آفتاب

علوم انسانی

مدیریت و خدمات اداری آگهی‌های تجاری ارتباطات مکتوب توسعه مدیریت حسابداری ـ حسابرسی حسابداری و آمار خدمات دفتری داده‌پردازی با کامپیوتر روابط عمومی روابط عمومی ـ ارباب رجوع سازمانهای عمومی شایسته سالاری شخصیت‌ها فرهنگ فساد اداری فضای سازمانی فلسفه‌ها و نظریات در مدیریت مدیر موفق مدیران مدیریت مدیریت اجرائی مدیریت اسناد مدیریت اسناد ـ ارتباط، تهیه و انتقال اسناد مدیریت امور دفتری مدیریت بازرگانی مدیریت بازرگانی ـ مشتریان مدیریت بحران مدیریت توزیع (بازاریابی) مدیریت تولید مدیریت تکنولوژی مدیریت زمان مدیریت سازمان مدیریت صنعتی مدیریت ـ آموزش نیروی انسانی مدیریت ـ اخلاق مدیریت ـ زنان مدیریت ـ مدیریت ارتباط مدیریت ـ مدیریت استراتژیک مدیریت ـ مدیریت اسلامی مدیریت ـ مدیریت پروژه مدیریت ـ نیروی انسانی مدیریت ـ وجدان کاری مدیریت مالی مدیریت مشارکتی مدیریت منابع انسانی مدیریت مواد مدیریت هتل مدیریت و خدمات اداری ـ تحقیق و پژوهش مدیریت کارخانه‌ها مدیریت کارکنان مدیریت کیفیت مدیـریـت نـگـرش مهندسی ارزش موفقیت در کسب و پیشه موفقیت در کسب و پیشه ـ ارتقاء موفقیت در کسب و پیشه ـ روابط تجاری موفقیت در کسب و پیشه ـ شخصی موفقیت در کسب و پیشه ـ شغل‌یابی موفقیت در کسب و پیشه ـ مالی نظام‌های اطلاعات و مدیریت نظام‌های اطلاعات و مدیریت ـ روابط‌ مشتری‌ نظام‌های اطلاعات و مدیریت ـ مدیریت دانش نظام‌های اطلاعات و مدیریت ـ مهندسی مجدد علوم اجتماعی کتابداری و اطلاع‌رسانی ارتباطات روانشناسی تاریخ و جغرافیا

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات فساد اداری

این مقاله نگاهی دارد به سوء استفاده های شغلی و علمی و دانشی در حیطه مدیریت و خدمات اداری و شغلی و دانشی که منجر به فساد در شغل و دانش و علم می شود و به نوبه خود سبب سلب آرامش و آسایش و رفاه و حریم و امنیت انسان می شود. در ادامه راهکارهایی برای جلوگیری اراده می شود.

فساد، مسئله‌ای‌ دیرپا و قدیمی‌ است‌. کائوتیلیا در رساله‌ای‌ درباره‌ دستگاه‌ دولت‌، درکتاب‌ آرتساسترا، در سده‌ چهارم‌ پیش‌ از میلاد می‌نویسد: درست‌ به‌ همان‌ دلیل‌ که‌ نچشیدن‌ عسل‌ (یا زهر) سر زبان‌ ممکن‌ نیست‌، بالا نکشیدن‌ حداقل‌اندکی‌ از خزانه‌ پادشاهی‌ هم‌ برای‌ کارمند دولت‌ امکان‌ پذیر نیست‌.

فساد اداری، مانند هر پدیده اجتماعی و اقتصادی دیگری به عوامل و فرآیندهای پیچیده بسیاری بستگی دارد و طیف گسترده‌ای از مسائل روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و عوامل فردی و گروهی را در بر می‌گیرد.

در کشور ما، مردم عادت کرده اند که دادن رشوه را جزیی از کوشش های معمول خود برای پیش بردن کارها در ادارات دولتی بدانند. به همین نسبت، کم پیش می آید که کسی، برای ندادن رشوه مبارزه کند و از آن بدتر، بسیار کم پیش می آید که کسی دراین مبارزه، پیروز بشود.

یکی از مهم ترین عواملی که نظام اداری را تهدید می کند ، فساد اداری است. از فساد اداری تعاریف مختلفی به عمل آمده است و هر یک به نوبه ی خود ، در معرّفی این پدیده ی شوم ، مؤثر هستند. امّا آن چه افراد معمولی صرف نظر از بحث ها ی کارشناسی از فساد اداری می فهمند ، چیست؟