاب اسلامی، فصلی نوین از حیات و جوشش خود را آغاز نموده است. بدیهی است برای عملی شدن و استمرار آرمان‏های انقلاب و تحقق اهداف آن لزوما نیازمند ظرفیت علمی توانا، آن هم متناسب با اهداف و آرمان‏های خود هستیم.

کشور ایران پس از انقلاب اسلامی، فصلی نوین از حیات و جوشش خود را آغاز نموده است. بدیهی است برای عملی شدن و استمرار آرمان‏های انقلاب و تحقق اهداف آن لزوما نیازمند ظرفیت علمی توانا، آن هم متناسب با اهداف و آرمان‏های خود هستیم

بحث ایدئولوژی از جهات عدیده به علم جامعه‌شناسی یا به علم شناسی مربوط می‌شود. ‌‌ایدئولوژی در معنای ساده و لفظی‌اش، ‌عبارت است از «علم به عقیده» یا «عقیده شناسی». ‌این اصطلاح از بدو پیدایش، ‌با نوعی طعن و ذمّ همراه بوده است.

هر سازمان مجموعه ای از عوامل انسانی ، ساختاری ، فنی ، تکنولوژی ، فرهنگی و سایر عناصر محیطی است که جهت تحقق هدفهای از پیش تعیین شده بصورت مشترک در تلاش و تعامل هستند.

از آنجایی که مفاهیم ارائه شده در این بحث ترجمه مفاهیم اصلی آن از زبان انگلیسی است، توجه به درک صحیح معانی این مفاهیم یا به عبارت بهتر واژه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که ادامه بحث مستلزم داشتن دیدگاهی صحیح در این خصوص می‌باشد.

در این مقاله ابتدا مفهوم نهضت نرم افزاری و تولید علم و سپس ضرورت جنبش نرم افزاری در مسیر تولید علم, آنگاه ضرورت حرکت در مسیر تولید علم و نهضت نرم افزاری و نیز نگاه های مختلف در زمینه تولید علم را بیان می نماییم و در آخر موانع و مقدوراتی که در این مسیر قرار دارند, مورد بحث قرار می گیرند.

دترمینیسم تكنولوژیك به عنوان شاخه ای مجزا، آموزه ای تقلیل گراست كه معتقد است «تكنولوژی یك جامعه» ارزشهای فرهنگی، ساختار اجتماعی و یا تاریخ را تعیین می كند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲۶ مقاله