آفتاب

اقتصاد و بازرگانی

صنایع خودروسازی صنایع نفت و گاز صنایع معادن و فلزات کشاورزی و شیلات صنایع نساجی و پوشاک حمل و نقل نیرو و انرژی صادرات و واردات مسکن و شهر سازی بانک و بیمه فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات صنعت توریسم صنایع کار و اشتغال بازاریابی صنایع دستی اقتصاد مالی ارز اسناد تجارتی ـ چک اقتصاد مالی ـ تحقیق و پژوهش اوراق قرضه اوراق مشاکت بازار بورس و سهام ـ سهام عدالت بانک ـ ضمانت نامه‌ بودجه بورس بورس ـ بورس فلزات بورس ـ بورس نفت بورس ـ تجهیزات پزشکی بورس ـ کالاهای کشاورزی تأدیه تورم و رکود توزیع درآمد و ثروت ملی ذخیره ارزی سرمایه اجتماعی سرمایه‌گذاری فرار سرمایه فساد مالی فساد مالی ـ پول‌شوئی مالیات مالیات ـ مالیات بر درآمد نقدینگی یارانه (سوبسید) اقتصاد نظری اقتصاد بین الملل اقتصاد و سیاست اقتصاد و خانواده توسعه و رشد اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات توزیع درآمد و ثروت ملی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۴ مقاله

حمایت از زحمات بانوان ایران اسلامی در اقتصاد کشور با توجه به ۲۶بند سند ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام رهبری به سران قوای کشور با الگوی ۸سال دفاع مقدس برای بون رفت از مشکلات اقتصادی موجود

اجرای عدالت اجتماعی، اصلاح الگوی مصرف، توزیع عادلانه ثروت، رفع تبعیض در جامعه، اصلاح قیمت ها، شکستن سد بین فقیر و غنی و از بین بردن دیوارهای بتنی ثروت و اصلاح توزیع ناعادلانه یارانه ها که فقط بخشی از اقشار جامعه از آن بهره مند می شوند و درنهایت آینده نگری و حفظ سرمایه ها و ذخایر ملی کشور برای نسل های بعدی از مهمترین اهداف و ضرورت های لایحه ۱۴ ماده ای هدفمند کردن یارانه ها می باشد.

در این‌ مقاله‌، ضمن‌ بررسی‌ اجمالی‌ توزیع‌ درآمد و ارتباط آن‌ با ساختار تولید درالگوهای‌ مختلف‌، نظیر کینز، کالدور، پاسینتی‌ و لئونتیف‌، می‌بینیم‌ که‌ مقوله‌ توزیع‌ درآمد وتحلیل‌های‌ مرتبط به‌ آن‌، خارج‌ از نظام‌ تولیدی‌ این‌ الگوها قرار دارند، و بدین‌ روی‌، نمی‌توانند درتحلیل‌های‌ کمی‌ هم‌زمان‌ توزیع‌ درآمد و ساختار تولید مورد استفاده‌ قرار گیرند.

مشکل‌ توزیع‌ درآمد غالبا از دید مسائل‌ عدالت‌ اجتماعی‌ و فقر مورد توجه‌ قرار می‌گیردو همین‌ امر موجب‌ توصیه‌ راه‌ حلهای‌ کوتاه‌مدت‌ برای‌ رفع‌ مشکل‌ می‌گردد.

این‌ مقاله‌، ضمن‌ استدلال‌ در مورد اهمیت‌ توزیع‌ درآمد به‌ عنوان‌ یک‌ زمینه‌ اصلی‌پژوهش‌ طی‌ دهه‌ بعد، سه‌ پرسش‌ اساسی‌ را مرور می‌نماید: وضعیت‌ فعلی‌ نابرابری‌ درآمدی‌چگونه‌ است‌؟ آیا تساوی‌ بیشتر درآمدی‌ با کاهش‌ فقر سازگار است‌؟ نابرابری‌ درآمدی‌ با رشد چه‌رابطه‌ای‌ دارد؟

وجود نابرابری گسترده در توزیع درآمد به بروز فقر و افزایش دامنه آن منجر می‌شود، چرا که با فرض هر سطحی از رشد اقتصادی، نابرابری بالا در توزیع درآمد باعث ایجاد شکاف بیشتر در طبقات جامعه و گسترش فقر می‌شود

امروزه کمتر کشور و دولتی را می توان در جهان یافت که دولتمردان حاکمش در پی رفع فقر و محرومیت شهروندان و دستیابی به رفاه همگانی نباشند اما در این میان فقط تعداد اندکی از کشورها قادر به رفع فقر یا به حداقل رساندن تعداد فقیران خود بوده اند.

