آفتاب

مقالات جهان

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۶۵ مقاله
چکسلواکی

۷۵ سال پیش در روز ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۳۸ میلادی دالادیه نخست وزیر فرانسه ، چمبرلن ، نخست وزیربریتانیا و موسولینی نخست وزیر فاشیست ایتالیا در شهر مونیخ آلمان توافق های مونیخ را با آدولف هیتلر ، صدراعظم آلمان نازی امضا کرده و کشور کوچک چکسلواکی را دو دستی و بدون چون وچرا به دیکتاتور نازی هدیه دادند.

جان اف, کندی

حدود ۵۰ سال پس از ترور جان اف. کندی کتاب جدیدی با نام «جاسوس بی‌نظیر» (Spy Like No Other) منتشر شده که رابرت هولمز، نویسنده‌اش معتقد است لی‌‌هاروی اسوالد، قاتل کندی توسط مخالفان تندروی هوادار استالین هدایت می‌شده است.

استراتژی

سال هاست که غرب به سرکردگی آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به حمله نظامی تهدید می کند. حتی گاهی زمان دقیق نیز برای این حمله در نظر گرفته شده و اعلام می شود اما این تهدیدها تاکنون از حد حرف و تبلیغ و رجزخوانی فراتر نرفته است.

کره

سرزمینی که زمانی به «چوزن» به معنی صبح آرام نامیده می‌شد بعد از پایان جنگ جهانی دوم در ۱۹۵۰ شاهد اولین جنگ منطقه‌ای بود که قدرت‌های بزرگ در آتش‌افروزی آن دخالت داشتند که در تاریخ قرن بیستم به اولین بحران جنگ سرد در شرق آسیا معروف شد.

یهود

تنها سران بهائیت و هیأتهای مختلف محافل ملی و محلی بهائی نبودند که متفقاً دولت اسرائیل و صهیونیسم جهانی را تأیید می‌کردند و با آن همکاری می‌نمودند، بلکه در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه ایران اکثر بهائیان متمایل به «جهودان» و دولت اسرائیل بوده‌اند و در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های این کشور پیش می‌رفتند.

قفقاز

منطقه قفقاز در دوره پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همواره دستخوش ناآرامی ها و تنازعات مختلف در اشکال گوناگون بوده است.چه قفقاز جنوبی و چه قفقاز شمالی هر دو کانون تنش ها و منازعات مختلف بوده اند.

دیواربرلین

آلمانی ها در بیستمین سالگرد فروپاشی دیوار برلین رهبران جنگ سرد را گرد هم آوردند برای ستودن زمان اتحاد دو آلمان به عنوان «لحظه خوشبختی در تاریخ»؛ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، هلموت کهل سلف خود را در کنار بوش پدر و گورباچف نشاند به عنوان سه چهره برجسته کلیدی واقعه تاریخی نهم نوامبر ۱۹۸۹.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۶۵ مقاله