آفتاب

مقالات اقتصاد بین الملل

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۵۰ مقاله
ژاپن

برای رهبران و مردم ژاپن، الحاق بی‌رحمانه کریمه به دست ولادیمیر پوتین، بازگشتی قابل انتظار به الگوی طبیعی و تاریخی روسیه بود. درواقع، بیشتر ژاپنی‌ها این اقدام را ناشی از ژن‌های توسعه‌طلبی که در DNA سیاسی روسیه جاخوش کرده است، می‌دانند و نه صرفا اقدامی از طرف شخص رئیس‌جمهور پوتین یا محصول بحران‌های به وجود آمده در اوکراین.

اجلاس‌جهانی‌داووس‌

بازخورد اظهارات رییس‌جمهور کشورمان در اجلاس داووس، مبنی بر باز بودن درهای ایران به روی جامعه جهانی و تلاش برای رفع محدودیت‌ها و چالش‌های سال‌های اخیر، با چراغ سبز سرمایه‌گذاران خارجی روبه‌رو بود.

سرمایه‌داری

ممکن است بسیاری از شما سرمایه‌داری را یک نظام غربی و مخصوص تعداد محدودی از کشورهای توسعه‌یافته بدانید که از طریق آن دیگر ملل و کشورهای فقیر را استثمار می‌کنند و در نتیجه در دیگر کشورهای توسعه‌نیافته یا درحال توسعه کاربردی ندارد یا اگر هم داشته باشد مخصوص قشر یا طبقه‌ای خاص که در راس قرار دارند است.

اقتصاد جهانی

پیش‌بینی روندها به ویژه در کوتاه‌مدت کار آسانی نیست.اغلب افرادی که می‌توانند در دنیای اقتصاد و امور مالی به درستی پیش‌بینی کنند، میلیونر هستند یا باید میلیونر شوند، اما اگر شما گوی شیشه‌ای ندارید، دست‌کم می‌توانید برخی روندهای کوتاه‌مدت را با استفاده از روندهای بلندمدت بررسی کنید.

اقتصادچین

«قبل از جنگ جهانی دوم، کیفیت محصولات ژاپنی بد و برچسب ساخت ژاپن مترادف با کار ارزان و بی‌کیفیت و تداعی‌کننده جنس قلابی بود.» اگر چه این جمله خبری برای بسیاری از بزرگان و موسفیدکرده‌ها کاملا آشنا است، اما جوان‌ترها را بهت‌زده می‌کند. اینکه ژاپن چگونه توانست خود را از کپی‌کاری به جمع نوآوران و خالقان محصولات پیشرفته برساند، موضوع این نوشته نیست.

خزانه‌داری آمریکا

خزانه‌داری آمریکا در آخرین گزارشش نوشته است: «کشورهایی که در منطقه اروپا مازادی زیاد و دائمی دارند، باید بالا بردن تقاضا در داخل کشور را در دستور کار قرار دهند و از میزان مازاد بکاهند.

تولید ملی در چین

«الگوی رشد و تولید ملی در چین: درس‌هایی برای ایران» نوشته‌ فریدون وردی‌نژاد، سفیر سابق ایران در چین، عنوان گزارشی راهبردی است که معاونت پژوهش‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک در سال ۱۳۹۱ آن را منتشر کرد.

رشد اقتصادی چین

کندی رشد اقتصادی چین، که از حدود ۱۰ درصد سالانه در سال ۲۰۰۷ به کمتر از ۸ درصد کنونی رسیده است، گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای را درمورد پتانسیل رشد اقتصادی این کشور به وجود آورده است. گرچه پیش‌بینی خط سیر رشد آینده چین غیرممکن است، اما فهم روندهای اساسی اقتصادی بهترین راه برای رسیدن به برآوردی معنی‌دار است.

اقتصاد چین

در پایان ماه سپتامبر، بک منطقه آزاد تجاری جدید در شانگهای راه‌اندازی شد. هدف از راه‌اندازی آن این بود که نه فقط آغازی باشد برای آزادسازی سرمایه‌گذاری، تجارت و امور مالی، بلکه چین را در زنجیره جهانی ارزش بیش از پیش با سایر کشورها هماهنگ سازد.

بریتانیا

با تشکیل سومین مجمع مشترک هجدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست در پکن، چین بر سر یک چندراهی قرار گرفته است. رشدی که این کشور اخیرا به ثبت رسانده به قدری شگفت‌انگیز است که هیچ کشوری در تاریخ به پای آن نرسیده است. اما از طرف دیگر، عدم توازن اقتصادی چین هم شگفت‌انگیز است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۵۰ مقاله