آفتاب

علمی و آموزشی

نجوم محیط زیست علم و دانش آموزش و پرورش دانستنیها علوم پایه هوا و فضا تعمیر و نگهداری هواپیما تکنولوژی هوافضا سایر سفینه‌های فضایی شخصیت‌ها فضا نوردان ماهواره معرفی هواپیما موجودات فضایی موشک هوا و فضا ـ تحقیق و پژوهش هواشناسی پرواز فضایی فنی و مهندسی تکنولوژی کشاورزی و شیلات زیست‌شناسی زمین‌شناسی صنایع

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات فضا نوردان

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۱ مقاله

ساعت ۷ و ۲۵ دقیقه روز بیست و نهم آذر ۱۳۵۱ با فرود آپولو ـ ۱۷ در ۳۰۰ کیلومتری شرق پاگوپاگو در اقیانوس اطلس، پرونده طرحی بسته شد که در زمان خودش ۲۴ میلیارد دلار برای مردم آمریکا خرج برداشت. طرح آپولو مستقل بر پرواز ۲۰ سفینه آپولو بود و قرار بود آپولو ـ ۲۰ برگ آخر این ماموریت بزرگ باشد.

«شما حاضرید چقدر برای تحقق رویاهای خودتون بپردازید؟ آیا رویای شما ارزش حقوق یک ماه شما رو داره یا شاید حقوق یک سال؟ شاید بهای اون به اندازه پس‌اندازی باشه که برای دانشگاه فرزندتان کنار گذاشتید. آیا به اندازه تمام حقوق بازنشستگی شما می‌ارزه؟

نیل آرمسترانگ نخستین انسانی که بر ماه گام نهاد چهار شهریور ۱۳۹۱ در ۸۲ سالگی دار فانی را ترک گفت. او ۱۵ مرداد ۱۳۰۹ در مزرعه‌ای متعلق به پدربزرگش در وایاکونتا از ایالت اوهایوی آمریکا متولد شد.

فضانوردانی که در آینده راهی سفرهای فضایی طولانی به سایر سیاره‌های منظومه شمسی و یا قمرهای آنها خواهند شد، این شانس را خواهند داشت که سبکبار سفر کنند، چراکه دانشمندان و متخصصان زیادی سرگرم برنامه‌ریزی برای ساخت نخستین ایستگاه سوخت‌گیری فضایی در میانه راه طولانی آنها به مقصد فضایی‌شان هستند.

اگر تا به الان فکر می‌کردید که فضانوردان فقط غذاهای خشک و یخ‌زده مصرف می‌کنند، سخت در اشتباه بوده‌اید. این نوع غذاها دیگر در فضا سرو نمی‌شوند. غذاهای فضایی در طول تاریخ پنجاه ساله فضانوردی بشر، به سرعت پیشرفت کرده‌اند و روز به روز به غذاهای معمولی که شما سر میز شام صرف می‌کنید شبیه‌تر و شبیه‌تر شده‌اند.

از آرزوهای اولیه‌ی بشر این بود که بتواند مانند پرندگان پروزا کند به دنبال این هدف ابتدا از بالون‌هایی که پوشش آن از پارچه‌ای غیرقابل نفوذ بود استفاده کرد و درون آن‌ها را از گازهای سبک‌تر از هوا پر نمود و به آسمان صعود کرد.

افسردگی و کشمکش های درونی تاثیر چندان مهمی در ماموریت ها ندارد، اما وقتی یک ماموریت خیلی طولانی می شود، ممکن است تاثیر گذار باشد و معمولا این مشکلات بصورت عمومی مطرح نمی شود مگر اینکه فضانورد دیگری از آن مطلع شود.

روز، نهم ماه مارس سال ٢۰۰٩، هفتاد و پنجمین سالروز تولد یوری گاگارین، قهرمان ملی اتحاد شوروی، کمونیست و اولین سفیر بشر در کیهان بود. بمناسبت این روز، مراسم باشکوهی در استان سمولنسک و دیگر مناطق روسیه برگزار گردید.

انسان برای سفر به ماه و یا گردش در مدار زمین باید مدتی در فضا زندگی کند. شرایط در آنجا با شرایط روی زمین بسیار زیاد متفاوت است. در فضا هوا وجود ندارد. دمای محیط بینهایت سرد و یا بینهایت گرم است. پرتوهای مضر خورشیدی در همه جا وجود دارند.

اسکلت یکی از سیستم‌های مهم انسان است که سبب حفظ وضعیت ایستاده و استوار بدن در برابر نیروی جاذبه می‌شود. به‌طور طبیعی اسکلت انسان در محیط جاذبه ۱ جی زمین رشد و نمو می‌کند و ساختار استخوانی آن به ‌شکلی طراحی شده است که در مقابل نیروهای وارد بر خود مقاومت کند. لایه خارجی استخوان را پریوست (در مقابل لایه داخلی یا آندوست) گویند.

ایجاد ارتباط بین فضانوردان درفضا و مرکز کنترل در زمین، که پرواز فضاپیما را نظارت و رسیدگی می کند، به چندین روش انجام می شود. فضانوردان می توانند با ماموران مرکز کنترل از طریق رادیو گفتگو کنند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۱ مقاله