آفتاب

مقالات دیپلماسی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۴۸۳ مقاله
اشتباهات مکرر آمریکا

شاید متوجه نشده باشید اما جنگ آمریکا در عراق خوب پیش نمی رود.تلاش آمریکا برای تشکیل اتحادی در جهت تضعیف و نابودی داعش درست شبیه ائتلاف های دیگری است که با رهبری آمریکا تشکیل شده است. در حالی که عمو سام همه تلاش خود را می کند سایر متحدین فقط در حد اقدامات نمادین عمل می کنند و حتی گاهی فعالانه در حال تضعیف ائتلاف هستند.

روابط ایران و انگلستان, دیدار روحانی و کامرون

پس از ۳۶ سال عدم دیدار میان عالی‌ترین مقامات اجرایی ایران و بریتانیا، پیش از ظهر چهارشنبه ۲۴ سپتامبر به وقت محلی دکتر حسن روحانی با حضور در دفتر بریتانیا در مقر سازمان ملل متحد به دیدار دیوید کامرون رفت.

اجرای توافق ژنو

دیپلمات‌های ایران و ۱+۵ قریب به سه هفته، سخت روی توافق جامع کار کردند؛ امری که در تاریخ دیپلماسی بسیار نادر است؛ اما در نهایت قرار بر این شد که توافق موقت ژنو ۴ ماه دیگر تمدید شود تا طی این دوره توافق جامع به‌دست آید. نتایج این تمدید توافق برای اقتصاد ایران چیست؟

روابط ایران و اروپا

رابطه ایران و اروپا، بی‌‌توجه به دولت حاکم در ایران یا سیاست خارجی حاکم بر کشورهای قاره سبز، همواره با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده و در دوره‌ای مثل این روزهای تابستان، گرم و در روزهایی چون میانه ماه بهمن سرد بوده است.

اشتون

اشتون که اکنون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست ، در جریان مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی و ۱+۵ هم نقش آفرین است. او در این مقام، مسئولیت هماهنگی اعضای گروه ۱+۵ را بر عهده دارد و علاوه بر آن، اعلام مواضع و دیدگاه های طرف غربی در جریان مذاکرات هسته‌ای تا کنون با او بوده است.

کاترین اشتون

اگرچه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته پس از سفری ۳ روزه و دیدار با مقام های کشورمان و بازدید از شهر تاریخی اصفهان ایران را ترک کرد اما از چند جنبه می توان زوایای مختلف این سفر را بررسی کرد.

کوفی عنان

روز گذشته کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد، اسقف دزموند توتو فعال ضدآپارتاید و برنده جایزه صلح نوبل، مارتی آتیساری، رییس‌جمهور پیشین فنلاند و برنده جایزه صلح نوبل و ارنستو زدیلو، رییس‌جمهور پیشین مکزیک وارد تهران شدند.

اجلاس‌داووس,توافق‌نامه ژنو,حسن‎روحانی,محمد جواد ظریف

۲ موضوع مهمی که در صحبت های رئیس جمهور و وزیرخارجه در جریان گفت و گو ها و سخنرانی ها در سفر به داووس مطرح شد را باید تکمیل کننده بخشی از پازلی دانست که در هفته های اخیر درباره توافق هسته ای ژنو مطرح می شد.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۲,۴۸۳ مقاله