آفتاب

مقالات بهداشت روان

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳,۴۴۵ مقاله
اختلالات یادگیری

با بازگشایی مدارس و شروع سواد‌آموزی دانش‌آموزان یکی از مسائلی که در آنها محرز می‌شود مشکلات یادگیری است. والدین انتظار دارند فرزندشان در مدرسه بهترین باشند و براحتی تمام مطالب را بیاموزد.

بسته های هوش

«اگر می‌خواهید پدر و مادر آینده‌نگری باشید! اگر می‌خواهید یک کودک نابغه داشته باشید...! تا دیر نشده نخستین قدم‌های خوشبختی فرزندتان را با خرید بسته افزایش هوش بردارید!»؛ این تبلیغات چقدر واقعیت دارد؟

افزایش قابلیت مغز

چه راه‌کارهای عملی و قابل دسترس برای افزایش قابلیت مغز برای یادگیری بیش‌تر در مدت زمان کم‌تر و تمرکز بیش‌تر بر امور وجود دارد. این گزارش هشت راهکار ساده را توضیح می‌دهد.

گفتاردرمانی

همزمان با رشد زبان، صداهای تولیدشده در گفتار هم دقیق‌تر و مفهومی‌تر می‌شوند. «م»، «ب» و «د» جزو صداهایی هستند که زودتر ظاهر می‌شوند و صداهایی مثل «ک» و «گ» و «س» و «ز» دیرتر ظاهر می‌شوند و آخرین صدا، «ر» هست. رشد این صداها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برخی کودکان صداها را به وضوح بیان نمی‌کنند و گفتار نامفهومی دارند.

کنترل خشم

«من که چیزی نگفتم، چرا اینقدر داد می‌زنی، اصلا من و احترام مادر بودنم را بگذار کنار، به خودت رحم کن، هیچ‌کس جرات ندارد با تو همکلام شود که مبادا عصبانی شوی. این رفتار برایت دردسرساز می‌شود، فکر کردی همه پدر و مادر می‌شوند که صبوری کنند، معلم و استاد و رئیس که مثل ما این همه داد و هوارت را تحمل نمی‌کند، حالا می‌بینی...»

کابوس

کابوس یکی از مشکلات در حوزه روان است که در گروه اختلالات خواب مورد مطالعه قرار می‌گیرد و رویایی وحشتناک و ناخوشایند است که دستگاه عصبی شخص را تحریک می‌کند و در نتیجه شخص به طور ناخودآگاه به آن پاسخ عصبی می‌دهد.

چیزهای آزاردهنده‌

زندگی روزانه می‌تواند پر از چیزهای آزاردهنده‌ای باشد که آدم را به ستوه می‌آورد. از صدای بلند زنگ یک تلفن، گفت‌وگوهای پرسروصدای آدم‌ها، صدای هورت کشیدن سوپ یک نفر، تا انتظار ... انتظار و انتظار برای رسیدن قطار یا پرواز هواپیمایی که تاخیر دارد.

عصبانیت

آمارها نشان می‌دهد که حال بسیاری از ما بهتر از لوئیز سوارز اروگوئه‌ای نیست و عصبانیت‌های‌مان تنها به ماندن جای چند دندان روی بدن فرد مقابل‌مان ختم نمی‌شود. تنها در ۱۰ ماه از سال ۹۲، ۸۹ هزار و ۵۰۰ ایرانی به‌خاطر نزاع به مراکز پزشکی قانونی رفتند.

مشکلات روحی

اگر خوب به اطرافمان نگاه کنیم، می‌توانیم آدم‌های زیادی را ببینیم که در زندگی دچار نوعی ناراحتی یا نارضایتی هستند. شما می‌توانید انواعی از مسائل و مشکلات روحی ـ روانی مانند: افسردگی، استرس، اضطراب، خشم و عصبانیت، برقرار نکردن ارتباطات صحیح​ و بی‌هدفی​را ببینید.

pou

شاید اسم بازی «پو » ( pou) را نشنیده ‌باشید اما بدون شک در اطرافتان آدم‌های بسیاری را دیده‌اید که در تبلت یا صفحه‌های کوچک تلفن‌ همراهشان در حال بازی با یک موجود کوچک مثلثی‌اند و گاه‌گاهی هم قربان صدقه آن می‌روند.

تیک عصبی

تیک‌، یکی از شایع‌ترین مشکلات روانی است که به گفته کارشناسان دلایل شیوع آن چندان مشخص نیست، ولی تخمین زده می‌‌شود بین ۵ تا ۲۵ درصد کودکان در سنین مدرسه نیز نوعی از اختلال تیک را تجربه می ‌کنند.تیک‌‌ها حرکات غیرطبیعی ناگهانی، مکرر، سریع و هماهنگی هستند که معمولاً به راحتی قابل تقلید هستند.

اندوه عمیق

افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماریهای قرن بیست و یکم و بعد از چاقی عامل دوم بیماری‌زای شناخته شده در جهان است. این بیماری میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳,۴۴۵ مقاله