آفتاب

اقتصاد و بازرگانی

صنایع خودروسازی صنایع نفت و گاز صنایع معادن و فلزات کشاورزی و شیلات صنایع نساجی و پوشاک حمل و نقل نیرو و انرژی صادرات و واردات مسکن و شهر سازی بانک و بیمه فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات صنعت توریسم صنایع کار و اشتغال بازاریابی صنایع دستی اقتصاد مالی اقتصاد نظری اقتصاد بین الملل آزادی اقتصادی اقتصاد دیجیتال اقتصاد کشورها ـ زنان تاریخ اقتصاد جهانی شدن جوامع اقتصادی جوامع اقتصادی ـ بازار مشترک اروپا خاورمیانه روابط کشورها سازمان تجارت جهانی سیاست‌های بازرگانی شخصیت‌ها فقر موافقت‌نامه‌های تجاری نفت چین کشورها اقتصاد و سیاست اقتصاد و خانواده توسعه و رشد اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات روابط کشورها

با وجود اینکه مردم کشور ما از شجاعت و توان بدنی نسبتا خوبی برخوردار بوده و در بعضی از رشته‌های ورزشی سرآمد جهان هستیم اما اغلب در مسابقات المپیکی مانند المپیک آسیایی و جهانی و مسابقاتی نظیر دو و میدانی که رده‌بندی نهایی براساس مجموع مدال‌ها تعیین می‌شود، نتیجه‌یی را که لایق آن هستیم به دست نمی‌آوریم.

ترکمنستان یا جمهوری ترکمنستان Trkmienistan Riespublikasy کشوری در آسیای میانه و پایتخت آن عشق‌آباد است. نام کشور ترکمنستان از دو بخش ترکمن و ستان تشکیل شده است، که به معنای سرزمین ترکمن‌ها است. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران و از شمال با ازبکستان و قزاقستان همسایه است.

حجم تجارت ایران و ترکمنستان در سال۲۰۰۸ میلادی به بیش از ۲میلیارد دلار رسید که حدود یک میلیارد آن واردات گاز طبیعی، فراورده‌های نفتی و انرژی برق بوده و بقیه صادرات کشورمان که عمده آن شوینده‌ها و موادغذایی را تشکیل میدهد . اما در سال ۲۰۰۷میلادی بیش از۱ میلیارد و ‪۹۰۰ میلیون دلار بود این در حالی است که این رقم در سال ۱۳۸۶ به۱ میلیارد و۸۰۰ میلیون دلاررسیدو در سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود.

نمایشگاه ها ، آینده اقتصادی هر کشور هستند و در آغاز قرن ۲۱ ، صنعت نمایشگاهی به جامعه ای جهانی تبدیل شده است که رشد و چشم انداز آینده آن تحت تاثیر نیروهای جدید و قدرتمند و به عنوان ابزاری برنده برای ترویج توسعه و رشد فنی و تبادل تجاری است که چشم اندازی روشن پیش رو دارد و برای بسیاری ازکشورهای جهان به منزله صنعتی بزرگ وبین المللی ، نقطه رشد اقتصاد جدید است .

بررسی وضعیت اقتصادی رژیم اسرائیل نشان می دهد که این اقتصاد در بسیاری از حوزه ها که رشد بسیار خوبی هم در آن حوزه ها داشته است وابستگی شدیدی به آمریکا و سیاست خارجی این کشور دارد.

روسیه طی سده های اخیر از جمله کشورهای تاثیرگذار در روابط با ایران بوده است که جنگ های طولانی بین دو کشور و نتایج و تبعات ناشی از آن مانند جدایی بخش مهمی از سرزمین های مادری ایران و همچنین دخالت روسیه در شئون داخلی کشور به بهانه های گوناگون از جمله آثار و روابط بین دو کشور است.

تجارت کشور ما با عراق از رقم ۲۰۰ میلیون دلار به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در سال گذشته افزایش یافته است. امسال نیز پیش‌بینی می‌کنیم که این مقدار (از طریق صادرات به غیر از نفت)، به ۴ میلیارد دلار برسد.

قرن هاست که آفریقا و چین شریک تجاری یکدیگر هستند اما در سالیان اخیر روابط اقتصادی دو طرف گسترشی چشمگیر پیدا کرده است. در اوایل دهه ۱۹۹۰ کمک های رسمی و روابط اقتصادی دولتی، بر مناسبات دو طرف حاکم بود اما اکنون بخش خصوصی و غیردولتی حرف نخست را در این عرصه می زند.

حجم‌ مقالات، مطالعات‌ و تحقیقات‌ انجام‌ شده‌ در ایران‌ در خصوص‌ رابطه‌ با امریکا، در مقایسه‌ با مطالعات‌ انجام‌ شده‌ در امریکا، به‌صورت‌ مهم‌ترین‌ چالش‌ سیاست‌ خارجی‌ آن‌ کشور طی‌ سال‌های‌ گذشته، بسیار اندک‌ و حتی‌ قابل‌ چشم‌پوشی‌ است.

مساله اساسی که قدرت الله احمدیان در این رساله درصدد تبیین آن است مشارکت ضعیف ایران در اقتصاد جهانی است، زیرا از دیدگاه نویسنده، جمهوری اسلامی ایران با وجود داشتن مزیت های بسیاری در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و طبیعی در مقایسه با بسیاری از کشورهای در حال توسعه از پایین ترین نرخ رشد اقتصادی، تورم دورقمی و گاه تا ۵۰ درصد، نرخ بیکاری بالا، پایین بودن و رو به نزول بودن درآمد سرانه و... طی دو دهه اخیر برخوردار بوده است....

روابط ایران و چین در سال‌های پایانی دهه ۱۹۸۰ و سال‌های آغازین دهه ۱۹۹۰ به خرید پاره‌ای اقلام نظامی و یا تجهیزاتی با کارکرد دو وجهی (صنعتی- نظامی) محدود می‌شد و ارقام آن به ندرت به ۳۰۰ میلیون دلار در سال می‌رسید ....

روسیه تاکنون توانسته است اندیشه تشکیل یک کارتل گازی به رهبری خود را در منطقه جا بیندازد. «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه، از سال ۲۰۰۲ تاکنون، به آرامی و پیگیرانه این هدف را دنبال کرده است.

مقامات انگلیسی در اعتراض با دستگیری ۱۵ ملوان نظامی انگلیسی که به آبهای ایران تجاوز کرده بودند اعلام کرد که روابط اقتصادی خود را با ایران تا زمان آزادی این نظامیان متوقف می کند.