آفتاب

اقتصاد و بازرگانی

صنایع خودروسازی صنایع نفت و گاز صنایع معادن و فلزات کشاورزی و شیلات صنایع نساجی و پوشاک حمل و نقل نیرو و انرژی صادرات و واردات مسکن و شهر سازی بانک و بیمه فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات صنعت توریسم صنایع کار و اشتغال بازاریابی صنایع دستی اقتصاد مالی اقتصاد نظری اقتصاد بین الملل آزادی اقتصادی اقتصاد دیجیتال اقتصاد کشورها ـ زنان تاریخ اقتصاد جهانی شدن جوامع اقتصادی جوامع اقتصادی ـ بازار مشترک اروپا خاورمیانه روابط کشورها سازمان تجارت جهانی سیاست‌های بازرگانی شخصیت‌ها فقر موافقت‌نامه‌های تجاری نفت چین کشورها اقتصاد و سیاست اقتصاد و خانواده توسعه و رشد اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات اقتصاد بین الملل

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۵۷ مقاله

ساختار اقتصادی جهان در سال های آینده تا حد زیادی تحت تاثیر ساختار جمعیتی جهان است. جهان آینده جایی است که در آن نیروهای جوان غیر متخصص با بحران بیکاری روبرو هستند و در فقر به سر می برند و نیروهای مسن تحصیلکرده از مزایای اقتصادی و در آمد خوبی برخورداند و با توجه به موقعیت مطلوبی که دارند به هیچ قیمت حاضر نیستند تا جا را برای جوان های تحصیلکرده خالی کنند.

عده زیادی تجارت و دادوستد درچین را به‌عنوان پدیده‌ای اسرارآمیز تلقی می‌کنند. اما نگران نباشید، مصرف‌کنندگان و مشتریان کاملا مثل سایر مناطق رفتار می‌کنند و رقابت کاملا شبیه رقابت در دیگر نقاط جهان است. تنها کاری که باید بکنید این است که به تبلیغات و هیاهو توجهی نکنید و بر این حقیقت اساسی تمرکز کنید که در چین امروزی، شش روند بزرگ وجود دارد.

شاخص جهانی رقابت‌پذیری استعداد موسسه INSEAD نشان می‌دهد که کشورهای پر درآمد سبب شکوفایی دانش و مهارت‌های حرفه‌ای می‌شوند. این در حالی است که کشورهای کم‌درآمد در هر دو زمینه دچار مشکل هستند.

برای رهبران و مردم ژاپن، الحاق بی‌رحمانه کریمه به دست ولادیمیر پوتین، بازگشتی قابل انتظار به الگوی طبیعی و تاریخی روسیه بود. درواقع، بیشتر ژاپنی‌ها این اقدام را ناشی از ژن‌های توسعه‌طلبی که در DNA سیاسی روسیه جاخوش کرده است، می‌دانند و نه صرفا اقدامی از طرف شخص رئیس‌جمهور پوتین یا محصول بحران‌های به وجود آمده در اوکراین.

بازخورد اظهارات رییس‌جمهور کشورمان در اجلاس داووس، مبنی بر باز بودن درهای ایران به روی جامعه جهانی و تلاش برای رفع محدودیت‌ها و چالش‌های سال‌های اخیر، با چراغ سبز سرمایه‌گذاران خارجی روبه‌رو بود.

ممکن است بسیاری از شما سرمایه‌داری را یک نظام غربی و مخصوص تعداد محدودی از کشورهای توسعه‌یافته بدانید که از طریق آن دیگر ملل و کشورهای فقیر را استثمار می‌کنند و در نتیجه در دیگر کشورهای توسعه‌نیافته یا درحال توسعه کاربردی ندارد یا اگر هم داشته باشد مخصوص قشر یا طبقه‌ای خاص که در راس قرار دارند است.

پیش‌بینی روندها به ویژه در کوتاه‌مدت کار آسانی نیست.اغلب افرادی که می‌توانند در دنیای اقتصاد و امور مالی به درستی پیش‌بینی کنند، میلیونر هستند یا باید میلیونر شوند، اما اگر شما گوی شیشه‌ای ندارید، دست‌کم می‌توانید برخی روندهای کوتاه‌مدت را با استفاده از روندهای بلندمدت بررسی کنید.

«قبل از جنگ جهانی دوم، کیفیت محصولات ژاپنی بد و برچسب ساخت ژاپن مترادف با کار ارزان و بی‌کیفیت و تداعی‌کننده جنس قلابی بود.» اگر چه این جمله خبری برای بسیاری از بزرگان و موسفیدکرده‌ها کاملا آشنا است، اما جوان‌ترها را بهت‌زده می‌کند. اینکه ژاپن چگونه توانست خود را از کپی‌کاری به جمع نوآوران و خالقان محصولات پیشرفته برساند، موضوع این نوشته نیست.

خزانه‌داری آمریکا در آخرین گزارشش نوشته است: «کشورهایی که در منطقه اروپا مازادی زیاد و دائمی دارند، باید بالا بردن تقاضا در داخل کشور را در دستور کار قرار دهند و از میزان مازاد بکاهند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۵۷ مقاله