آفتاب

اجتماعی

گردشگری خانه و خانواده زنان اشتغال اوقات فراغت جنبش زنان جهانی شدن حجاب حقوق زنان خانه‌ داری‌ خشونت علیه زنان خشونت علیه مردان زنان و سیاست زنان‌ ‌ سرپرست‌ شخصیتها فمینیسم مادران‌ میانجی‌ مشاركت زنان مهریه‏ جوانان مشکلات و رفاه اجتماعی شهر و شهرنشینی محیط زیست حقوقی امدادرسانی برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی ارتباطات اجتماعی سازمان‌ها و ارگان‌ها

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات خشونت علیه زنان

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۵ مقاله

برای بسیاری از زنان پیش آمده است که در محیط کار در معرض رفتارهای ناخوشایند جنسی رئیس یا همکارانشان قرار گرفته باشند. مثلا جوک هایی که در آنها زنان را تمسخر می کنند نمونه ای از این رفتارهای ناخوشایند است که زنان هر روز تجربه می کنند.

خشونت علیه زنان فقط به کتک زدن و تنبیه‌های جسمی گفته نمی‌شود. کلمات توهین‌آمیز، شک، بدبینی که در جماعت مردانه آن را خوش‌غیرتی می‌دانند همان خشونتی است که بر زنان - به اصطلاح مردان، «ضعیفه» - اعمال می‌شود و هیچ‌گاه هیچ‌کس نمی‌فهمد این زن از چه درد می‌کشد و چه می‌خواهد و چه رویاهایی در سر دارد.

زخمهای «مختار مای» ده سال است که ترمیم شده. او قربانی خشونت در روستایی در پاکستان است که ریش سفیدانش حکم دادند اگر برادر خردسال مختار مای گاهی نزدیک زنان قبیله می گردد، برای ادب کردنش باید به مختار تجاوز کرد!

زخم‌های «مختار مای» ۱۰ سال است که ترمیم شده. او قربانی خشونت در روستایی در پاکستان است که ریش ‌سفیدانش حکم دادند اگر برادر خردسال مختار مای گاهی نزدیک زنان قبیله می‌گردد برای ادب کردنش باید به مختار تجاوز کرد.

در وهله اول باید دانست که تبعیض و مفاهیم جانبی آن مثل خشونت، در فرهنگ اسلامی مطرود و باطل بوده و پیشینه مبارزه با این مفاهیم در اسناد دینی به جا مانده از ۱۴ قرن پیش بسی طولانی‌تر از مبارزه غربیان در اسناد حقوقی‌شان است.

ادبیات خاص حاکم بر کنوانسیون به گونه ای طراحی شده که ضمن در برگیری اهدافی همچون غربی سازی جهان، آن مفاهیم را با صراحت و شفافیت مطرح نمی نماید تا فرهنگ های بومی را وادار به موضع گیری سریع نسبت به آن نماید.

تجارت غیر قانونی جنسی سراسرسیاره را در برگرفته است.هر سال صدها هزار زن ربوده می شوند، مورد تعدی واجبار قرار گرفته ، به منظور بردگی جنسی مورد خرید و فروش قرار می گیرند.

زنان در زندگی روزمره بسیاری از فشارها را در همه‌ی جنبه‌های زندگی، از فرهنگی و اجتماعی گرفته تا سیاسی و اقتصادی، تحمل می‌کنند، اما همه‌ی این فشارها ناشی از واقعیت زندگی کنونی نیست، بلکه بسیاری از آن‌ها از وحشت از آینده سرچشمه می‌گیرد...

توسعه یافتگی و صنعتی شدن و تصویب قوانین و کنوانسیون‌های مربوط به زنان، نه تنها وضعیت کلی زنان و دختران را از جهات مختلف بهبود نبخشید بلکه در جوامع امروز زنان در مواردی با آسیب‌های متعددی روبه‌رو هستند.

پاتریک استوارت، بازیگر مشهور سینمای امریکا می گوید: مسوولیت بخشی از خشونت هایی که در سراسر جهان بر زنان روا داشته میشود، به عهده صنعت فیلم و سینما ست و به همین دلیل، سینما هم باید در این خصوص سرزنش شود.

در سراسر تاریخ بشریت، هرگز ما شاهد چنین وضعیت تکان‌دهنده و مصیبت‌باری نبوده‌ایم. نسل‌کشی، پاکسازی نژادی، جنگ، تروریسم، شکنجه، نقض حقوق بشر، روی کار آمدن دولت‌های نظامی، تجاوز به عنف به عنوان یک سلاح جنگی، سربازان کودک، ایدز، ابولا، گرمایش جهانی، قحطی، خشکسالی‌های باورنکردنی.چگونه می‌توان در برابر این همه فجایع مقاومت نمود؟ هر چند زنان دنیای ما ناگزیر به مقاومت در چنین شرایطی هستند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۵ مقاله