آفتاب

سیاسی

ایران دیپلماسی علوم سیاسی اخلاق و سیاست‏ افکار عمومی اقتصاد سیاسی انتخابات ایدئولوژی‌های سیاسی ایدئولوژی‌های سیاسی ـ امپریالیسم سایبر ایدئولوژی‌های سیاسی ـ تروریسم سایبر ایدئولوژی‌های سیاسی ـ ناسیونالیسم تروریسم تغییر شکل حکومت‌ها ـ انقلاب توسعه سیاسی جامعه‌شناسی‌ سیاسی‌ جرم سیاسی جهانی‌سازی حقوق مدنی و سیاسی حقوق مدنی و سیاسی حقوق مدنی و سیاسی ـ آزادی حقوق مدنی و سیاسی ـ اتباع خارجی حقوق مدنی و سیاسی ـ اختناق حقوق مدنی و سیاسی ـ حقوق بشر حقوق مدنی و سیاسی ـ مشارکت شهروندان دموكراسی‌ دیدگاه‌ها و رویکردهای سیاسی ـ توسعه دین و سیاست رسانه و مطبوعات روندهای سیاسی روندهای سیاسی ـ احزاب روندهای قانونگذاری ـ قوه مقننه زنان و سیاست سازمانها و نهادها سیاست و تکنولوژی شخصیت‌ها عدالت سیاسی عدالت سیاسی ـ انتقاد و اعتراض عدالت سیاسی ـ تبعیض‌ نژادی‌ علوم سیاسی ـ رفتار سیاسی فرهنگ‌ سیاسی‌ فعالیتهای سیاسی فلاسفه و اندیشمندان سیاسی فلسفه سیاسی فلسفه سیاسی ـ دیالکتیک‌ فلسفه‌ها و نظریه‌ها ـ دانش سیاسی فمینیسم مباحث عمومی روابط بین‌الملل ـ جنگ مباحث عمومی و روابط بین‌الملل مفاهیم سیاسی مفاهیم سیاسی ـ سیاست هویت نطام‌ها و مکاتب سیاسی ـ مارکسیسم نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ مشارکت سیاسی نظام‌ها و مکاتب سیاسی نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ امپریالیسم‌ نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ اکولوژی سیاسی نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ رئالیسم نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ سوسیالیسم نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ سکولاریزم نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ فاشیسم‌ نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ ‌لیبرالیسم نظام‌های حکومت‌ها و دولت‌ها ـ سانترالیسم نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ بوروکراسی نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ جمهوری نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ دموکراتیک نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ نازیسم نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ پارلمان نیروهای نظامی پیکار سیاسی کشورها تاریخ سیاسی جهان

مقالات علوم سیاسی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۱۶ مقاله

در حال حاضر، سه گروه سلفی جهادی - تکفیری در سوریه می جنگند که هر کدام دیدگاهای اعتقادی، انگیزه، اهداف، خواسته ها و تاکتیک مبارزاتی، متفاوتی دارند. از جمله مهمترین این گروه ها می توان به جبهه النصره، گروه داعش و گروه جبهه اسلامی سوریه اشاره کرد.

حقوق بشر

مدت‌هاست که موضوع استفاده ابزاری از حقوق بشر و تبدیل آن به ابزار فشار سیاسی، مورد انتقاد صاحب‌نظرانی قرار می‌گیرد که ورای منافع قدرت‌های بزرگ، دغدغه حفظ حقوق انسانی را در سرتاسر جهان دارند.

قطر,سوریه

قطر یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر با ایفای نقش هایی فراتر از جایگاه و ظرفیت هایش، توانسته است، وزن و تأثیرگذاری خود را از سطح یک کشور کوچک و ذره ای به سطح فعال منطقه ای و شرکت در ائتلاف های بین المللی برساند.

مناسک سیاسی

از نگاه امیل دورکیم جامعه‌شناس برجسته‌ی فرانسوی، آنچه جامعه را سر پا نگه می‌دارد، احساس «همبستگی» میان اعضای آن است. او برای بازشناسی جامعه‌ی‌مدرن از جامعه‌ی‌سنتی نیز از همین مفهوم استفاده کرده و بر اساس میزان و نوع همبستگی میان اعضای آن، جامعه‌ی‌سنتی را جامعه‌ای ساده و دارای همبستگی مکانیکی و جامعه‌ی‌مدرن را پیچیده و با همبستگی ارگانیک می‌داند.

استبداد

هرچند برای نشان دادن شجره‌نامه دموکراسی، معمولا اندیشه‌های فیلسوفان یونان باستان نبش‌قبر شده و دموکراسی آتنی فارغ از همه حاشیه‌هایی که داشته مورد استناد قرار می‌گیرد، اما به گمان بسیاری از نظریه‌پردازان دموکراسی، آنچه به عنوان مردم‌سالاری به عنوان یک مفهوم مدرن امروزی تعریف می‌شود، ریشه‌هایش از قرن نوزدهم فراتر نمی‌رود.

اپوزیسیون

«آیا نخست وزیر اطلاع دارند که؟» چهارشنبه ای دیگر در تالار مجلس عوام کاخ وست مینستر؛ اقلیت و اکثریت رویاروی هم؛ رهبر اپوزیسیون می پرسد و نخست وزیر پاسخ می دهد. سخنان هر دو در میان هیاهوی نمایندگان حزب حاکم و اپوزیسیون گم می شود.

تروریسم

تروریسم از واژه‌هایی است که امروزه در ادبیات سیاسی جهان کاربرد بسیار گسترده‌ای یافته است. این واژه بخصوص پس از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۱۱ با هدف پیشبرد مواضع سیاسی از سوی قدرت‌ها و بویژه ایالات متحده در سطح وسیعی کاربرد یافت.

کلاشنیکوف

خبر کوتاه بود و واضح و روشن. پیرمرد روس نتوانست نود و پنجمین سالگرد تولدش را در کنار رئیس جمهور روسیه جشن بگیرد و با هم نوشیدنی مورد علاقه اش را بنوشند. او در روزهای پایانی سال، یعنی ۲۳ دسامبر ۲۰۱۳ بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

تعامل سیاسی

عربستان سعودی برای برنامه‌های دولت اوباما در خاورمیانه عزا گرفته است. اروپایی‌ها از مساله جاسوسی آمریکا از رهبران و شهروندان خود بسیار نگران هستند. چین عملکرد بد واشنگتن در تعطیلی دولت را به تمسخر گرفته است.

نلسون ماندلا

نلسون ماندلا در هجدهم ژوئیه ۱۹۱۸ (برابر با ۲۶ تیر ۱۲۹۷ خورشیدی) در خانواده تمبو در روستای کوچک موزو در ناحیه متاتا، در آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدر ماندلا، گادلا هنری مپهاکانییسوا، عضو شورای سلطنتی مردم تمبو بود، او از زمان تولد این مقام را به ارث برده بود و ماندلا نیز قرار بود چنین مقامی‌را به ارث ببرد.

احزاب‌سیاسی

چنانچه گذشت تعاریف لغوی حزب نه جامع است و نه مانع ، بدین سان برای اینکه امکان ارائه تعریفی نسبتا دقیق از حزب میسر شود ، مناسب است بیش از هر چیز تعاریفی که جامعه شناسان و سیاستمداران بزرگ ارائه داده اند بیان شود تا در میان این آراء به تعریف مطلوب خود نایل شویم .

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۱۶ مقاله