آفتاب

مقالات حمل و نقل دریایی

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۵ مقاله
دریا

هر چند طی سال های گذشته اقداماتی در زمینه توسعه بخش دریایی و بندری کشور صورت گرفت اما انتظار می رفت وزیر راه و ترابری که اینک برای دومین بار از سوی دولت برای تصدی این وزارت خانه به مجلس معرفی شده است برنامه های جدیدی را در حمایت از این بخش و حل مشکلات موجود ارائه کند موضوعی که جای خالی آن در برنامه های دکتر بهبهانی دیده می شود.

بنادر

نقش بنادر در تجارت جهانی کاملاً کلیدی است و سهم زیادی از رشد تجاری قبل از بحران‌های مالی مرهون توسعه بنادر بوده است. رشد تجارت جهانی نیاز به گسترش زیرساخت‌های بنادر را لازم می‌کند این امر را می‌توان با نگاهی به پروژه‌های عظیمی که در چند سال اخیر در خاورمیانه و آسیا طراحی و اجرا شده، مشاهده کرد.

مدیریت‌کشتی

<قشم بنیاد> شرکت مستقلی است که وظیفه مدیریت کشتی ها اعم از تعمیر و نگه داری، اجرای سامانه های ایمنی، تأمین نیروی انسانی، اجرای پیمان ها و مقرات بین المللی و محلی، اخذ گواهی نامه ها و تدارکات را بر عهده دارد.

بنادرتجاری

دسترسی آسان به آب‌های آزاد خلیج‌فارس، ترکیب کـشــورهــای هـمـسـایـه،‌عـمـق مـنـاسـب اسـکـلـه‌هـا، بـرخورداری از اسکله‌های اختصاصی و تجهیزات پیشرفته برای تخلیه و بارگیری انواع کالاها و بالا بودن آهنگ تخلیه کالا،‌بندر امام خمینی (ره)را- در شمال غربی خلیج‌فارس- از سایر بنادر منطقه ممتاز کرده است؛‌به‌طوری که این بندر از قابلیت صادرات و واردات سالانه ۳۷ میلیون تن کالا برخوردار است.

دریانوردی

بر اساس کشفیات باستان‌شناسی زادگاه انسان اولیه شرق و شاخ آفریقا بوده است یک گروه از این انسان‌ها که در سواحل دریای سرخ و دریای پارس تمدنی ایجاد نمودند با تغییر آب و هوا به شمال مهاجرت، ولی در هزاره‌های بعد با آغاز عصر یخبندان بسوی جنوب مهاجرت نمودند که آنها را آریایی می‌‌گویند.

دریانورد,زنان

تاکنون زنان ایرانی در صنعت دریانوردی فعالیت جدی نداشته‌اند. از سال ۱۹۷۸ سازمان جهانی دریانوردیIMO(‌) برای حضور زنان در حرفه دریانوردی برنامه‌ریزی می‌کند اما با این حال برای حضور پررنگ این افراد در فعالیت‌های دریانوردی و کار بر روی عرشه هنوز موانع جدی وجود دارد.

حمل‌ونقل‌دریایی,دزدان‌دریایی

بیش از دو هفته از آزادی کشتی «ایران-دیانت» که از چین به مقصد رتردام هلند در حرکت بود، در سواحل سومالی می گذرد. مذاکرات بین شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و ربایندگان کشتی به طول کشید و ظاهراً با پرداخت مبالغی کشتی از اسارت آزاد شد.

به دنبال رشد روزافزون استفاده از کانتینر در حمل و نقل بین‌المللی و اهمیت حفظ ایمنی این وسیله، سازمان جهانی دریانوردی (IMO) کنوانسیون بین‌المللی کانتینرهای ایمن (CSC ۱۹۷۲) (۱) را تصویب و رعایت مفاد آن را برای اعضاء لازم‌الاجرا نمود.

ضدخزه,کشتی‌

خزه‌ها و گیاهان دریائی اغلب سازه‌های دست‌ساز انسان را که در آب دریا غوطه‌ور هستند، تحت تأثیر قرار می‌دهند. نتیجه این عمل افزایش هزینه‌های اقتصادی است که برای محافظت این سازه‌ها در برابر خوردگی و یا افزایش سرعت جابه‌جائی آنها می‌باشد.

حمل‌ونقل‌دریایی

در حال حاضر تولید مواد زائد جامد و مایع ناشی از عملیات کشتی‌ها و حمل و نقل مواد نفتی، یکی از مشکلات عمده بین‌المللی برای محیط زیست دریائی محسوب می‌شود که شدیداً آن را شکننده و در برابر آلودگی‌ها ضعیف کرده است.

حمل‌ونقل‌دریایی,اصل۴۴

یکی از مواد مهم اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی این است که دولت موظف است به منظور دستیابی به توسعه اقتصادی ملی و توزیع متناسب جمعیت در کل مناطق جغرافیایی ایران با رویکرد و نگاه مثبت به عدالت اجتماعی به سیاستگذاری‌های اقتصادی اهتمام ورزد.

حمل‌ونقل‌دریایی

سال جدید را می توان سرآغاز تحولات مهمی برای حمل و نقل دریایی در کشور دانست تحولاتی که می تواند در صورت تداوم و البته نگرش صحیح شرکت ها و همچنین ایجاد ذهنیت مثبت برای مشتری ها بخشی از مهمترین مشکلات شرکت های کشتیرانی در داخل ایران را حل و به تبع آن مشکلات جانبی دیگری را نیز از پیش پای آنها بردارد.

بنادر یکی از عوامل تسریع‌کننده فرآیند توسعة اقتصاد ملی/ منطقه‌ای و محلی هستند و می‌توانند نقش‌ تعیین‌کننده‌ای در سازمان‌دهی به فضای ملی داشته باشند. وجود یک یا چند بندر اصلی، که عنوان دروازه‌های اصلی تجارت خارجی باشند و به خصوص با توجه به گستردگی سواحل دریایی کشور، نقش هدایت جریان سرمایه‌گذاری به درون فضای ملی را نیز عهده‌دار باشند، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر به شمارمی آید.

,موسسات‌رده‌بندی

موسسات رده بندی، سازمان هایی هستند که در ارتباط با طراحی، ساخت و بازرسی تاسیسات دریایی، شامل کشتی ها و سازه های دریایی و ساحلی، استاندارد های فنی ارائه میکنند. این استاندارد ها به عنوان قوانین منتشر شده، صادر می شوند.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۳۵ مقاله