آفتاب

سیاسی

ایران دیپلماسی علوم سیاسی اخلاق و سیاست‏ افکار عمومی اقتصاد سیاسی انتخابات ایدئولوژی‌های سیاسی ایدئولوژی‌های سیاسی ـ امپریالیسم سایبر ایدئولوژی‌های سیاسی ـ تروریسم سایبر ایدئولوژی‌های سیاسی ـ ناسیونالیسم تروریسم تغییر شکل حکومت‌ها ـ انقلاب توسعه سیاسی جامعه‌شناسی‌ سیاسی‌ جرم سیاسی جهانی‌سازی حقوق مدنی و سیاسی حقوق مدنی و سیاسی حقوق مدنی و سیاسی ـ آزادی حقوق مدنی و سیاسی ـ اتباع خارجی حقوق مدنی و سیاسی ـ اختناق حقوق مدنی و سیاسی ـ حقوق بشر حقوق مدنی و سیاسی ـ مشارکت شهروندان دموكراسی‌ دیدگاه‌ها و رویکردهای سیاسی ـ توسعه دین و سیاست رسانه و مطبوعات روندهای سیاسی روندهای سیاسی ـ احزاب روندهای قانونگذاری ـ قوه مقننه زنان و سیاست سازمانها و نهادها سیاست و تکنولوژی شخصیت‌ها عدالت سیاسی عدالت سیاسی ـ انتقاد و اعتراض عدالت سیاسی ـ تبعیض‌ نژادی‌ علوم سیاسی ـ رفتار سیاسی فرهنگ‌ سیاسی‌ فعالیتهای سیاسی فلاسفه و اندیشمندان سیاسی فلسفه سیاسی فلسفه سیاسی ـ دیالکتیک‌ فلسفه‌ها و نظریه‌ها ـ دانش سیاسی فمینیسم مباحث عمومی روابط بین‌الملل ـ جنگ مباحث عمومی و روابط بین‌الملل مفاهیم سیاسی مفاهیم سیاسی ـ سیاست هویت نطام‌ها و مکاتب سیاسی ـ مارکسیسم نظام حکومت‌ها و دولت‌ها ـ مشارکت سیاسی نظام‌ها و مکاتب سیاسی نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ امپریالیسم‌ نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ اکولوژی سیاسی نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ رئالیسم نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ سوسیالیسم نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ سکولاریزم نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ فاشیسم‌ نظام‌ها و مکاتب سیاسی ـ ‌لیبرالیسم نظام‌های حکومت‌ها و دولت‌ها ـ سانترالیسم نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ بوروکراسی نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ جمهوری نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ دموکراتیک نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ نازیسم نظام‌های حکومت‌‌ها و دولت‌ها ـ پارلمان نیروهای نظامی پیکار سیاسی کشورها تاریخ سیاسی جهان

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات علوم سیاسی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۲۱ مقاله

ایدئولوژی چسیت؟ و چه مفهومی را در بر می گیرد؟ کارکردهای آن چیست و تفاوتش با مفاهیم دینی در چه می باشد؟ و ایا مفاهیم ایدئولوژیک در قرن کنونی می تواند مشروعیت بخش به نظام های سیاسی باشد یا خیر ؟ این ها سوالاتی است که در این مقوله بدان پرداخته ایم.

پدیده انتقال قدرت در عرصه اجتماعی و نظام های سیاسی یکی از مباحث مهم علم سیاست بوده به طوری که در طی سالیان متمادی روند انتقال قدرت همواره با خشونت و غلبه طبقات یا نیروهای اجتماعی پدیدار می گشته از این رو بر ان شدیم تا شکل گیری روند نرم انتقال یک قدرت سیاسی و زمینه های شکل گیری ان را در انچه پیش رو دارید در چشم مخاطب ترسیم نماییم.

مطلب پیش رو به بررسی پدیده توسعه از دیدگاه واژگانی پرداخته که از انها به عنوان واژگانی یاد شده که عاملی بر عقب نگه داشته شدن کشورها در مسیر توسعه تاکید دارد.

در حال حاضر، سه گروه سلفی جهادی - تکفیری در سوریه می جنگند که هر کدام دیدگاهای اعتقادی، انگیزه، اهداف، خواسته ها و تاکتیک مبارزاتی، متفاوتی دارند. از جمله مهمترین این گروه ها می توان به جبهه النصره، گروه داعش و گروه جبهه اسلامی سوریه اشاره کرد.

مدت‌هاست که موضوع استفاده ابزاری از حقوق بشر و تبدیل آن به ابزار فشار سیاسی، مورد انتقاد صاحب‌نظرانی قرار می‌گیرد که ورای منافع قدرت‌های بزرگ، دغدغه حفظ حقوق انسانی را در سرتاسر جهان دارند.

قطر یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر با ایفای نقش هایی فراتر از جایگاه و ظرفیت هایش، توانسته است، وزن و تأثیرگذاری خود را از سطح یک کشور کوچک و ذره ای به سطح فعال منطقه ای و شرکت در ائتلاف های بین المللی برساند.

از نگاه امیل دورکیم جامعه‌شناس برجسته‌ی فرانسوی، آنچه جامعه را سر پا نگه می‌دارد، احساس ?همبستگی? میان اعضای آن است. او برای بازشناسی جامعه‌ی‌مدرن از جامعه‌ی‌سنتی نیز از همین مفهوم استفاده کرده و بر اساس میزان و نوع همبستگی میان اعضای آن، جامعه‌ی‌سنتی را جامعه‌ای ساده و دارای همبستگی مکانیکی و جامعه‌ی‌مدرن را پیچیده و با همبستگی ارگانیک می‌داند.

هرچند برای نشان دادن شجره‌نامه دموکراسی، معمولا اندیشه‌های فیلسوفان یونان باستان نبش‌قبر شده و دموکراسی آتنی فارغ از همه حاشیه‌هایی که داشته مورد استناد قرار می‌گیرد، اما به گمان بسیاری از نظریه‌پردازان دموکراسی، آنچه به عنوان مردم‌سالاری به عنوان یک مفهوم مدرن امروزی تعریف می‌شود، ریشه‌هایش از قرن نوزدهم فراتر نمی‌رود.

?آیا نخست وزیر اطلاع دارند که؟? چهارشنبه ای دیگر در تالار مجلس عوام کاخ وست مینستر؛ اقلیت و اکثریت رویاروی هم؛ رهبر اپوزیسیون می پرسد و نخست وزیر پاسخ می دهد. سخنان هر دو در میان هیاهوی نمایندگان حزب حاکم و اپوزیسیون گم می شود.

تروریسم از واژه‌هایی است که امروزه در ادبیات سیاسی جهان کاربرد بسیار گسترده‌ای یافته است. این واژه بخصوص پس از حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۱۱ با هدف پیشبرد مواضع سیاسی از سوی قدرت‌ها و بویژه ایالات متحده در سطح وسیعی کاربرد یافت.

خبر کوتاه بود و واضح و روشن. پیرمرد روس نتوانست نود و پنجمین سالگرد تولدش را در کنار رئیس جمهور روسیه جشن بگیرد و با هم نوشیدنی مورد علاقه اش را بنوشند. او در روزهای پایانی سال، یعنی ۲۳ دسامبر ۲۰۱۳ بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

عربستان سعودی برای برنامه‌های دولت اوباما در خاورمیانه عزا گرفته است. اروپایی‌ها از مساله جاسوسی آمریکا از رهبران و شهروندان خود بسیار نگران هستند. چین عملکرد بد واشنگتن در تعطیلی دولت را به تمسخر گرفته است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۰۲۱ مقاله