آفتاب

مقالات شهر و شهرنشینی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۷۵۸ مقاله
آلودگی هوا

چندی است که مردم کلان شهرها بویژه تهران با مشکل آلودگی محیط زیست مواجه هستند و رهایی از این وضعیت ناخوشایند، مطلوب همه ساکنین کلان شهرها است. از این رو، سازمانهای مسوول تلاشهای بسیاری را جهت رفع این مشکل به عمل آورده اند ولی نتیجه این تلاشها فقط به صورت مقطعی مقداری از آلودگی را کم کرده است.

مترو

خوشحالی برای پیدا کردن یک صندلی خالی برای نشستن در متروی همیشه شلوغ پایتخت. باد خنکی که از بالا بر سرت می‌زند شادی‌ات را مضاعف کرده است، آن هم در گرمای طاقتفرسای تهران که این روزها تسمه از گرده می‌کشد.

تهران

کی از نقدهایی که بارها به گروه نسل چهارم شده است این بوده که ما فقط جوانان تهرانی را می‌شناسیم و از دغدغه‌ها و مشکلات همسن و سال‌هایمان در شهرهای دیگر نه خبر داریم و نه می‌توانیم منعکس‌شان کنیم.

تاکسیران

راننده تاکسی‌شدن کار ساده‌ای نیست. قبل از اینکه سند و پلاک یک خودروی زرد نارنجی یا سبز به نامتان بخورد و در یکی از خطوط تاکسی یکی از شهرهای کشور مشغول شوید باید هفت‌خان رستم را پشت سر بگذارید.

راننده تاکسی‌

اختلاف نظر میان مسافران و رانندگان تاکسی در مورد هزینه واقعی تاکسی‌سواری ماجراهای نه چندان جالبی را پیش آورده است. اما می‌شود در همین موقعیت معمولا تنش‌زا هم جور دیگری رفتار کرد. چگونه؟ بیایید با هم راه‌های مدیریت این موقعیت را مرور کنیم.

رانندگی

بعضی‌ها عشق رانندگی‌اند، بعضی‌ها را هم باید به زور نشاند پشت فرمان. اگر هنوز گواهینامه ندارید چه جزو دسته اول باشید چه جزو دسته دوم بهتر است هرچه زودتر بروید در نزدیک‌ترین آموزشگاه ثبت‌نام کنید.

جمعیت

چه باورمان بشود و چه نشود الان استکبار جهانی و در راس آن صهیونیست بین الملل، به دلیل این‌که مسلمانان را برای حیات آینده خود به عنوان یک خطر محسوب می‌کند، برنامه های گسترده ایی برای از بین بردن و کم‌تر کردن جمعیت مسلمانان در جهان تدارک دیده‌اند.

پایتخت ایران

گرچه مردم هر قسمتی از کشورمان شهر خودشان و متبوعشان را با دلایل کاملا قابل قبول برای خود و همشهریانشان لایق پایتخت شدن می دانند اما در نهایت این مسئولین امر هستند که این همای سعادت ( البته اگر سعادتی باشد) را بر شانه یکی از شهرهای ایران می نشانند.

راننده بد

همه ما این تجربه را داشته‌ایم که خودرویی از پشت نزدیک می‌شود و با سماجت به سپر عقب می‌چسبد. متقابلا بسیاری از ما هم‌چنین کرده‌ایم؛ سپر به سپر خودروی جلویی رفته‌ایم؛ از روی عصبانیت و لجبازی یا به خاطر عجله.

رانندگی در ایران

اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد، اما به مرور زمان و با توجه به میزان کرایه، سودآوری و زیرساخت‌های حمل و نقل توجیه اقتصادی آن رد شد و به همین دلیل اتوبوس به کار گرفته شده به یکی از تجار ایرانی به نام (معین‌التجار) فروخته شد.

قانون رانندگی

آدم‌های عجول را دیده‌اید، آنها صبر را نمی‌شناسند، انگار در یک قانون نانوشته دائم با زمان مسابقه گذاشته‌اند، جالب این‌که با این همه کم تحملی کارها را آنچنان که انتظار دارند نمی‌توانند پیش ببرند.

همبرگر‌

بچه‌ها از این غذاها دوست دارند من هم مجبور هستم که آنها را به اینجا بیاورم تا از خوردن غذا لذت ببرند، مثل خیلی چیزهای قدیمی دیگری که بچه‌های امروزی دوست ندارند، آنها هم غذاهای قدیمی را نمی‌پسندند

آموزش رفتارهای ترافیکی

خیابان‌های شلوغ، معابر کم‌عرض، کمبود جاده و بزرگراه، تردد میلیون‌ها خودرو در شهر، دوربرگردان‌های مشکل‌دار، کمبود تاکسی و اتوبوس، واگن‌های در حال انفجار از مسافر همه اینها برای این‌که معضلی به نام ترافیک در کلانشهرها را رقم بزند کافی است، اما مگر چه اندازه می‌توان راه و جاده ساخت؟

پارکینگ‌ طبقاتی

فرقی نمی‌کند پراید داشته باشی یا پورشه، مهم این است که خودروی شخصی داری، یعنی همین امتیازی که تو را از ایستادن طولانی در صف اتوبوس و مترو یا سر و کله زدن با راننده تاکسی برای چند صد تومان کرایه بالا و پایین خلاص می‌کند.

کارگران

«جلوی قانون، پاسبانی دم در قد برافراشته بود. یک‌ مرد دهاتی آمد و خواست که وارد قانون بشود؛ ولی پاسبان گفت که عجالتا نمی‌تواند بگذارد که او داخل شود. آن ‌مرد به ‌فکر فرو رفت و پرسید آیا ممکن است که بعد داخل شود. پاسبان گفت: «ممکن است؛ اما نه حالا.»

دزدی

سارقان زندانی، نوروز ۹۳ را مثل سال‌های قبل در زندان می‌مانند، اما همدستان و صدها دزد مثل آنها که به زندان نیفتاده‌اند، آزادانه برای اموال مردم نقشه می‌کشند و داغ شادی عید را بر دل آنها می‌گذارند.

مراکز خرید

همه دوست دارند آغاز سال نو و بهار را با لباس ها، زیورآلات، وسایل، عطر و ... نو و جدید جشن بگیرند و در عین تازه و زیبا شدن طبیعت، ظاهر و خانه آنها نیز نو و جدید شود. برای این منظور باید جیب پر پول و وقت کافی داشته باشید تا به مراکز خرید و پاساژهای مختلف بروید و وسایل موردنیاز خود را خریداری کنید.

حاجی‌فیروز

سر چراغ قرمز یکی از چهارراه‌های شمالی‌ترین نقطه این شهر درندشت، قلمروی او و ارباب است، یعنی همه حاجی فیروزها و ارباب‌ها می‌دانند که این چهارراه اشغال شده و باید فکر چهارراه دیگری باشند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱,۷۵۸ مقاله