آفتاب

مقالات تغذیه و سلامتی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۶,۵۱۶ مقاله
شیرخشت

شیرخشت مانی است که به صورت قطعات جامد تقریباً کروی و یا اشکال دیگر به رنگ‌های سفید شیری و یا مایل به زرد با طعم بسیار شیرین و خنک‌کننده به دو نام شیرخشت شهری و هراتی در عطاری‌های ایران عرضه می‌شود.

گیاه گلرنگ

زعفران شاید گران‌ترین ادویه جهان باشد و به همین دلیل برای رنگین‌ کردن بسیاری از مواد غذایی مثل برنج، سوپ، سس، نان و ترشی بخصوص در صنعت که صرفه‌ اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، از رنگ‌های مصنوعی به‌ جای زعفران استفاده می‌کنند.

منیزیم

منیزیم یکی از عناصر اصلی برای سالم ماندن است که در بیش از ۳۰۰ واکنش زیست‌شیمیایی بدن دخالت دارد. از جمله فواید سلامت‌بخش متعدد منیزیم می‌توان به انتقال پیام‌های عصبی، تنظیم دمای بدن، سم‌زدایی، تولید انرژی و ساخت استخوان و دندان‌های سالم اشاره کرد.

عسل

اگر بخواهید درباره زنبورها صحبت کنید، چه خواهید گفت. اگر از شما بخواهند درباره زنبورها بنویسید، چه خواهید نوشت. گفتن و نوشتن از زنبورها، مساله‌ای است که شاید هیچ وقت در اولویت گفته‌های هیچ کدام از ما نیست.

سندرم غذاهای چینی

جکی یکی از افراد‌ی است که برای اد‌امه تحصیل به اوهایو سفر کرد‌ه بود‌د‌ر خوابگاه د‌انشگاه با پیشنهاد‌ غذای چینی از سوی هم‌اتاقی چینی‌اش روبه‌رو شد‌.او د‌چار سرد‌رد‌ عجیبی شد‌. وقتی به پزشک مراجعه کرد‌ متوجه شد‌ د‌چار سند‌رم غذاهای چینی شد‌ه است.

قهوه

جهان عرب مخترعان و اختراعات بسیاری را به دنیا عرضه کرده که قهوه یکی از آنها است. بهترین دانه قهوه هنوز به نام "عربیکا" شناخته می‌شود. ولی قهوه، از زمان عرفای مسلمان تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای امروز، راه درازی را طی کرده است.

ویتامین D

به ویتامین D ویتامین «آفتاب» هم می‌گویند؛ زیرا نحوه تامین آن، قرارگیری بدن در معرض نور مستقیم خورشید است. به‌رغم نقش کلیدی این ویتامین در سلامت انسان و سهل‌الوصول بودن آن، بسیاری از افراد در سراسر دنیا به کمبود ویتامین D مبتلا هستند.

تقلب در خوراکیها

فهرست تقلب های رایج در مواد غذایی را بخوانید تا حواستان باشد هر خوراکی رنگ و لعاب داری را سر سفره تان راه ندهید. منظورمان از این مطلب این است که هشدار بدهیم چه کارهایی می شود برای تولید یک محصول غیراستاندارد انجام داد.

ویتامین‌های مورد نیاز پوست

احتمالش وجود دارد که پوستتان به اندازه‌ی کافی مواد مغذی دریافت نکند. ریچارد پارکر شیمیدان، نکاتی مختصر و مفید درباره‌ی ویتامین‌های مورد نیاز پوست شما و چگونگی افزایش آنها بیان می‌کند.

تغذیه سالم

این روزها که آسمان شهرهای بزرگ پر شده از آلاینده‌های مختلف و اطراف‌مان هم پر شده از افرادی که سیگار از دست‌شان نمی‌افتد، تنها کاری که ‌می‌توان کرد رعایت بهداشت زندگی است و تغذیه سالم تا ریه‌های‌مان از گزند این‌همه آسیب در امان باشد.

شیرخواران

شروع تغذیه کمکی از دغدغه‌های مهم مادران است. بسیاری از مادران به شروع زودرس تغذیه کمکی علاقه دارند و تصور می‌کنند که با این کار، کودکشان بهتر و کامل‌تر رشد می‌کند، در حالی که شروع زودرس تغذیه کمکی در شیرخوار سالم درست نیست و کمکی به رشد بیشتر کودک نیز نمی‌کند.

مرغ

به نظر مرغ چاق و درشتی بود. بسته‌بندی‌اش این‌طور نشان می‌داد. گوشتی صورتی و پوستی زرد و نازک و کم‌چرب داشت، اما دقیق‌تر که شدم، انگار قسمت‌هایی از سطح ران و بال مرغ، رنگ کبودی داشت و خونمردگی‌هایی زیر پوست مرغ به چشم می‌خورد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۶,۵۱۶ مقاله