آفتاب

بهداشت و درمان

بیماریها دارو و درمان بهداشت روان تغذیه و سلامتی توصیه های پزشکی علوم پزشکی بهداشت فردی و عمومی بهداشت دهان و دندان بهداشت سفر بهداشت مادر و کودک بهداشت مدارس بهداشت و زیبائی بهداشت و سلامت‌ جامعه بهداشت کار تناسب‌اندام حقوق بیمار سلامت ورزش و سلامتی

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات بهداشت مدارس

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۲ مقاله

با آغاز سال تحصیلی، بازار خرید لوازم‌التحریر هم داغ می‌شود. ملاک پدر و مادرها برای انتخاب وسایلی که باید توی کیف و کوله مدرسه قرار بگیرد به طور معمول به قیمت و دوام و رنگ و لعاب وسایل مربوط می‌شود. اما لازم است هنگام خرید لوازم‌التحریر به سلامت و ایمنی دانش‌آموزان هم توجه کرد.

در جهانی زندگی می کنیم که به قول اروین یالوم، روانپزشک شهیر فاقد الگو یا مدل است (worlb unpatterneb). ساختار و سازمان و ماهیت آشکار و قوام یافته و یکپارچه ای ندارد. خودمان- به تنهایی- مجبوریم که به این دنیای از هم گسیخته و سازمان نایافته، ساختار ببخشیم، رویدادها و حوادث و اتفاقات احتمالی آینده را در یک الگوی ذهنی جمع کنیم و بدانها انسجام ببخشیم.

خیلی از ماها، مجبوریم به واسطه کار و شغلمان ساعتها و بدون وقفه، بی حرکت بمانیم و در این فاصله فعالیتهای حرکتی ظریفی انجام دهیم، ولی بدن ما برای این کار طراحی نشده است. شواهد نشان می دهند که وضعیتهای غیرطبیعی به مدت طولانی و حرکات تکراری با درد گردن، دست و پا و پشت، در ارتباط هستند.

چای سبز و چای سیاه، هر دو، حاوی پلی فنل و آنتی اکسیدان و ترکیباتی هستند که از چسبیدن پلاک های دندانی به بافت دندان ها جلوگیری می کنند و به این ترتیب، از گسترش پوسیدگی دندان ها و پیشرفت بیماری های لثه جلوگیری می نمایند.

بوی مواد مصرفی با کاهش مصرف و یا عدم مصرف برطرف شده و اثر پایداری ندارد حتی افراد سیگاری هم بعد از اینکه مدتی از ترک سیگارشان گذشته باشد بدون اینکه احتیاج به کار خاصی داشته باشد بوی بد آن بمرور از بین میرود مواد تندی مثل سیر غیر از اینکه در محیط دهان خورده ریزه های آن باقی میماند از طریق سیستم گوارشی هم برای مدتی باعث انتشار بو میشود .

سم ماده‌ای است كه دارای منشع گیاهی، حیوانی و شیمیایی بوده و از یك راه خاص و یا راههای مختلف در مقادیر معینی باعث اختلال و یا توقف فعل و انفعالات حیاتی به‌طور موقت یا دائم میگردد.

در اثر بسیاری از فعالیت‌ها در كارگاه‌ها و صنایع، مثل خرد‌كردن، ساییدن، حفاری، آسیاب‌كردن، برش، تراش‌ و... و در مشاغلی نظیر نجاری، سنگ‌بری‌ها، معادن، ماشین‌ابزار، داروسازی و صنایع شیمیایی، در حین تولید، گرد و غبار ایجاد و سبب آلودگی هوای محیط كار می‌شود.

مراجعه كننده‌ای نوجوان داشتم كه وضعیت دندان‌ها و لثه‌های او بسیار درهم‌برهم و خراب بود. به عبارتی معلوم بود كه مدت‌ها است دندان‌هایش را مسواك نزده است. از او پرسیدم: <ببینم جوان! تو دوستی به اسم مسواك را می‌شناسی؟> و نوجوان شوخ طبع در جواب من گفت: <بله دكتر.

بیشتر دخترخانم‌های امروزی با انجام کارهای منزل، میانه چندان خوبی ندارند و حتی بعضی‌هاشان پا را از این هم فراتر می‌گذارند و انجام ندادن کارهای منزل را به عنوان شرط ازدواجشان مطرح می‌کنند، اما نتایج آخرین مطالعات محققان درباره فواید خانه‌داری خانم‌ها نشان می‌دهد که «انجام کارهای منزل، شانس ابتلا به سرطان پستان را در بانوان کاهش می‌دهد.»

طرز قرارگیری بدن میتواند غضروف میان مهره ها را فشرده و از بین ببرد. در طول زمان، این حالت میتواند به آرتروز فرسایشی منجر شود. به طور خلاصه، "بدن ما برای نشستن در تمام روز ساخته نشده است".

فلوراید جذب شده، وارد عاج و مینای دندان های رویش نیافته شده، با ساختمان عاج و مینای دندان ترکیب می شود و ماده ای از آن به وجود می آید که نسبت به اسید تولید شده توسط باکتری های مولد پوسیدگی مقاوم تر است.

فشار شغلی و تنیدگی روحی دو واژه ای است كه اغلب به جای یكدیگر استفاده می شوند اما یك معنی ندارد. فشار شغلی برای پیشرفت در زندگی لازم است اما وقتی از حد لازم فراتر می رود به تنیدگی روحی منجر می شود. تنیدگی روحی موجب پیشرفت نمی شود

ارگونومی ‌در طراحی، كار و شرایط روزمره زندگی انسان را محور قرار می‌دهد. در حقیقت ارگونومی‌ با توجه به توانایی‌های جسمانی و روانی و محدودیت‌های انسان از پدید آمدن محیط كار یا شرایط زندگی ناامن و ناسالم جلوگیری می‌كند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۲ مقاله