توزیع عادلانه درآمد همواره از مهمترین مباحث در اقتصاد کشورهای مختلف جهان بوده است. بر مبنای این اصل با اهمیت اقتصادی بود که مکاتب مختلفی از قبیل کمونیست و سوسیالیست و غیره در جهان ایجاد شد.

زمانی که می گوییم که نرخ رشد کشور مثلاً به میزان ۷ درصد سالیانه افزایش می یابد، آیا منظور این است که همه مردم این میزان رشد را در درآمد خود احساس می کنند؟ آیا بالا بودن تولید ناخالص ملی یک کشور به منزله بالا بودن رفاه همه مردم است؟ واقعیت آن است که رشد تولید ناخالص ملی شاخصی است که توزیع درآمد را بیان نمی کند.

بنابراین در مقایسه شرایط اقتصادی با توجه به چهار برابر شدن درآمد نفتی کشور و واردات سال های ۸۵ و ۸۶ نسبت به ۷۳ و ۷۴ که واردات کشور در حد ۱۲ میلیارد دلار بود، تورم موجود بیش از حد مورد انتظار بوده است.

بودجه محصول مشترک دولت (قوه‌‌مجریه) و مجلس (قوه مقننه) است. به این دلیل می‌گویم محصول مشترک است که براساس اصل ۵۲ قانون اساسی در ایران، بودجه سالانه کل کشور از طرف دولت تهیه و برای رسیدگی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تسلیم می‌شود. بودجه‌ریزی (یا بودجه‌بندی) فعلی در کشورها حاصل یک قرن تجربه است.

این قبیل میخکوب کردن‌ها با نرخ تورم پایین همراه بوده است. اما کشورهای با رژیم نرخ ارز ثابت در مقابل بحران‌های پولی و نیز بحران‌های پولی و بانکی، بیشتر از کشورهای با نرخ ارز شناور آسیب‌پذیر هستند.

بودجه برنامه­ای؛ در این روش ابتدا اقداماتی که دولت موظف است از طریق دستگاهها در سال آینده انجام دهد مشخص می­شود. سپس هزینه­ها براساس فعالیتهای جاری و عمرانی از پیوستن طرحها، فعالیتها و برنامه­ها به شکل فصل و امور تخصیص می­یابد.

براساس مصوبه ماده ۳ الحاقی لایحه اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی مقرر شده است مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان بابت بدهی دولت به بانک ها و افزایش سرمایه دولت در بانک ها از محل حساب ذخیره ارزی طی سه سال به چند بانک دولتی پرداخت شود.۱ این مصوبه از چند جهت قابل بررسی و تعمق است.

درآمدهای نفتی هر روز بیشتر می شود و دولت می تواند با قدرت مالی بیشتری در عرصه سازندگی کشور حضور داشته باشد، اما آنچه در عمل و در کشور مشاهده می شود، این است که دولت از خرج کردن این درآمد هراس دارد، چرا که بسیاری بر این باورند که با وارد کردن این درآمدها، چرخه معیوب اقتصاد کشور به حال اغما رفته و گره کور تورم و رکود در آن غیرقابل حل خواهد شد....

البته برای هدفمندی یارانه‌ها، هر یک از کشورها متناسب با شرایط خود از شیوه خاص و یا ترکیبی از روش‌های مختلف پیروی می‌کنند. غالب کشورها انتخاب خانوارهای فقیر را بر اساس “آزمون وسع” انجام می‌دهند. بر این اساس، درآمد خانوارها به عنوان شاخصی برای انتخاب مستحقان واقعی مورد استفاده قرار گرفته که در این مورد می‌توان از آمریکا، هندوستان، برزیل و اردن نام برد. اما در فیلیپین، ابتدا هدفمندی براساس مناطق جغرافیایی انجام گرفته و سپس از آزمون وسع استفاده شده است.

وظیفه انجام اصلاحات اقتصادی در ایران هم فوریت بالایی دارد و هم جانکاه و طاقت‌فرسا است، اما شاید هیچ‌جا همچون قضیه تعیین نرخ ارز، عاجل و قطعا با اهمیت نباشد. نرخ ارز یکی از متغیرهای کلیدی در اقتصاد هر کشور محسوب می‌شود که نوسانات در آن می‌تواند سایر متغیرهای اقتصادی را متاثر ساخته و مناسبات اقتصادی با خارج را دچار تغییر و تحول اساسی کند.

اکنون برای بسیاری از ناظران مسائل جاری اقتصاد ایران روشن شده که اقتصادما به بیماری رکود تورمی مبتلا است. راه برون رفت از این بیماری دشوار است. چرا که چاره‌جویی‌های مربوط به رکود، سبب تشدید تورم می‌شود و ...

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۴۴ مقاله