آفتاب

اقتصاد و بازرگانی

صنایع خودروسازی صنایع نفت و گاز صنایع معادن و فلزات کشاورزی و شیلات صنایع نساجی و پوشاک اتحادیه‌ها و سندیکاها ـ پوشاک صنایع نساجی و پوشاک ـ طراحی صنعت پوشاک طراحان لباس فناوری نانو تکنولوژی کیف و کفش حمل و نقل نیرو و انرژی صادرات و واردات مسکن و شهر سازی بانک و بیمه فناوری‌اطلاعات‌و ارتباطات صنعت توریسم صنایع کار و اشتغال بازاریابی صنایع دستی اقتصاد مالی اقتصاد نظری اقتصاد بین الملل اقتصاد و سیاست اقتصاد و خانواده توسعه و رشد اقتصادی مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی

مطالب داغ روز

وبگردی

مقالات صنایع نساجی و پوشاک

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱۵۳ مقاله

داستان تکراری واردات نخ که منجر به تضعیف موقعیت پنبه داخل می‌شود و واردات پوشاک وپارچه که تولید داخلی این کالا‌ها را تهدید می‌کند این‌بار با ماجرای تازه‌یی مواجه شده است.

سال‌ها پیش و در دوره‌یی که اقتصاد ایران در صنعت نساجی رو به افول بود، ورود تجهیزات تازه و مدرن باعث شد تا این صنعت نیم‌رمقی بیابد و وضع ناامید‌کننده را تغییر دهد و شرکت‌های بزرگی در صنعت چیت پدید آورد.

موتور های آسنکرون و موتورهای جریان مستقیم عمدتاً در صنعت نساجی بکار برده می شوند. در صنعت نساجی ، معمولاً بین ۸ تا ۳۲ الکترو موتور در یک خط حلاجی وجود دارد که بسته به نوع استفاده از ماشین جهت الیاف مصنوعی یا طبیعی ، سال ساخت ماشین ، شرکت سازنده وتجهیزات جانبی آن متغیر است .الکترو موتور های ماشینهای خط حلاجی عمدتاً از نوع آسنکرون است .همچنین تعداد الکترو موتور های ماشین کاردینگ در صنعت نساجی معمولاً ۱ تا ۳ عدد و از نوع آسنکرون است و در ماشینهای کشش ، ۱ تا ۲ الکترو موتور بکار برده می شود . موتور های ماشین کشش نیز از نوع آسنکرون است .

کاربرد بیوتکنولوژی در صنعت نساجی، از حدود ۱۰۰ سال قبل، با بکارگیری آنزیم‌های آمیلاز استخراج شده از مالت برای زدودن آهارهای نشاسته‌ای آغاز شد. امروزه با پیشرفت بیوتکنولوژی، راه‌‌حل‌های کم‌هزینه و مؤثر فزاینده‌ای در فرآیند‌های نساجی بوجود آمده است.

سیر تغییر و تحول در صنایع نساجی و پوشاک در دهه آتی رو به افزایش خواهد بود و عوامل بسیار زیادی در این روند تأثیر گذار می باشند. تغییر خواسته های مصرف کنندگان نه تنها بر نحوه انتخاب کالا و شکل آنها توسط خرده فروشان تأثیر می گذارد، بلکه بر تعاملات آنان با تولیدکنندگان نیز تأثیر گذار است.

<حتی آن زمان گفتم اگر اصرار دارید بروید به آقای خیامی، آقای اخوان کاشانی و آقای خسروشاهی بگویید که به کشور بازگردند و هدایت کارخانه‌ها را بر عهده گیرند. آنها حداقل تجربه چنین اموری را داشتند.> ‌

در سال‌های اخیر و با گسترش تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه پوشاک، مصرف‌کنندگان در هر فصل با انواع لباس‌های جدید و ارزان قیمتی رو به‌رو می‌شوند که در این فروشگا‌ه‌ها به آنان عرضه می‌گردد. در این مقاله که به بررسی دلایل قیمت بسیار پایین این پوشاک می‌پردازد، یاد‌آور می‌شود که بر خلاف ادعاهای مدیران این فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای که تولید زیاد را عامل قیمت ارزان این لباس‌ها می‌دانند، باید دانست که کارگران فقیر کشورهای آسیایی هزینه اصلی این وضعیت را پراخت می‌نمایند.

بر طـبق آخرین گزارش ‏‎ Textile outlook international‎‏ صـادرکنندگان منسـوجات خـانگی هنـدوستان در رقـابت شـدید با شـرکت های چینی که می توان آن را به نبرد بسیار سختی تشبیه کرد، پیروز میدان شد و به اولین تامین کنندۀ حوله آمریکا بدل شده است.

سیر تغییر و تحول در صنایع نساجی و پوشاک در دهه آتی رو به افزایش خواهد بود و عوامل بسیار زیادی در این روند تأثیر گذار می باشند. تغییر خواسته های مصرف کنندگان نه تنها بر نحوه انتخاب کالا و شکل آنها توسط خرده فروشان تأثیر می گذارد، بلکه بر تعاملات آنان با تولیدکنندگان نیز تأثیر گذار است.

برآن شدم گپی دوستانه با آن دسته از مدیران صنایع نساجی بزنم که در سال های اخیر‎ ‎از‎ ‎ورشکستگی صنعت نساجی می گویند ،عدم کارایی این صنعت را بهانه می کنند و آن را با دیگر کشورها مقایسه می کنند.

راجر ویویر در سال ۱۹۱۳ در پاریس به دنیا آمد. هنگامی‌که در دانشگاه هنرهای زیبای پاریس مشغول به تحصیل در رشته مجسمه‌سازی بود یکی از دوستانش از او خواست تا یک سری کفش برای کارخانه آنها طراحی کند.

در قرن بیست و یکم مدیران با چالش‌های گسترده‌ای رو به‌رو هستند. گرایش به سمت جهانی‌شدن، افزایش تغییر و تحولات تکنولوژی، مشتری‌مداری، کاهش عمر محصول و... شدت و تنوع رقابت بین سازمان‌ها را افزایش داده است.

نمایش ۱ تا ۲۵ از ۱۵۳ مقاله