آفتاب

علمی و آموزشی

نجوم محیط زیست علم و دانش آموزش و پرورش دانستنیها علوم پایه هوا و فضا فنی و مهندسی تکنولوژی بیوتکنولوژی تراشه های زیستی روبات فناوری دیجیتال فن‌آوری نانو ـ انرژی فن‌آوری ‌نانو فن‌آوری ‌نانو ـ پزشکی نانو نانو ساخت و مدل سازی نانو برق و رابانه نانو بیو نانو بیوتكنولوژی نانو ساختارها نانو سیاست گذاری نانو صنایع شیمیایی نانو محیط زیست نانو کسب و کار نانوتکنولوژی کشاورزی و شیلات زیست‌شناسی زمین‌شناسی صنایع

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات فن‌آوری ‌نانو

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۷ مقاله

اگرچه انسان‌های اولیه برای ساخت ابزارهای مورد نیازشان از مواد مختلف ازجمله چوب و سنگ در ابعاد و اندازه‌های بزرگ استفاده می‌کردند، اما پس از مدتی به نتیجه رسیدند این روش نیازمند صرف انرژی و هزینه زیادی است و در عین حال ضایعات زیادی ایجاد می‌کند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند قرن بیست و یکم به عنوان عصر شکوفایی فناوری نانو ثبت خواهد شد. پس از گذشت ۵۰ سال از زمانی که پدیده نانوفناوری مسیرهای جدیدی را پیش روی محققان در حوزه‌های مختلف قرار داد امروز بشر توانسته است به توانمندی‌هایی برای ایجاد تغییر در محیط پیرامونش دست یابد.

این روزها نانوذرات در همه‌جا هستند. از لباس و لوازم آرایشی گرفته تا نوشابه‌ها و تنقلات، اما محققان دانشگاه کرنل و بینگهامتون معتقدند نانوذرات با همه مزایا و نقش مهمی که دارد، دارای یک بعد منفی نیز هست؛ این ذرات بسیار ریز حتی با دوز پایین می‌تواند اثر مهمی بر حفظ سلامت ما داشته باشد.

فناوری نانو طی دو دهه اخیر به سوی ایجاد تحولی شگرف و فوق العاده در جامعه بشری پیش می رود چرا که فناوری نانو به عنوان یک رشته شناخته شده نیست بلکه رویکرد جدید در تمامی رشته ها است. نانو می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در صنایع مختلف بویژه در صنعت غذا باشد.

برگزاری همایش هایی با موضوع فناوری نانو، راه اندازی کنسرسیوم هایی برای مواد غذایی بهتر و سالم تر، همچنین بالا بردن آگاهی مردم از طریق رسانه ها، مؤید تأثیرگذاری فناوری نانو بر صنایع غذایی است.

فناوری‌های نانو در زمینه‌های گوناگونی همچون توسعه داروها، آلودگی‌زدایی آب‌ها، فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی تولید مواد مستحکم‌تر و سبک‌تر دارای مزایای بالقوه می‌باشند.

تاریخ فن آوری اطلاعات، با وجود قدمت نه چندان طولانی خود، شاهد پیشرفت های خیره کننده ای بوده، که روش های ذخیره، پردازش و تبادل اطلاعات را بارها و بارها دگرگون کرده اند.تاریخ فن آوری اطلاعات، با وجود قدمت نه چندان طولانی خود، شاهد پیشرفت های خیره کننده ای بوده، که روش های ذخیره، پردازش و تبادل اطلاعات را بارها و بارها دگرگون کرده اند.

فناوری نانو ‌یا آن‎طور که بعضی وقتها از آن نامبرده می‎‌شود، تولید مولکولی شاخه‌ای از مهندسی است که به طراحی و تولید انبوه مدارهای الکترونیک کوچک و ابزارهای مکانیکی، در مقیاسهای مولکولی، می‌پردازد.

بازار عظیم محصولات فناوری نانو و رشد سریع آنها، دولت‌های مختلف را بر آن داشته تا برای عقب نماندن از مسابقه این فناوری، سرمایه‌گذاری‌های کلانی در تحقیق و توسعه این حوزه انجام دهند.

اغلب آزمایشگاه هایی که در مراکز دانشگاهی مستقر هستند، بین اعضای هیئت علمی دانشکده‌ها تقسیم شده‌اند و هر کس به روش خود، آزمایشگاه تحت نظر خود را مدیریت می‌کند. برخی از آزمایشگاه های بسیار مهم که تجهیزات گران قیمتی در آنها قرار دارند، تکنسین و اپراتور ثابت ندارند و به‌وسیله‌ی دانشجویان تحت نظر فرد هیئت علمی سرپرست آزمایشگاه اداره می‌شوند، لذا آزمایشگاه ساعت کار ثابتی ندارد و فرد خاصی در مورد نتایج ارائه شده به‌وسیله‌ی آن آزمایشگاه پاسخگو نیست.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۸۷ مقاله