آفتاب

مقالات شهر و شهرنشینی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۷۶۶ مقاله
خرید از دستفروش, دستفروش

به اینجای سال که می رسیم، کم کم سر و کله دستفروش ها پیدا می شود. می گویند در این فصل از سال حتی درآمدشان از مغازه دارها هم بیشتر می شود اما روش های تازه ای برای کنار آمدن با هم و کسب روزی پیدا کرده اند.

مینی‌بوس‌

برای آنهایی که زندگی‌شان از راه مسافرکشی در این شهر شلوغ می‌گذرد، وسیله نقلیه‌شان یعنی همه چیز. حتی اگر زهوار در رفته و قدیمی شده یا حسابی به خرج افتاده باشد.

همسایگی با فرودگاه

اینجا همه چشم‌ها به آسمان دوخته شده است. آن بالا هر روز غوغایی برپاست و این پایین حس غریبی از جنس ​دلشوره به جان خیلی‌ها می‌افتد. آن بالا پرنده آهنین با غرور وصف ناشدنی بال هایش را گشوده تا اوج بگیرد و این پایین، اما مردمی هستند که هر روز و هر لحظه باصدای گوشخراش پرنده​های آهنی زندگی می​کنند.

آلودگی هوا

چندی است که مردم کلان شهرها بویژه تهران با مشکل آلودگی محیط زیست مواجه هستند و رهایی از این وضعیت ناخوشایند، مطلوب همه ساکنین کلان شهرها است. از این رو، سازمانهای مسوول تلاشهای بسیاری را جهت رفع این مشکل به عمل آورده اند ولی نتیجه این تلاشها فقط به صورت مقطعی مقداری از آلودگی را کم کرده است.

مترو

خوشحالی برای پیدا کردن یک صندلی خالی برای نشستن در متروی همیشه شلوغ پایتخت. باد خنکی که از بالا بر سرت می‌زند شادی‌ات را مضاعف کرده است، آن هم در گرمای طاقتفرسای تهران که این روزها تسمه از گرده می‌کشد.

تهران

کی از نقدهایی که بارها به گروه نسل چهارم شده است این بوده که ما فقط جوانان تهرانی را می‌شناسیم و از دغدغه‌ها و مشکلات همسن و سال‌هایمان در شهرهای دیگر نه خبر داریم و نه می‌توانیم منعکس‌شان کنیم.

تاکسیران

راننده تاکسی‌شدن کار ساده‌ای نیست. قبل از اینکه سند و پلاک یک خودروی زرد نارنجی یا سبز به نامتان بخورد و در یکی از خطوط تاکسی یکی از شهرهای کشور مشغول شوید باید هفت‌خان رستم را پشت سر بگذارید.

راننده تاکسی‌

اختلاف نظر میان مسافران و رانندگان تاکسی در مورد هزینه واقعی تاکسی‌سواری ماجراهای نه چندان جالبی را پیش آورده است. اما می‌شود در همین موقعیت معمولا تنش‌زا هم جور دیگری رفتار کرد. چگونه؟ بیایید با هم راه‌های مدیریت این موقعیت را مرور کنیم.

رانندگی

بعضی‌ها عشق رانندگی‌اند، بعضی‌ها را هم باید به زور نشاند پشت فرمان. اگر هنوز گواهینامه ندارید چه جزو دسته اول باشید چه جزو دسته دوم بهتر است هرچه زودتر بروید در نزدیک‌ترین آموزشگاه ثبت‌نام کنید.

جمعیت

چه باورمان بشود و چه نشود الان استکبار جهانی و در راس آن صهیونیست بین الملل، به دلیل این‌که مسلمانان را برای حیات آینده خود به عنوان یک خطر محسوب می‌کند، برنامه های گسترده ایی برای از بین بردن و کم‌تر کردن جمعیت مسلمانان در جهان تدارک دیده‌اند.

پایتخت ایران

گرچه مردم هر قسمتی از کشورمان شهر خودشان و متبوعشان را با دلایل کاملا قابل قبول برای خود و همشهریانشان لایق پایتخت شدن می دانند اما در نهایت این مسئولین امر هستند که این همای سعادت ( البته اگر سعادتی باشد) را بر شانه یکی از شهرهای ایران می نشانند.

راننده بد

همه ما این تجربه را داشته‌ایم که خودرویی از پشت نزدیک می‌شود و با سماجت به سپر عقب می‌چسبد. متقابلا بسیاری از ما هم‌چنین کرده‌ایم؛ سپر به سپر خودروی جلویی رفته‌ایم؛ از روی عصبانیت و لجبازی یا به خاطر عجله.

رانندگی در ایران

اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد، اما به مرور زمان و با توجه به میزان کرایه، سودآوری و زیرساخت‌های حمل و نقل توجیه اقتصادی آن رد شد و به همین دلیل اتوبوس به کار گرفته شده به یکی از تجار ایرانی به نام (معین‌التجار) فروخته شد.

قانون رانندگی

آدم‌های عجول را دیده‌اید، آنها صبر را نمی‌شناسند، انگار در یک قانون نانوشته دائم با زمان مسابقه گذاشته‌اند، جالب این‌که با این همه کم تحملی کارها را آنچنان که انتظار دارند نمی‌توانند پیش ببرند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۷۶۶ مقاله